Kaip buvo skelbta anksčiau, šiais metais didinamas valstybės finansuojamų vietų skaičius aukštosiose mokyklose. Planuojama, kad šiais metais prisidės apie 3 tūkstančiai „nemokamų“ studijų vietų universitetuose bei kolegijose (pernai buvo suplanuota 13,2 tūkst. valstybės finansuojamų vietų, šiemet šis skaičius sieks net 16,5 tūkst.).

Universitetuose daugiausia „nemokamų“ vietų pridėta socialiniams mokslams – nuo 600 vietų pernai iki 2000 valstybės finansuojamų vietų šiemet. Šiek tiek paprasčiau turėtų būti įstoti ir į vadybą bei teisę. Universitetuose verslo ir viešosios vadybos studijų srityje pridėta 380 „nemokamų“ vietų (nuo 220 iki 600 vietų), teisės studijų kryptyje pridėtos 205 „nemokamos“ vietos (nuo 225 iki 430 vietų). Dar kelios sritys, kur universitetai gavo padidintus valstybės finansuojamų vietų „krepšelius“: gyvybės mokslai (čia „nemokamų“ vietų skaičius išaugs nuo 262 iki 430), slauga ir akušerija (vietų padvigubėjo nuo 100 iki 200) ir kai kurios kitos studijų kryptys.

Tuo tarpu kolegijose labiausiai padidėjo šansai įstoti į vadybą:  valstybės finansuojamų studijų „krepšelis“ verslo ir viešosios vadybos kryptyje kolegijose šiemet augs nuo 1445 iki 2000 vietų. Stojantiems į kolegijas, „nemokamų“ vietų pridėta ir sveikatos mokslų srityje (nuo 320 iki 460 vietų), ir dizaino bei medijų meno studijų kryptyse (atitinkamai nuo 105 iki 190 ir nuo 17 iki 50 vietų).

Prognozuojamas masinis „perstojimas“?

Atrodytų, kad padidėję valstybės finansuojamų vietų „krepšeliai“ turėtų garantuoti geresnes galimybes šių metų abiturientams įstoti į norimą studijų kryptį. Tačiau kai kurių universitetų atstovai teigia, kad padidinti „nemokamų“ studijų krepšeliai vilios perstoti ir pernykščius (ar dar ankstesnių metų) abiturientus į jų norimą studijuoti dalyką, tad konkurencija šiemetiniams abiturientams gali ir padidėti, o ne sumažėti, kaip atrodytų, pažiūrėjus į didesnes „kvotas“.

„Tikrai jaučiame tą riziką, kad dabartiniai pirmakursiai šiemet „perstos“ iš naujo – pavyzdžiui, tie, kurie pernai įstojo į mokamas vietas, jie tikrai gali pasinaudoti galimybe šiemet perstoti į „nemokamą“ vietą. Arba tie studentai, kurie pernai neįstojo ten kur norėjo ir pasirinko studijuoti dalyką, kurį buvo nurodę penktu ar šeštu numeriu – jie irgi gali bandyti šiemet „koreguoti“ savo studijų kryptį“, – sakė KTU Studijų prorektorius Jonas Čeponis.

Pasak J.Čeponio, tokie „perstojimai“ šiais metais galėtų būti „pakankamai masinis reiškinys“, kadangi toks susidomėjimas jaučiamas jau dabar. „Studentai vertina savo galimybes iš naujo, jie skaičiuoja. Aš irgi taip daryčiau būdamas jų vietoje“, – sakė KTU studijų prorektorius.

Galimą persiskirstymą mato menų kryptyse

Tuo tarpu Vilniaus kolegijos studijų tarnybos vadovė Dovilė Liubinienė sakė nematanti didelio dabartinių pirmakursių „suaktyvėjimo“ ir negalvojanti, kad šiemet bus „masiškai“ perstojama iš naujo.

„Bent jau mūsų kolegijoje pernai net 70 proc. studentų įstojo į valstybės finansuojamas vietas. Tie, kurie turi mokėti už mokslą, gali „rotuoti“ jau po pirmojo semestro – dalis studentų jau dabar perėjo į nemokamas vietas, – pasakojo D.Liubinienė. – Tačiau būna ir taip, kad pasibaigus semestrui atsilaisvina tam tikras nemokamų vietų skaičius, ir jis nėra užpildomas, nes nėra pakankamai pažangių studentų, kurie galėtų pereiti į tas vietas“.

Vis dėlto, pasak studijų tarnybos vadovės, „perstojimai“ tikėtini kai kuriose studijų kryptyse.

„Iš atsiliepimų, kuriuos gauname kalbėdami su studentais, jaučiame, kad galbūt tik menų srityse ir dar sveikatos moksluose, galimai studentai bandys perstoti iš naujo, – sakė D.Liubinienė. – Tačiau tokiose kryptyse, kaip technologiniai mokslai ar inžinerija to greičiausiai nebus“.

-------------------------

Primename, kad šiemet priėmimas į aukštąsias mokyklas vyks vėliau nei įprastai. Prašymų studijuoti pateikimas startuos birželio 1 d., ir truks iki rugpjūčio 18 dienos (pagrindiniam priėmimui).

Pilnas priėmimo į aukštąsias mokyklas grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/10005/lama-bpo-paskelbe-detalu-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafika

 

Straipsnio autorė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com