Tvirtas žingsnis profesionalo link

Sparčiai besivystančios ir vis labiau dominuojančios technologijos lemia, kad informacinių technologijų specialisto profesija metų metus išsilaiko populiariausiųjų topuose. Šios srities ekspertų poreikis vyrauja visame pasaulyje, ne išimtis ir Lietuva.

Iš arčiau pažinti IT sritį ir žengti pirmuosius žingsnius profesionalų link moksleiviai gali jau nuo pradinių klasių. Tokią galimybę dar 1995-ųjų birželį pirmoji Lietuvoje pristatė KTU Jaunųjų kompiuterininkų mokykla, pelnytai tituluojama būsimų IT specialistų kalve. Per 25 gyvavimo metus skirtingas IT mokslų programas čia baigė apie dešimt tūkstančių absolventų.

Danguolė Rutkauskienė

„Kai kurie mokosi ne vienerius ar dvejus, bet net ir ištisus devynerius metus, nuo pat trečios klasės. Vaikai įgyja išties profesionalių kompetencijų. Dažniausiai jie ir toliau kryptingai renkasi studijuoti KTU. Taigi universitetas „atsiveda“ puikiai paruoštus būsimus studentus, kurių nemaža dalis jau nuo pirmo kurso imasi ir dirbti“, – pasakoja KTU E. mokymosi technologijų centro Mokymo ir projektų skyriaus vadovė Danguolė Rutkauskienė.

Nuo baldų pramonės prie informatikos

Kasmet į JKM priimama apie 500 norinčiųjų. Grupes sudaro 10–12 vaikų. Vienas kertinių tikslų – jaunuosius entuziastus tiesiogiai supažindinti su IT, kad vėliau būtų paprasčiau renkantis studijas po mokyklos baigimo. Tai savotiškas testas, leidžiantis pasitikrinti, ar ši mokslo kryptis yra tai, ko nori ir siekia jaunuolis. Apsisprendusieji tęsti toliau paprastai studijas pradeda jau turėdami tvirtus teorinius ir praktinius pagrindus.

Tuo įsitikino ir vienas pirmųjų JKM absolventų – dabartinis KTU studijų prorektorius Jonas Čeponis: „Esu šiai mokyklai skolingas, nes ji man padėjo pasirinkti savo gyvenimo kryptį. Dar vienuoliktoje klasėje buvau tvirtai įsitikinęs, kad savo ateitį siesiu su baldų pramone. Jau buvau nusižiūrėjęs tos krypties studijas KTU. Tačiau įstojęs į JKM supratau, kad mano pašaukimas yra visai kitur ir pasirinkau informatiko kelią.“

Prorektorius šypsosi prisimindamas, kaip atrodė jo gautas kuklus, ant nedidelio popieriaus lapo atspaustas diplomas. Šiandien ne tik absolventams įteikiami JKM baigimo pažymėjimai, bet ir techninė bazė bei visas ugdymo procesas gerokai nutolę nuo pradinių ir žymi per ketvirtį amžiaus pasiektą ženklų progresą.

Dešimtys skirtingų programų

Anuomet JKM savo veiklą pradėjo nuo dviejų mokymo programų. Jų skaičius kasmet tendencingai augo ir šiandien auklėtiniai gali rinktis jau iš 20 skirtingų pakraipų. Mokymosi turinys reguliariai atnaujinamas atsižvelgiant į šių dienų aktualijas.

„Stengiamės laikytis nuoseklumo, kad atėjęs, tarkime, ketvirtokas galėtų tobulinti žinias nesikartojant disciplinai ir drauge su mumis užaugtų iki dvyliktos klasės. Moksleiviai ugdo bendravimą komandoje, mokosi pristatyti save ir savo darbą, įgyja kitų svarbių įgūdžių. Be mūsų pedagogų čia pamokas veda universiteto dėstytojai ir iš verslo sektoriaus atėję žmonės“, – pasakojo D. Rutkauskienė.

Vadovė pastebi, kad anksčiau vaikai rinkdavosi platesnę pakraipą, o dabar dažniau orientuojasi į konkretumą ir stodami dažniausiai jau turi aiškiai nusimatę kryptį.

Loginio mąstymo pradžiamokslis

Jonas Čeponis

„Šiandieniniai vaikai nėra net girdėję tokių terminų, kuriuos mes anuomet naudojome technikai apibūdinti. Tie prietaisai buvo visiškai kitokie. Bet vienas dalykas šioje įstaigoje nepakito: čia vis dar mokoma išsiugdyti loginio mąstymo savybes, kurios vėliau praverčia gyvenime. Nesvarbu, kokį darbą bedirbtum“, – prisiminimais dalijosi prorektorius J. Čeponis.

Jau kelerius metus JKM savo patirtimi dalijasi ir su Alytaus, Marijampolės, Tauragės ir kitų miestų neformalaus moksleivių švietimo mokyklomis.

Kasmet rengiamas ilgamete tradicija tapęs talentų konkursas–olimpiada LOGO pritraukia moksleivius ir iš kitų šalies regionų.