Gegužės 22 dieną, Lietuvos mokyklose vyks paskutinės pamokos abiturientams. Nuo šiol jų laukia tik paskutinės konsultacijos prieš brandos egzaminus, na ir žinoma, patys egzaminai.

Paskutinis skambutis visuomet buvo džiugi šventė mokyklas baigiantiems abiturientams, joje būdavo daug šiltų atsisveikinimo žodžių, apsikabinimų ir gėlių. Šiemet ši šventė turės vykti karantino sąlygomis, ir pagal dabar galiojančias taisykles, šios šventės metu bus leidžiama rinktis tik grupėms iki 30-ies asmenų, ir, pageidautina, tik lauke. Šventės dalyviams rekomenduojama laikytis dvejų metrų atstumo ir dėvėti veidą dengiančias kaukes.

Kaip sprendžia šį karantino pateiktą uždavinį įvairios mokyklos, kokia šventė lauks šiemetinių abiturientų įvairiose Lietuvos vietose?

Virtualiai, su sveikinimais iš užsienio ir moderatoriumi

Pasižvalgius po mokyklų internetinius puslapius bei apklausus kai kurių mokyklų vadovus, panašu, kad daugumoje mokyklų paskutinis skambutis „skambės“ virtualiai. Taip nusprendė ir Šėtos gimnazija (Kėdainių rajone). Tačiau, panašu, kad virtuali šventė pareikalavo nemažiau išradingumo – mokyklos vadovams bei patiems abiturientams norėjosi, kad net ir būdama virtuali, ši šventė išliktų švente.

„Kalbėjome su gimnazistais, ir nusprendėme, kad organizuojant šventę gyvai, reiktų stengtis išlaikyti distanciją, būtų kitų apribojimų, todėl ta šventė būtų su „karantino prieskoniu“. Tad buvo nuspręstą rengti šventę virtualiai, „Zoom“ platformoje“, – pasakojo Šėtos gimnazijos direktorius Mindaugas Danilevičius. Pasak jo, kad ši šventė netaptų „tiesiog“ pakalbėjimu, teko gerokai padirbėti – susidėlioti šventės scenarijų, netgi pasitelkti šventės moderatorių ir „parepetuoti“ virtualų renginį porą dienų prieš.

Virtualaus paskutinio skambučio metu Šėtoje bus ne tik tradicinių sveikinimų, bet ir netikėtų detalių.

„Trečios klasės gimnazistai parengė filmuką, šventės metu bus daug sveikinimų, taip pat ir mielų netikėtų susitikimų – šventėje pakvietėme dalyvauti ir tuos mokytojus, kurie anksčiau mokė dabartinius abiturientus, o šiuo metu yra išvykę į užsienį, jie prisijungs ir pasakys savo palinkėjimus bei sveikinimus gimnazistams. Kad šventė vyktų sklandžiai, bus ir moderatorius“ , – apie virtualios šventės „užkulisius“ pasakojo gimnazijos direktorius.

Pasak M.Danilevičiaus, galbūt karantinas kažkiek apkartins „paskutinį skambutį“ – dauguma mokytojų ir moksleivių jaučia nuovargį, nuotolinio mokymosi rutina uždeda tam tikrą „svorį“. „Tačiau viskas priklauso nuo pačių žmonių, nuo jų požiūrio. Tad tikimės, kad ši šventė bus džiugi. O birželio mėnesį esame sutarę, kad jei situacija leis, galėsime susiorganizuoti ir gyvą šventę“, – sakė gimnazijos direktorius.

Šventė gyvai, „rotacijos būdu“

Tuo tarpu „Saulės“ gimnazijoje Plungėje paskutinio skambučio šventė vyks gyvai. Tiesa, „gyvoje“ šventėje dalyvaus tik keturios iš šešių gimnazijoje besimokančių abiturientų klasių, kitos dvi apsisprendė šventę organizuoti virtualiuoju būdu (per „Zoom“ platformą). Pasirinkti, ar dalyvauti šventėje gyvai, ar organizuotis virtualią šventę, buvo palikta patiems gimnazistams.

„Gyvoje“ šventėje kiekviena iš keturių klasių dalyvaus atskirai, rotacijos būdu. Šventė vyks lauke, taip vadinamoje „žaliojoje klasėje“, tarp kiekvienos klasės bus paliktas valandos tarpas, kad būtų išvengta kontaktų tarp atskirų klasių gimnazistų.

