Liepos 15 dieną abiturientai laikys geografijos egzaminą. Kaip geriau pasiruošti valstybiniam geografijos brandos egzaminui, kai iki jo teliko jau mažiau nei mėnuo, patarė geografijos mokytoja metodininkė Ingrida Tamošauskienė, ruošianti abiturientus Plungės „Saulės“ gimnazijoje.

Kokią pasiruošimo metodiką siūlytumėte moksleiviams, kai iki geografijos egzamino liko jau mažiau nei mėnuo? Ar yra kažkokios "svarbesnės" temos, kurias būtinai reikėtų pasikartoti?

Geografijos egzamino užduotis susideda iš dviejų dalių. Pirmoje dalyje – geografijos testas, skirtas žinių tikrinimui. Antrąją dalį sudaro sudėtiniai klausimai ir užduotys reikalaujančios teorinių žinių.

Egzamino turinį sudaro keturios geografijos kurso sritys: geografinis pažinimas, gamtinė geografija, visuomeninė geografija ir regioninė geografija. Išanalizavus geografijos brandos egzamino užduotis, galiu išskirti dažniausiai pasikartojančias temas, kurias abiturientams reikėtų pasikartoti:

1. Klimato juostos.

2. Orai ir juos lemiantys atmosferos procesai.

3. Geografinis zoniškumas.

4. Vandens judėjimas pasauliniame vandenyne.

5. Globalizacija.

6. Turizmas.

7. Elektros energetika.

8. Pasaulio politinis žemėlapis.

Kiekvienais metais abiturientams reikia nustatyti kurios nors valstybės ar teritorijos geografinę ar (ir) geopolitinę padėtį. Tai nėra sudėtinga, bet čia mokiniai praranda taškus. Reikia aiškiai mokėti atskirti kas yra geografinė, o kas geopolitinė padėtis.

Kokios dažniausiai pasitaikančios moksleivių klaidos geografijos VBE? Kokių galima lengvai išvengti, ir tam pakaktų likusio mėnesio iki egzaminų?

Dažniausiai pasikartojančios klaidos, kurių tikrai galima išvengti:

1.  Socialiniai, ekonominiai ir politiniai ypatumai. Mokiniai neskiria šių sąvokų, maišo jas tarpusavyje.

2. Privalu skirti regiono, valstybės, valstijos,  rajono, miesto sąvokas. Atrodo labai paprastai, bet klaidos čia labai dažnos. Pvz.: Kurioje  Lietuvos  dalyje  nuosėdinių  uolienų  danga storiausia, ...? Jei mokinys parašo Klaipėdoje, atsakymas neužskaitomas, mat klausime buvo parašyta „kurioje Lietuvos dalyje“, atsakymas turi būti vakarinėje.

3. Mokiniai atsakydami į tokį klausimą, kuriame reikia įvardyti panašumus ir skirtumus (arba privalumus ir trūkumus) parašo ne pilną atsakymą. Pvz.: kuo žemyninė pluta skiriasi nuo vandenyninės? Jei mokinys parašo amžiumi, storiu, tai atsakymas neužskaitomas. Reikia tiksliai įvardyti: žemyninė pluta senesnė nei vandenyninė, žemyninė pluta storesnė nei vandenyninė ir pan.

4. Pavadinimų rašymas. Nenaudoti AMERIKA, USA kai kalbama apie JAV. Skirti: D. Britanija – kai kalbama apie salas, Jungtinė Karalystė – kai kalbama apie valstybę.

5. Nenaudoti žodžių geras, blogas, keisti juos pagal situaciją į palankus, nepalankus ir kt.

Dalis klausimų egzamine yra iliustruoti žemėlapiais, grafikais ir kita "vizualine" informacija. Kas svarbu analizuojant ir bandant atsakyti į tokius klausimus?

Kartais mokiniai pažiūrėję į grafiką, diagramą ar lentelę „iš akies“ nustato, kuriame regione ar valstybėje bus koks pokytis. Tai yra labai dažnai pasikartojanti klaida. Dažniausiai atsakymas „iš akies“ yra neteisingas. Visada reikia atidžiai pasižymėti, apskaičiuoti ir tik tada rašyti atsakymą.

Ką dar, per likusias tris savaites mokiniai gali spėti nuveikti, ruošdamiesi geografijos egzaminui? Į ką jie turėtų susikoncentruoti? Ar yra kokių "stebuklingų" šaltinių (pvz., užduočių pavyzdžių, greito kurso pakartojimo "knygučių" ar kt.), kuriuos verta pasinagrinėti? Kokie tai būtų šaltiniai?

Likus nepilnam mėnesiui iki geografijos egzamino siūlyčiau koncentruotis į buvusių VBE užduočių ir vertinimo instrukcijų peržiūrą, atkreipiant dėmesį į tai, kaip formuluoti atsakymus, tai labai padeda pagerinti egzamine surinktų taškų skaičių. Tiesiog pasidėkite ant stalo VBE užduotis, perskaitę klausimą parašykite savo atsakymą, o po to iškart pasitikrinkite vertinimo instrukcijoje ar teisingai atsakėte.

Geriausia knyga, mano manymu, „Geografijos egzamino gidas“. Čia viskas viename – unikaliai derinamos konspekto, žodyno, atlaso ir uždavinyno funkcijos. Pagal geografijos brandos egzaminų programos reikalavimus pateikta glausta medžiaga labai naudinga norint per trumpesnį laiką pasikartoti visą geografijos kursą.

Na, ir paskutinis palinkėjimas prieš egzaminą – linkiu mokytis iš kitų klaidų ir jų nekartoti!

-----------------------

Šiais metais Geografijos VBE vyks liepos 15 dieną. Šį egzaminą laikys 3,2 tūkst. moksleivių.

Pilnas aktualus Lietuvos brandos egzaminų grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/9945/paskelbtas-pilnas-egzaminu-ir-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafikas

Pilnas priėmimo į aukštąsias mokyklas grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/10005/lama-bpo-paskelbe-detalu-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafika

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com