Jūsų dėmesiui - 6-ių žingsnių programa, padėsianti judėti link sprendimo:

1. Pažink save

Prieš nusprendžiant, kuris karjeros kelias būtų tinkamas būtent tau, visų pirma reiktų išsiaiškinti šiek tiek daugiau apie save. Reikėtų save paanalizuoti keliais „pjūviais“: kas tave domina ir įkvepia (kokios sritys ir veiklos); kokie tavo gebėjimai ir stipriosios pusės, kurios būtų tinkamos vienai ar kitai profesijai; kokie tavo asmenybės bruožai bei vertybės; kokiomis veiklomis užsiimant tau greičiau praeina laikas ir t.t.

Tam, kad išsiaiškintum daugiau apie save, gali pasinaudoti įvairiais karjeros testais ar pasitarti su karjeros specialistu. Taip pat gali analizuoti save ir pats arba su draugu, bet tuomet turi žinoti kokius klausimus sau užduoti, ir įspėjame, kad šis kelias gali būti ir netrumpas. Ir net analizuojant save pačiam, įvairūs testai ar net „horoskopai“ tikrai nepakenks – galbūt viena kita idėja tikrai užves ant minties, kas galėtų patikti būtent tau.

Kai jau žinosi daugiau apie save ir savo „tipažą“ daugiau (esu kūrybiškas, ar mėgstu taisykles; mane įkvepia padėti kitiems žmonėms, ar siekti savo tikslų; man patinka darbas grupėje ar esu labiau „individualistas“ ir t.t.), tuomet galėsi imtis kito žingsnio.

2. Sudaryk profesijų sąrašą

Spręsdamas įvairius testus bei analizuodamas save, susidaryk platų profesijų sąrašą, kuri po to galėsi siaurinti.

Iš pradžių tie sąrašai tegul būna keli – pagal tai, kas tau pačiam atrodo įdomu; pagal tai, kokie aplinkoje esantys žmones ir jų vykdoma veikla tave įkvepia; pagal tai, ką pasiūlė vienas ar kitas testas tokiai asmenybei kaip tu (o tų testų gali būti keli ar daugiau, ir „siūlomų“ profesijų sąrašai pagal skirtingus testus irgi gali būti keli), ir t.t. Pradiniam etape pernelyg nekritikuok nė vienos idėjos – tegul jos keliauja į vieną ar kitą sąrašą, atranka tegul vyksta vėliau.

Kai jau turi kelis sąrašus, tuomet imkis pirminės atrankos ir sudaryk „didįjį“ bendrą sąrašą.

Pirmiausia peržvelk visus atskirus profesijų bei galimų veiklų sąrašus ir pabrauk tuos variantus, kurie kartojasi keliuose skirtinguose sąrašuose. Jie automatiškai eis į „didįjį sąrašą“.

Tuomet dar kartą peržvelk visus sąrašus ir atsirink tas veiklas, kurios nors kiek tau atrodo įdomios ir vertos panagrinėti. Jos irgi tegul keliauja į „didįjį“ sąrašą. Tegul ten atsiduria ir tos veiklos, apie kurias tu mažai žinai ir nuomonės neturi. Galbūt kitame žingsnyje, panagrinėjus visus į sąrašą patekusius variantus, paaiškės, kad tai kas nežinoma, gali būti visai įdomu?

3. Variantų analizė

Šiame žingsnyje tavo tikslas – sužinoti šiek tiek daugiau apie kiekvieną „didžiajame“ sąraše atsidūrusią profesiją ar veiklą. Prie kiekvienos sąraše esančios profesijos turi susirašyti pagrindinę informaciją, ką veikia tos ar kitos profesijos atstovas, kokia veikla užsiima. Šias žinias gali surinkti vartydamas darbo pasiūlymus, skaitydamas interviu su tų profesijų atstovais ir t.t.

Čia taip pat reikės pasižymėti kiekvienos profesijos pliusus ir minusus, žiūrint iš savo perspektyvos: ar tau atrodo, kad tokia veikla patiktų, ar ji perspektyvi, koks atlyginimas šių profesijų atstovams mokamas, kokios tobulėjimo galimybės ir pan. Žodžiu, kriterijai per kuriuos nori pamatuoti kiekvieną specialybę, yra tavo – jie priklauso nuo to, kas būtent TAU atrodo svarbu.

Šiame žingsnyje tu ruošiesi kitam etapui – sąrašą reikės siaurinti – tad kriterijai čia būtent ir skirti tam, kad būtų „pagal ką“ susiaurinti ;).

4. Sutrumpink sąrašą

Dabar, kai nė viena profesija sąraše neliko nepanagrinėta, atėjo laikas sąrašą trumpinti, arba kitaip tariant – pagal jį sudaryti naują, „TOP sąrašą“ („short list‘ą“).

