Pagal švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymą, nuotolinis mokymas daugumai mokinių (išskyrus pradinių klasių moksleivius) dar turės būti tęsiamas visą gegužę. Na, o birželį bus galima grįžti prie „gyvo“ mokymosi mokyklose arba derinti nuotolinį mokymą su „įprastu“, arba apskritai baigti mokslo metus nuotoliniu būdu. Galutinį sprendimą galės priimti mokyklų vadovai, pasitarę su savo rajonų savivaldybėmis.

Klaipėda į mokyklas negrįš

Nelaukdami galutinių vyriausybės sprendimų, kai kurių mokyklų vadovai jau apsisprendė – jie mokinių į mokyklas negrąžins. Tokį sprendimą priėmė ir kai kurios savivaldybės. Pavyzdžiui, vakar Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas paskelbė, kad Klaipėdoje „visuotinio“ grįžimo į mokyklas nebus.

„Klaipėda mokslo metus užbaigs nuotoliniu būdu. Manau, vėl į mokyklas sukviesti tūkstančius mokinių nėra tikslinga, akivaizdu, kad masinio susibūrimo neišvengtume“, – rašė Klaipėdos meras savo „Facebook“ paskyroje.

Šis sprendimas, esą, priimtas po diskusijų su mokyklų vadovais, ir jie mano, kad saugiau būtų šiuos mokslo metus baigti nuotoliniu būdu, o birželio mėnesį vykdyti tik „gyvas“ konsultacijas su tais mokiniais, kuriems jų reikės: su mokiniais, kuriems liko „spragų“ bei su abiturientais – padedant jiems pasiruošti brandos egzaminams.

„Vyko diskusija tarp mokyklų vadovų bei savivaldybės specialistų. Vertinome rizikas, kaip būtų galima organizuoti mokymosi procesą saugiai, kai klasėse yra ir po trisdešimt mokinių. Ir buvo nuspręsta, kad iki birželio 12 dienos baigsime mokymo programas nuotoliniu būdu. O gyvai bus rengiamos konsultacijos mažesnėms moksleivių grupėms“, – pasakojo Klaipėdos „Aukuro“ gimnazijos direktorė Lygija Virkšienė.

Konsultacijos grupėms po 5 mokinius

Pasak „Aukuro“ gimnazijos direktorės, šiuo metu jos vadovaujamos gimnazijos mokytojai bendrauja su moksleiviais ir aiškinasi „gyvų“ konsultacijų poreikį – pagal tai bus išdėlioti šių konsultacijų grafikai, moksleiviai bus suskirstyti į mažesnes grupes ir galės dalyvauti konsultacijose grupelėmis po 5 mokinius.

„Kai tik poreikis bus žinomas, bus galima organizuoti atskiras konsultacijas, kurių metu būtų ruošiamasi egzaminams pagal tam tikras temas: pavyzdžiui, vienoje klasėje dirba lituanistas su penkiais mokiniais, jam pabaigus, patalpa dezinfekuojama, ir klasę užima geografijos mokytojas vėlgi su 5 moksleiviais“, – pasakojo L.Virkšienė. Pasak jos, net konsultacijų organizavimas mažomis grupelėmis jau pareikalaus nemažai pastangų – suplanuoti srautus taip, kad moksleiviai nekontaktuotų didesnėmis grupėmis koridoriuose ar kitose bendrose patalpose, organizuoti patalpų dezinfekavimą po kiekvieno pasinaudojimo klase, gali tekti ir matuoti temperatūrą mokiniams, atvykusiems į mokyklas. „Visa tai planuosime, kai žinosime konsultacijų poreikį“, – sakė L.Virkšienė.

„Žinoma, tas poreikis pasikonsultuoti gyvai yra labai tikėtinas tarp abiturientų. Esame darę moksleivių bei tėvų apklausas, ir jos rodo, kad mokiniai yra pasiilgę bendravimo. Nuotolinis mokymas yra išbandymas visiems, ir kai kurie mokiniai susidūrė su tam tikromis problemomis, kurių anksčiau nėra turėję. Tad visiems, kurie konsultacijų norės, pasistengsime šias galimybes užtikrinti“, – pasakojo „Aukuro“ gimnazijos vadovė.

Jokių rekomendacijų dėl saugumo dar nėra gavę

Situaciją dėl „platesnio“ grįžimo į mokyklas kol kas komplikuoja ir tai, kad mokyklos dar nėra gavę jokių rekomendacijų dėl to, kaip tą organizuoti saugiai.

Yra rekomendacijos dėl egzaminų vykdymo – jose numatyta, kad vienoje klasėje egzaminus galės laikyti iki 9-ių mokinių. Kaukės ir pirštinės bus privalomos, jeigu tuo metu to bus reikalaujama pagal bendras karantino sąlygas. Jei egzaminas vyks ilgiau nei 4 valandas, numatyta, kad egzamino metu reikės kaukę pakeisti nauja.

Tuo tarpu dėl pamokų vykdymo grįžus į mokyklas jokių „instrukcijų“ dėl saugumo nėra. Ar pamokos turės vykti pilnai klasei, kurią kartais sudaro ir 30 moksleivių? Kaip tokiu atveju užtikrinti atstumus tarp mokinių? Jei klasės turės būti dalinamos į mažesnes, iš kur paimti daugiau mokytojų, kad būtų sklandžiai suorganizuotos visos numatytos pamokos pagal tvarkaraštį – juo labiau, kad dalis mokytojų patenka į rizikos grupę? Ar turi būti dezinfekuojamos patalpos po kiekvienos pamokos?

Tos mokyklos, kurios linkusios bent dalinai grąžinti mokinius į klases (tarkim, kai kurioms pamokoms), dabar pačios „aiškinasi“, kaip tą padaryti saugiai.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius yra sakęs, kad grįžimas į mokyklas šį birželį „galėtų būti gera repeticija prieš rugsėjį“.

Mokytojai socialiniuose tinkluose juokauja (nors tas juokas jau ties tragikomedijos riba). „Tam, kad ką nors repetuotum, reikia turėti scenarijų. Repeticija be jokio scenarijaus yra susibėgimas nežinia ko“, – rašo Sandra vienoje mokytojų grupėje. Jai atitaria Lilija: „Yra vestuvių repeticijos JAV, o pas mus – rugsėjo 1-osios”.

“Jau daug metų dirbu mokykloje, bet nė karto repeticijos nebuvo”, – stebisi mokytoja Danutė.

 

 

Straipsnio autorė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com