„Žinoma, tai neatstos gyvo, nesuvaržyto kontakto. Tačiau, nors siūlėme abiturientams nukelti šventę į birželio mėnesį, jie norėjo šventės dabar. Tai natūralu, kadangi birželį jau vyks konsultacijos su abiturientais dėl pasiruošimo egzaminams, tad bus jau kitos nuotaikos“, – pasakojo Plungės „Saulės“ gimnazijos direktorius Algimantas Budrys.

Šventė su „deleguotais“ atstovais

Dar kitokį paskutinio skambučio scenarijų sukūrė Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos mokytojai bei gimnazistai. Šią gimnaziją šiemet baigs 160 gimnazistų, o „gyvoje“ paskutinio skambučio šventėje dalyvaus tiek, kiek šiuo metu leidžia karantino sąlygos – 30 abiturientų. Kiekviena abiturientų klasė „deleguos“ savo atstovus į „gyvąją“ šventę, taip pat joje dalyvaus ir mokytojų bei administracijos atstovai.

Tačiau kiekviena klasė dar atskirai, nedidelėmis grupelėmis, žada lankyti ir savo mokytojus bei klasių vadovus bei padėkoti jiems ir atsisveikinti su jais individualiai.

„Galutinį sprendimą dėl šventės formato priėmė ne administracija, o gimnazistai. Jie norėjo susitikti gyvai, aplankyti savo mokytojus, kad ir nedidelėmis grupėmis. Ir visi mokytojai, kurie nepareiškė nenoro, kad juos aplankytų – visi jie bus aplankyti“, – pasakojo Vilkaviškio „Aušros“ gimnazijos direktorius Arūnas Serneckas.

„Žinoma, šiemet paskutinio skambučio šventė bus kiek kitokia nei paprastai. Nebus laikomos mišios, nevyks jau tradicine tapusi eisena miestelio gatvėmis. Tačiau bus ir naujų dalykų. Mokytojai įrašė savo virtualius sveikinimus bei palinkėjimus visiems abiturientams. Moksleiviai paruošė muzikinį numerį. Na, o išleistuvės, tikimės, gal jau galės vykti ir laisvesniu formatu – galbūt gimnazijos aktų salėje jau bus galima švęsti po dvi klases vienu metu“, – vylėsi gimnazijos direktorius.

Kai kurie pasitenkins virtualiu atviruku

Tarp kalbintų mokyklų vadovų, pasitaikė ir tokių, kurie sakė, kad paskutinio skambučio šventė jų mokykloje apskritai nevyks. Mokyklos tinklapyje tiesiog patalpintas virtualus atvirukas – paprastas, kažkieno sumaketuotas sveikinimas abiturientams, jiems pabaigus mokslo etapą bendrojo ugdymo mokykloje ir sėkmės palinkėjimai ateities kelyje.

Vienos tokios gimnazijos, kuri pasveikins abiturientus atviruku, direktoriaus paklausėme, kad gal abiturientams norėtųsi nors minimalios šventės paskutiniojo skambučio dieną, ir ar nebuvo svarstyta tokią šventę surengti vienu ar kitu formatu. „Gal ir norėtųsi, daug nuomonių gali būti. Mes apie šventę negalvojome, nesvarstėme tokio varianto“, – atsakė gimnazijos vadovas. Šios gimnazijos pavadinimo neminėsime (tiesiog pasakysime, kad ji yra Alytuje ir jos vardą puošia garsaus partizanų vado pavardė).

Kaip bepasirinko atšvęsti paskutinį skambutį viena ar kita mokykla, turbūt galima sutikti, kad svarbiausia yra jausti šventę širdyje ir sugebėti stabtelėti bei padėkoti mokytojams, pasidžiaugti draugyste vieniems su kitais. Nuo kitos savaitės prasidės naujas etapas – pirmiausia, paskutiniai akcentai ruošiantis brandos egzaminams, vėliau – stojimas į vieną ar kitą pasirinktą studijų kryptį. Dar vėliau – naujas gyvenimas!

Ir turbūt teisūs ir tie, kurie sako, kad paskutinis skambutis tik viena nedidelė šventė, o savo ateitį mes kuriame kasdien. Bet švęsti – o juo labiau švęsti išradingai – turbūt niekas neuždraudė? Ir galima sutikti, kad šis laikotarpis moko, ne tik kaip išradingai (bei efektyviai) mokytis, bet ir kaip išradingai švęsti karantino metu.

 

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com