Patarimais su abiturientais dalinosi VGTU inžinerijos licėjaus istorijos mokytojas Dalius Vinciūnas.

Praktika su užduotimis

Likusias tris dienas iki egzamino D.Vinciūnas rekomenduoja paskirti praktikai su užduotimis. Jau per vėlu išsamiai kartotis kursą – mano mokytojas. Per giliai lįsdami į atskirus laikotarpius ar kitas temas ir potemes, naujomis žiniomis galite „užgošti“ ką esate išmokę iki tol.

Tad prieš egzaminą labiausia verta praktikuotis – spręsti ankstesnių metų VBE užduotis, analizuoti kur padarėte klaidas ir mokytis iš to. Pagaliau – priprasti prie skirtingų užduočių formuluočių, prie laiko valdymo egzamino metu ir panašiai.

Geriau tris dienas kasdien užduotims paskirti po dvi valandas, nei vieną dieną „atsikankinti“ 6 valandas vienu prisėdimu.

Atminkite, kad kiekvieną dieną atidirbus 2-3 valandas prie užduočių, o likusį laiką paskyrus poilsiui – poilsio metu smegenys vis tiek dirbs, jos analizuos gautą informaciją ir sudėlios informaciją į „lentynėles“. Tuo tarpu visą dieną paskyrę vien praktikai galite smegenis ir „perkaitinti“.

Egzamino užduočių gliaudymas – nuo paprasčiausių

Istorijos mokytojas pataria egzamino metu pradėti gliaudyti užduotis nuo paprasčiausių, po to pereiti prie vidutinio sudėtingumo užduočių, o pabaigai pasilikti sunkiausias.

„Praktika rodo, kad dažnai abiturientai pradėję nuo sunkiausių užduočių, joms sugaišta pernelyg daug laiko, ir tuomet, spaudžiami streso, privelia per daug klaidų kitur, kur jų tikrai būtų galėję išvengti“, – sakė D.Vinciūnas. Kitaip tariant, kovodami dėl daugiataškių užduočių, išmėto dar daugiau taškų kitur (kad ir po vieną).

Taigi, iš anksto nusistatę, kiek laiko galite skirti paprastesnėms užduotims, o kiek turite palikti sudėtingiausiai daliai ir BŪTINAI pasitikrinimui – pirmiausiai ramiai imkitės paprastesnių užduočių (sekdami laiką!).

Žinoma, visiems atrodo, kad paprasčiausios užduotys yra teste – čia pateikti atsakymo variantai ir tereikia „pataikyti“.

Mokytojas pataria pirmiausia atsakyti tuos testo klausimus, kuriuos tikrai žinote, o likusiuose aklai nespėlioti. Vadovaukitės logika!

„Logikos būdu dažniausiai galima atmesti 2-3 variantus. Pavyzdžiui, jei klausimas apie viduramžius, tai tikrai atsakymas apie pramonės revoliuciją netiks, ir panašiai. Iš likusių variantų teks kažką pasirinkti, jeigu tikslaus atsakymo nežinote“, –  sakė mokytojas.

Vidutinio sunkumo uždavinių „lukštenimas“

Jei pirmu numeriu peržvelgėte visas užduotis ir dalis klausimų jus galbūt išgąsdino, paradoksas – bet kol sprendėte lengvesnes užduotis, jūsų smegenys šiek tiek „pratinosi“ ir prie laukiančių sudėtingesnių užduočių. Tad dabar atėjo laikas joms!

Galbūt, davus smegenims „lengvesnę mankštą“ – šiek tiek darbo apšilimui, ir dabar grįžus prie sudėtingesnių užduočių, jos jau neatrodo tokios baisios, gal per tą laiką pasąmonė ištraukė jūsų turėtas giliau paslėptas žinias?

„Apie 50 procentų užduočių egzamine išsprendžiamos remiantis pateiktais šaltiniais. Ir čia dažnai atsakymus galima ištraukti iš duotų tekstų, juos analizuojant“, – sakė D.Vinciūnas.

Taigi, čia taip vadinami „vidutinio sunkumo“ uždaviniai, į kuriuos atsakyti galima vien mokant skaityti ir analizuoti pateiktus šaltinius. Ieškokite atsakymo pačiuose klausimuose ir pateiktuose šaltiniuose! Pasibraukite raktinius klausimo žodžius ir priekabiai ieškokite atsakymo pačiame pateiktame šaltinyje!

„Be to, atsakant į šiuos klausimus itin svarbu atsakymus suformuluoti kiek įmanoma tiksliau ir konkrečiau, nepilstyti iš tuščio į kiaurą, nes vertintojai tai labai gerai pamato“, – patarė istorijos mokytojas. Jei klausimo formuluotėje prašoma nurodyti dvi įvykio priežastis, tai trumpai ir aiškiai jas ir reikia suformuluoti, o ne pasakoti visą įvykio priešistorę, kontekstą ar dar kažką, ką sugalvosite.

