Atmintinę abiturientams, eisiantiems laikyti matematikos egzamino, parengė papildomo ugdymo akademijos „Lector Pro“ matematikos mokytoja Ilona Knyzelienė.

Taigi, kaip laikyti matematikos egzaminą, kad nešvaistydami laiko surinktumėte kuo daugiau taškų:


✅    Prieš egzaminą reikia susipažinti su matematikos egzamino programa (tą jau turbūt padarėte). Kartoti reikėjo tik tai, kas yra egzamino programoje.

✅   Nepamiršk, kad egzamino užduotyje esantis matematikos formulių lapas yra labai svarbus pagalbininkas, užtikrinantis, kad reikiamą formulę panaudosi neabejodamas dėl jos tikslumo. Žinoma, jeigu šiuo formulių lapu naudojaisi bent kelis mėnesius ruošdamasis egzaminui, tai tikrai tiksliai žinai, kokias formules jame rasi, o ko ieškoti neverta.

✅   Pradėdamas spręsti konkretų uždavinį, atidžiai perskaityk sąlygą ir joje pasibrauk #raktinius žodžius. Atkreipk dėmesį į „smulkmenas“, nes „pametęs“ pavyzdžiui terminą "lygiašonis trikampis", gali įsivelti į sudėtingus sprendimus.

✅   Prieš rašydamas atsakymą dar kartą perskaityk, ko klausia uždavinio sąlyga. Galbūt reikia parašyti ne lygties sprendinius, bet sprendinių sumą, arba sprendinių skaičių, arba mažiausią teigiamą sprendinį ir pan. Įsitikink, ar tikrai pateiki tikslų atsakymą.

✅   Nepamiršk, kad pirmosios dalies testinių uždavinių pateikti atsakymai yra tokie, kurie gaunami atliekant tipines klaidas! Todėl būk atidus, neskubėk. Teisingas atsakymas yra tik vienas. Jeigu įmanoma, pasitikrink, įstatydamas pateiktas reikšmes, arba atmetimo būdu atrink tuos atsakymus, kurie negali būti teisingi. Ir dar kartą įsitikink (pasibrauk) ar tikrai atsakai tiksliai į uždavinio klausimą.

✅   Jeigu užduotyje yra brėžinys, grafikas ar lentelė, atidžiai išanalizuok tai ir susiek su uždavinio sąlyga. Nepamiršk, kad pavyzdžiui funkcija gali būti išreikšta ne tik formule, bet ir grafiku ar lentele. Todėl jos savybes gali nustatyti iš grafiko.

Jeigu uždavinio sąlyga yra ilga, pabandyk ją suskaidyti į smulkesnius žingsnius. Dažnu atveju, kiekvienas teisingas atliktas „žingsnis“ yra vertinamas tašku. Todėl nepalik nepradėtos spręsti užduoties. Pabandyk išsirašyti galimas situacijas, atrinkti reikalingas, o gal būt aprašyk trumpai pasirinktą uždavinio sprendimo strategiją. Egzamine tikrinama ką mokinys moka ir žino! Todėl stenkis pradėti analizuoti uždavinio sąlygą.

✅   Jeigu uždavinys yra sudarytas iš kelių dalių (struktūruotas), tai nemokėdamas atlikti pirmojo žingsnio, dažnu atveju gali pasinaudoti pirmos dalies daviniais tolesnių dalių atlikimui. Net, jei pavyzdžiui nepavyksta sudaryti pagal sąlygą funkcijos, bet toliau tikrai žinai, kaip ieškoti kritinių taškų ar pan., parašyk funkcijos lygtį su klaida, bet parodyk, kad išvestinę skaičiuoti moki, išspręsti lygtį taip pat ir t.t. Rink taškus!

✅   Jeigu nepavyksta gauti uždavinio galutinio rezultato, nenubrauk tarpinių veiksmų. Gal būt tarp jų yra teisingų sprendimo elementų, ar pasirinktas sprendimo būdas yra tinkamas. Todėl tokie veiksmai gali būti užskaityti ir jiems bus skiriami taškai.

✅   Būk atidus atlikdamas aritmetinius veiksmus. Pasitikrink, ar veiksmų atlikimo tvarka yra tinkama, ar skaičiuodamas skaičiuotuvu neįvėlei klaidos. Pasitikrink, ar teisingai suapvalinai rezultatą, ar pateikei atsakymą tokia išraiška, kokios prašė uždavinyje.

✅   Nesustok ties pirmuoju uždaviniu, jeigu tau jo nepavyksta išspręsti. Pirmiausia ieškok ir išspręsk tuos uždavinius, kuriuos tikrai moki. Pamatysi, kaip pakils pasitikėjimas savo jėgomis.

Sėkmės egzamino metu!

 

**********

Šiais metais matematikos VBE vyks liepos 3 dieną. Šį egzaminą laikys beveik 16 tūkstančių moksleivių. Dar beveik tūkstantis abiturientų šio egzamino atsisakė iki gegužės 18 dienos, kai buvo suteikta tokia galimybė.

Pagrindinė brandos egzaminų sesija šiais metais vyksta vėliau nei įprastai – nuo birželio 22 d. iki liepos 21 d.

Pilnas aktualus Lietuvos brandos egzaminų grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/9945/paskelbtas-pilnas-egzaminu-ir-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafikas

Pilnas priėmimo į aukštąsias mokyklas grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/10005/lama-bpo-paskelbe-detalu-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafika

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com