Karantino metu ne tik mokslai vyksta nuotoliniu būdu. Dauguma darbų – taip pat. Vieniems patinka dirbti ofise, jiems reikia „socializacijos“ ir komandinio darbo jausmo. Tačiau kiti, kaip tik, labai gerai jaučiasi dirbdami vieni. Visiems nors kartais norisi bendravimo, tačiau dar daugiau mūsų turbūt nesvajoja apie darbą nuo „aštuonių iki penkių“?

Taigi, kurie darbai „atriša“ rankas ir leidžia dirbti „iš bet kur“?

Štai 9 tokios profesijos:

Programuotojas/ programų vystytojas

Daugelis profesijų IT srityje leidžia nemažą dalį darbų atlikti „nuo pakrantės“. Programuotojas, programų bei aplikacijų (apps‘ų) vystytojas (Software Developer), internetinių svetainių kūrėjas, sistemų administratorius, programų testuotojas – tai tik keli, tikrai gerai apmokami ir daug laisvės suteikiantys darbai IT srityje. Priklausomai nuo kompanijos, kuri priims jus į darbą, dalis darbų gali būti atliekama ofise (nes neišvengiamai teks dirbti ir su kitų sričių specialistais ar klientais), bet kitą dalį dažniausiai galima nudirbti namie (arba nuo ežero pakrantės).

Buhalteris/ Finansų analitikas

Buhalteriai gali dirbti tiek kaip laisvai samdomi specialistai, tiek įsidarbinti tam tikroje įmonėje. Dirbdami savarankiškai, jie yra patys savo laiko „valdovai“, ir gali dirbti iš kur nori, tik kartkartėmis susitikdami su klientais gyvai. Dirbdami didelėje įmonėje, jie, žinoma, yra labiau „pririšti“ prie darbo vietos, tačiau ir čia yra erdvės susitarimams, kad vieną dieną per savaitę, arba kai atliekami gilesni analizės darbai, jie galėtų tai daryti iš namų.

Internetinės rinkodaros specialistas (Online Marketing)

Internetinė rinkodara yra labiausiai auganti rinkodaros sritis. Tai apima tiek įmonės reklamos galimybes internete, tiek paskyrų socialiniuose tinkluose administravimą, tiek darbą su paieškos sistemomis (google ir kt.).

Kiekviena įmonė šiais laikais turi ne tik internetinę svetainę, bet ir paskyrą socialiniame tinkle, kartais – „Instagrame“ ir „Youtube“ kanalą, o išskirtinais atvejais – net ir tinklalaidę („podcast“). Visam tam kurti, administruoti ir vystyti pasitelkiami specialistai, kurie šį darbą gali dirbti tiek iš ofiso, tiek iš namų, o jeigu jiems tai teikia įkvėpimo – ir iš sodybos kaime, ar nuo ežero pakrantės.

Rašytojas/ redaktorius

„Rašytoju“ čia skambiai pavadinta, bet iš tiesų turime mintyje visus su rašymu susijusius darbus: žurnalistas, tekstų redaktorius, blog‘o kūrėjas, ryšių su visuomene specialistas, užsiimantis tekstų rašymu – visus šiuos darbus galima nuveikti iš namų. Na, o jeigu išlavinus ranką paaiškėtų, kad jums „pagal kepurę“ ir knyga – kodėl gi ne!

Grafikos dizaineris (Graphic Design)

Grafikos dizaineris kuria įmonėms visą prekės ženklo vizualą – pradedant nuo įmonės logotipo, firminio šrifto ir spalvų. Tačiau šita sritis kur kas platesnė – grafikos dizainerio rankose ir įmonės „firminių“ maišelių ar rašiklių dizainas, ir plakai ar stendai parodose. Ir tai jau seniai nėra tik „grafika“, ji apima ir video, audio žanrą bei kitus kūrybinius sprendimus.