Atsižvelgiant į tai, ką pavyko išsiaiškinti apie kiekvieną profesiją bei veiklą, pirmiausia sąrašą sutrumpink „atmetimo būdu“ – išbrauk tas profesijas, prie kurių surašyti minusai tokie, kurie tau pernelyg rimti (arba tų minusų labai daug), taip pat gali išbraukti tas profesijas, kurios net daugiau apie jas pasinagrinėjus nesukėlė jokio tavo susidomėjimo.

Antras etapas. Iš sutrumpinto „didžiojo“ sąrašo į naują „TOP sąrašą“ atrink labiausiai sudominusias ir tavo kriterijus atitinkančias profesijas tolesnei analizei.

Rekomenduojama, kad „TOP sąraše“ būtų ne daugiau kaip 7 profesijų. Dar geriau, jei tų variantų bus tik kokie penki (kad tą pasiektum, sąrašą gali tekti trumpinti net kelis kartus).

5. Gilesnė variantų analizė

Kai sąraše bus likę tik keli variantai, imkis nuodugnesnio tyrimo. Pradėk ieškoti žmonių, kurie dirba tokį darbą, kad pasikalbėtum su jais asmeniškai. Kokia tai bebūtų profesija, vis tiek kas nors iš tavo aplinkos turės tokių pažįstamų ir jei paprašysi, suves tave su jais.

Net jei tavo tėvai ar kiti pažįstami neturės savo aplinkoje piloto ar biotoechnologijų inžinieriaus (jeigu tai tos profesijos, kurios atsidūrė tavo trumpajame sąraše), paieškok būdų tokius žmones surasti pats. Išsiaiškinęs, kur ruošiami tokie specialistai, gali kreiptis į universitetą (ar kitą mokymo įstaigą), prašydamas, kad duotų tas specialybes baigusių (ar tebesimokančių) studentų kontaktų. Universitetas tikrai neatsisakys, nes jiems rūpi, kad tu čia stotum ;) „Priėjęs“ prie studentų, pakalbėk būtinai ir su jais – kaip atrodo tos specialybės mokslai. O taip pat paprašyk jų, kad suvestų jau su tą darbą dirbančiais žmonėmis. Patikėk, „suaugėliai“ linkę mums padėti (ypač, tokie „šviežiai iškepti“ suaugę, kaip studentai), nes jie patys rinkosi savo kelią ir praėjo visą tą dvejonių etapą, kuriame dabar esi tu. Taip pat gali išbandyti ir kitus paieškos būdus: socialinius tinklus, LinkedIn ir t.t.

Suradęs reikiamus žmones, išklausinėk viso kas tau rūpi apie profesiją, išsakyk savo nerimą (jeigu jo turi) ir paklausk, kaip jie patys apsisprendė pasirinkti šią profesiją, taip pat paklausk, kas juos dabar džiugina bei kokius profesijos trūkumus jie mato. Taip pat pasidomėk, kaip jie mato – kokiam žmogui ši profesija skirta (kokių savybių reikia turėti ir t.t.).

6. Apsispręsk

Šiame etape atėjo laikas apsisprendimui. Išsiaiškinęs daugiau apie kiekvieną „TOP sąraše“ buvusią profesiją, gal jau ir pats matysi, kuri iš šių profesijų tau labiausiai „limpa“. Taip pat, jeigu nori, gali pasitarti su šeima ar draugais. Net jeigu jie ties kažkuria profesija prieštaraus ir atkalbinės, nebūtinai turi jų siūlymų klausyti – tiesiog žiūrėk į tai kritiškai. Patirtis rodo, kad jeigu kuri nors profesija labiausiai „limpa“ tau, tai atkalbinėjimas turėtų veikti priešingai – dar labiau norėsi būtent ten. O sprendimas tikrai priklauso tau! Nes tai tavo ateitis.

 

Ir dar vienas patarimas – žinok, kad nėra nepataisomų pasirinkimų, kaip turbūt nėra ir vieno „teisingo“ kelio. Yra žmonių, kurie pasimokę kino režisūros, viską meta ir stoja į buhalteriją. Yra žmonių, kurie baigia žurnalistiką ir joje padirbę, vėliau keičia gyvenimą ir eina mokytis, pavyzdžiui, turizmo.

Tad ir tavo pasirinkimai čia nesibaigia! Įstojęs į vieną sritį (net jeigu paaiškės, kad ji tau neįdomi), nieko neprarasi – tik geriau pažinsi save ir galbūt vėliau pasirinksi kitą kelią. Tai yra didelė vertybė, o ne problema.

 

_____

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com