Tačiau mokytojas atkreipia dėmesį – dažnai abiturientai nesusirenka kai kurių taškų ne todėl, kad atsakė klaidingai, o todėl – kad neatsakė iš viso. „Tad jei tikslaus atsakymo nežinote, tuomet bandykite atsakyti į užduotį bent jau taip, kaip jums atrodo – galbūt gausite už tai dalį taškų. Niekuomet nepalikite tuščių atsakymo laukelių“, – sakė D.Vinciūnas.

Imamės sunkiausio!

Na, ir sunkiausi uždaviniai... Tai greičiausiai bus tie klausimai, į kuriuos teks atsakyti remiantis ir šaltiniais, ir žiniomis. Ir čia jau daug kas priklausys būtent nuo žinių, ir kaip jas sugebėsite „ištraukti“ iš savo galvos ir susieti su kontekstais. Jeigu siekiate aukščiausio rezultato, turite šiems uždaviniams pasilikti pakankamai laiko.

„Vidutiniškai išlaikyti istorijos egzaminą ir surinkti 40-50 procentų taškų yra pakankamai nesudėtinga. Tačiau šimtukininkų po istorijos egzamino paprastai turime nedaug“, – sakė D.Vinciūnas. Pasak mokytojo, jei net 10-12 procentų laikiusiųjų anglų kalbos egzaminą išlaiko jį šimtukais, tai po istorijos egzamino ta statistika kur kas „kuklesnė“ – tik 0,04 proc.

„Tai turbūt sunkiausias egzaminas palyginti su kitais egzaminais, jei kalbame būtent apie aukščiausią rezultatą“, – teigė istorijos mokytojas.

Siekiantiems aukščiausio rezultato ties sunkiausiais uždaviniais teks pasitelkti ir žinias, ir analitinius gebėjimus, mokėjimą sieti kontekstus ir t.t.

Jiems svarbiausias patarimas dabar – tiesiog praktikuotis su sudėtingesniais uždaviniais. Tik taip lavinami analitiniai gebėjimai ir pasiekiama „geriausia forma“.

„Negali nubėgti maratono, jei nesi bandęs pusmaratonio, – sako istorijos mokytojas ir priduria – Kai kurie egzaminai gal ir yra loterija, bet ne istorijos“.

Tačiau tuo pat metu mokytojas ramina aukščiausių rezultatų siekiančius abiturientus: „Jei mokėtės 11-12 metų ir dar domėjotės istoriniais filmais, žaidimais ar straipsniais – tikrai išlaikysite egzaminą gerai. Koją gali pakišti tik stresas, tad labai svarbu pasitikėjimas. Tad būtent to ir linkiu einant į egzaminą“, – sakė D.Vinciūnas

To linkime ir mes. Na, ir sėkmės egzamino metu!

*** P.s. Jeigu bandomųjų egzaminų metu arba spręsdami ankstesnių VBE užduotis (su nustatytais laiko rėmais) patyrėte, kad jums geriau veikia kitokia uždavinių sprendimo technika (pavyzdžiui, pradėti spręsti nuo sunkiausio), laikykitės tos taktikos, kuri jums veikia geriausiai! Nėra vieno recepto, kuris tiktų visiems, tad jei jau radote savąjį – laikykitės būtent jo.

 

**********

Šiais metais istorijos VBE vyks liepos 7 dieną. Šį egzaminą laikys 8,46 tūkst. moksleivių. Tai trečias pagal populiarumą valstybinis egzaminas (po anglų kalbos ir matematikos), kurį pasirinko laikyti šiemetiniai abiturientai.

Istorijos egzamino matrica sudaryta taip, kad tarp visų egzamino klausimų viduramžių laikotarpis sudarys 20 procentų (tiek procentų taškų bus galima gauti iš viduramžių), už naujuosius amžius bus skiriama 30 proc. taškų, o už naujausiąją istoriją – net 50 proc. Atitinkamai, Lietuvos istorijos temos egzamine sudarys 50 proc. „svorį“, o pasaulio istorija – likusius 50 proc.

Pagrindinė brandos egzaminų sesija šiais metais vyksta vėliau nei įprastai – nuo birželio 22 d. iki liepos 21 d.

Pilnas aktualus Lietuvos brandos egzaminų grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/9945/paskelbtas-pilnas-egzaminu-ir-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafikas

Pilnas priėmimo į aukštąsias mokyklas grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/10005/lama-bpo-paskelbe-detalu-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafika

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com