Didžiąją dalį šių darbų galima nudirbti iš savo „namų ofiso“, arba jei patogiau – nuo ežero pakrantės ;)

Svetainės dizaineris (Web Design)

Prieš atiduodant darbus programuotojui, svetainės koncepciją ir dizainą pirmiausia kuria svetainės dizaineris (web designer) – tai jis sugalvoja, kaip viskas turės atrodyti svetainėje ir duoda užduotį programuotojui. Svetainės dizaineris suplanuoja, kokie informacijos blokai turės būti svetainėje, koks bus jų išdėstymas, kur bus pateikta grafinė ar vizualinė informacija, ir net kokios bus „mygtukų spalvos“.

Šie specialistai gali dirbti tiek didelėse įmonėse, tiek kūrybinėse agentūrose, tiek savarankiškai.

Klientų konsultavimas (Customer Support)

Čia kalbame apie klientų konsultavimo centrus, kuriuos turi didžiosios įmonės – kai klientai internetu gali pateikti savo klausimus, o specialistų komanda jiems atsako. Paprastai šiam darbui atlikti iš namų (ar bet kurios pasaulio vietos) tereikia turėti internetą bei įdiegti kai kuriuos sprendimus (pavyzdžiui, kad jūsų atsakymai automatiškai pasirodytų pokalbių lange („chat box“). Ilgą laiką toks darbas buvo dirbamas iš ofisų, bet karantino metu daugelis įmonių perėjo prie klientų konsultavimo paslaugų, teikiamų iš namų. Ir tikėtina, kad tai tam tikru lygiu bus tęsiama ir toliau.

Kai kurios tarptautinės įmonės perduoda šias paslaugas specializuotiems klientų konsultavimo centrams, kurie dirba kitoje šalyje (pavyzdžiui, ilgą laiką Indijoje dirbantys darbuotojai aptarnaudavo europinių kompanijų klientus).  Tokie specializuoti klientų konsultavimo centrai sparčiai populiarėja ir Lietuvoje, ir manoma, kad jie daug geriau prisitaikė prie nuotolinio darbo, nei analogiški paslaugų teikėjai Indijoje.

Duomenų specialistas/ analitikas

Šiais laikais įmonės dirba su itin dideliais duomenų srautais (klientų duomenų bazėmis, pardavimų informacija ir t.t.). Šiam darbui atlikti – tiek duomenis suvesti, tiek juos analizuoti samdomi duomenų specialistai. Duomenų analitikas apdoroja visą naudingą kompanijos sukauptą informaciją ir padeda nustatyti tendencijas, rasti sprendimus, planuoti ateities veiksmus. Darbą su duomenimis jis gali atlikti nebūdamas ofise, o pristatyti įžvalgas kolegoms galima ir nuotoliniu būdu.

Aktuaras

Tai specialybė, dažniausiai pasitaikanti draudimo versle. Čia akturai dažniausiai vertina rizikas, susijusias su konkrečiu produktu (pvz., gyvybės arba kritinių ligų draudimas) ir skaičiuoja draudiminių įvykių tikimybę bei kainą įmonei. Akturai taip pat dirba ir kitose srityse (ne tik draudimo) – vertina rizikas, susijusias su konkrečiais įmonės veiklos sprendimais ir pan. Tai yra darbas su duomenimis ir statistika, gebant analizuoti informaciją, vertinti rizikas bei prognozuoti tikėtinas sprendimų pasekmes.

Ši specialybė puikiai tinka intravertams, jaučiantiems aistrą duomenų analizei ir svajojantiems dirbti sau mieloje aplinkoje.

Daugiau apie perspektyvias specialybes - žurnale KUO BŪTI 2020: 
 
Žurnale - populiariausių/ reikalingiausių specialybių profesionalai dalinasi pasakojimais apie savo darbą, laisvalaikį, sunkumus ir įdomiausias vietas. 
Žurnale - 200 psl. patarimų, testų, interviu - istorijų:
 
žurnalą galite įsigyti prekybos centruose, o internetu, tiesiai į namus, žurnalą "Kuo būti 2020" galite užsakyti spaudami šią nuorodą (pristatymas nemokamas): >>> https://www.kurstoti.lt/?eshop

--------------------

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com