Netoli Kopenhagos veikianti Hendriksholm mokykla (Rodovre miestelyje) pasitinka moksleivius per visą kiemą nutiestomis reguliuojamomis baltomis ir raudonomis policijos juostomis. Kiemas padalintas į šešias dalis – jame sužymėti moksleivių atvykimo ir išėjimo iš mokyklos keliai (skirtingomis kryptimis judantys „srautai“ neturi susidurti savo kelyje su kitais moksleiviais). Moksleiviai ir jų tėvai yra gavę iš mokyklos atvykimo ir išvykimo tvarkaraščius bei „maršrutus“, taip pat informaciją apie naują mokymosi tvarką bei elgesį pertraukų ir pietų metu.

Mokyklos direktorius Jimmy Skov Glasdam Adetunji pasakojo CNN kanalui, kad dar prieš atsinaujinant mokslams mokyklos patalpose, vaikščiojo po klases su matavimo priemonėmis ir stumdė stalus. Daugumoje klasių šiuo metu mokosi tik po 10 moksleivių, prie vieno suolo sėdi tik vienas mokinys.

Kol kas į mokyklas grįžę tik jaunesnių klasių moksleiviai, tad mokykloje telpa visi. Jei šiais metais grįš ir vyresnieji – teks rengti pamokas ir sporto salėse bei kitose „pagalbinėse“ patalpose. Bent jau pačius vyriausius mokinius (tuos, kurių laukia egzaminai) ketinama grąžinti į mokyklas dviem savaitėms – jiems tuo metu vyks paskutinės konsultacijos, ruošiantis brandos egzaminams.

Klasėje – ne daugiau 10-ies mokinių

Danija – viena pirmųjų šalių Europoje įvedusi griežtą karantiną (kovo 11 d.). Taip pat ji viena pirmųjų ėmėsi jį ir švelninti. Šalies vadovybė nusprendė, kad viruso plitimas šalyje suvaldytas, kai sumažėjo hospitalizuotųjų dėl koronoviruso skaičius ligoninėse (nuo 500 iki 350 žmonių). Viena pirmųjų švelninimo priemonių – ir mokinių grąžinimas į klases (tiesa, kol kas tik moksleivių iki 5-tos klasės, o tai Danijoje atitinka amžių iki 12-os metų).

Danijos mokyklos, po mėnesio vėl sulaukusios moksleivių, privalo užtikrinti naujas higienos normas ir atitikti kitus reikalavimus, susijusius su tebegaliojančiu karantinu. Atstumai tarp mokinių privalo būti ne mažesni nei 2 metrai, o pačios klasės padalintos taip, kad vienoje klasėje mokytųsi ne daugiau nei 10 moksleivių. Dažniausiai tai reiškia, kad įprastos mokinių klasės buvo padalintos į dvi (iki karantino vidutinis klasės dydis Danijoje buvo apie 19 mokinių).

Mokiniai privalo atvykę į mokyklą dezinfekuoti rankas ir vėliau plauti jas bent kas dvi valandas. O visos mokyklos patalpos ir dažnai liečiami paviršiai (durų rankenos, laiptų turėklai, kriauklės bei klozetai higienos patalpose) yra dezinfekuojami specialiomis priemonėmis du kartus per dieną: ryte prieš atidarant mokyklą ir pietų pertraukos metu.

Tam, kad mokyklos turėtų laiko atlikti pilną dezinfekciją pietų pertraukos metu, kai kurios iš jų padalino klases į dvi pamainas: vieni moksleiviai mokosi iš ryto, kiti po pietų. Išvykimas ir atvykimas į mokyklą taip pat padalintas minučių intervalais – visi vienos klasės mokiniai negali atvykti vienu metu.

Daugiau pamokų – lauke

Tas pamokas, kurias galima rengti lauke, Danijos mokyklos organizuoja mokyklų stadionuose arba parkuose. Pavyzdžiui, dažniausiai lauke vyksta fizinio lavinimo, muzikos bei gamtos pažinimo pamokos.

Tačiau ir lauke bei pertraukų metų mokinių bendravimas yra apribotas. Pavyzdžiui, pietų metu mokyklos patalpose prie vieno stalo gali pietauti tik vienas moksleivis. Lauke galima bendrauti ar žaisti tik grupėmis po 3-5 moksleivius, ir tik iš tos pačios klasės.

Pabaigę savo pamokas rytinės pamainos moksleiviai raginami neužsibūti mokyklos teritorijoje (kieme ar stadione) ir verčiau keliauti namo. Taip pat ir popietinės pamainos moksleiviai „nėra laukiami“ mokykloje iki kol prasidės jų pamaina.

„Žinoma, moksleiviai buvo pasiilgę mokyklos ir vienas kito. Tačiau turime bendrauti su jais apie „pandemijos taisykles“. O atvykę į mokyklą jie mato policijos juostomis suskirstytą kiemą. Tad yra šioks toks kontrastas tarp smagumo ir rimtumo“, – sakė Rodovre mokyklos direktorius Jimmy Skov Glasdam Adetunji. Vis dėlto visi supranta, kad šios priemonės būtinos, ir dauguma yra nusiteikę, kad dalis jų su naujaisiais mokslo metais panaikintos nebus. Su virusu dar teks gyventi ir rugsėjį, mano Danijos (ir kitų šalių) epidemiologai.

Nauja realybė lauks ir kitų Europos šalių

Danijos patirtį nagrinėja ir kitų Europos šalių švietimo ekspertai, taip pat ir Kanada. Kai kurios šalys taip pat iš lėto grąžina mokinius į mokyklas.

Kanados Kvebeko provincija vakar paskelbė atidarysianti mokyklas jau nuo kitos savaitės. Monrealio mokyklos žada atsidaryti nuo gegužės 19 d.

Norvegija nuo vakar atvėrė pradines mokyklas ir įdiegė panašius apribojimus mokyklose, kaip ir Danija (srautų reguliavimas, dezinfekavimas, fizinė distancija ir panašiai).

Atidaryti mokyklas taip pat svarsto ir Airija bei kai kurios kitos šalys.

„Danija tapo savotiška laboratoriją, kurią dabar stebi visas pasaulis, ir pagal tai priims sprendimus“, – rašo „Montreal Gazette“.

Specialistai sutinka, kad šie apribojimai nepasibaigs ties šiais mokslo metais. Dalis apribojimų neabejotinai išliks ir rugsėjį. Galimai ir Lietuvos moksleiviai, sugrįžę į mokyklas jau naujais mokslo metais, turės mokytis „atvykimo į mokyklą maršrutus“, o atvykę į klasę supras, kad pusė klasiokų – jau ne klasiokai, o mokosi kitoje pamainoje.

 

 

Straipsnio autorė: Žydronė Lukšytė

El. paštas: zydrone.luksyte@gmail.com

Parengta pagal užsienio spaudą