Šiais metais valstybinį informacinės technologijos (IT) brandos egzaminą laikys beveik 2,6 tūkst. moksleivių (pernai – 3,1 tūkst.). Šio egzamino metu jiems teks ne tik atsakinėti į klausimus iš teorijos, bet taip pat atlikti praktines užduotis – maketuoti tekstinius dokumentus bei programavimo užduotis.

Egzamino matrica

Pagal IT egzamino matricą (ją galima surasti čia: https://nec.lt/668/) matome, kad 10 procentų taškų abiturientai galės gauti, atsakę į teorinius klausimus, tema „saugus ir teisėtas informacijos ir interneto naudojimas“, 20 proc. taškų galima surinkti iš „tekstinių dokumentų maketavimo“ (atliekant praktines maketavimo užduotis). Na, o daugiausiai taškų – net 50 proc. – surenkama gerai įvykdžius programavimo užduotis. Egzamino metu gali būti pateiktos dvi-trys praktinės programavimo užduotys.

Egzamino užduotyse 50 proc. užduoties taškų atitinka informacinių technologijų bendrąjį kursą, 50 proc. – išplėstinio kurso programavimo modulio tematiką.

Paskutiniai patarimai

Per egzaminą patariama:

 • Tinkamai planuoti laiką: pirmiausia atlikite užduotis, kurias gerai suprantate ir prie jų nebegrįžkite (nebent liktų laiko);
 • Jei kurią nors užduotį atlikote ne iki galo, ją vis tiek BŪTINAI pateikite švarraštyje;
 • Sudėtingesnių užduočių sąlygas skaitykite labai atidžiai, net po kelis kartus – galbūt sąlygoje yra „kabliukų“, už kurių galite užsikabinti.

Dažniausiai daromos klaidos dokumentų maketavimo dalyje

Na, ir venkite klaidų. IT egzamino metu, tekstinių dokumentų maketavimo dalyje (už ją galima surinkti 20 proc. taškų), dažniausiai pasitaiko tokios klaidos:

 • Modifikuojant ir kuriant naują stilių pamirštama, kokie formatai taikomi simboliui arba pastraipai ir kaip tinkamai juos pasirinkti.
 • Pamirštama, kad turinys formuojamas 2 žingsniais: 1. Norint tinkamai suformuoti turinį,dokumento skyrių ir skyrelių pavadinimams turi būti suteiktas antraščių stilius; 2. Pagal užduoties reikalavimus formuojamas turinys.
 • Pamirštamas dokumento objektų automatinio numeravimo algoritmas.
 • Pamirštama, kad dalykinė rodyklė formuojama 2 žingsniais: 1. Norint tinkamai suformuoti dalykinę rodyklę, pirmiausia būtina pasižymėti įrašus (žodžius, kurie turės būti įtraukti į dalykinę rodyklę); 2. Pagal užduoties reikalavimus formuojama dalykinė rodyklė.
 • Kai kuriems kandidatams sunku nustatyti, kad nauja skiltis prasidėtų norimoje vietoje.

Klaidos programavimo užduotyse

Už programavimo dalį galima surinkti net 50 proc. egzamino taškų. Tad čia labai svarbu daryti kuo mažiau klaidų.

Dažniausios klaidos aprašant duomenis:

 • Neatidžiai perskaityta užduoties sąlyga (o gal kandidatas nesupranta kuo skiriasi double, int duomenų tipai?) ir apibrėžiant pasirenkamas netinkamas duomenų tipas.
 • Masyvo apraše nurodomas per mažas masyvo elementų reikšmių skaičius.
 • Struktūros apraše: netinkamai nurodomi kintamųjų rinkinio elementų tipai, sintaksės klaidos.

Patarimai, kad išvengtumėte klaidų programavimo dalyje:

 • Labai atidžiai išnagrinėkite užduoties sąlygą ir reikalavimus.
 • Labai gerai apgalvokite, kokias duomenų struktūras ir algoritmus naudosite.
 • Pirmiausia samprotaudami iš pradinių duomenų gaukite rezultatus, aiškiai apibrėžkite sprendimo žingsnius ir tik tada pradėkite rašyti programą

Sėkmės egzamino metu!

 

******

Šiais metais Informacinės technologijos VBE vyks liepos 13 dieną. Šį egzaminą laikys beveik 2,6 tūkst. moksleivių.

Pagrindinė brandos egzaminų sesija šiais metais tęsis iki liepos 22-os dienos.

Pilnas aktualus Lietuvos brandos egzaminų grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/9945/paskelbtas-pilnas-egzaminu-ir-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafikas

Pilnas priėmimo į aukštąsias mokyklas grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/10005/lama-bpo-paskelbe-detalu-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafika

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com