* IT egzamino užduotys yra čia.

** Preliminarūs I-os egzamino dalies (testo) atsakymai ir variantas, kaip buvo galima spręsti programavimo užduotis yra čia.

Šiandien beveik 2,6 tūkst. abiturientų laikė IT brandos egzaminą. Palyginti su pernai metais kandidatų skaičius šiek tiek sumažėjo (pernai šį egzaminą laikė 3,1 tūkst. abiturientų).

Egzamino užduotims atlikti buvo skirtos 3 valandos. Be teorinių klausimų apie saugų naudojimąsi internetu, egzamine taip pat buvo pateiktos praktinės tekstinių dokumentų maketavimo užduotys ir dvi programavimo užduotys.

Vienoje iš programavimo užduočių abiturientai turėjo išspręsti „gėlininkų problemas“ ir padėti jiems suplanuoti gėlių parodą – reikėjo sukurti programą, kuri nustatytų, kuriuo laikotarpiu vasaros metu žydės daugiausia įvairių gėlių rūšių. Antroje programavimo užduotyje abiturientai skaičiavo ungurius, lydekas bei karosus – reikėjo sukurti programą, kuri apskaičiuotų metų žvejo varžybų „laimikius“ bei bendrą jų masę.

Ar viskam užteko trijų valandų?

Nebuvo lengva

Kėdainių „Šviesiosios“ gimnazijos abiturientas Pijus Kizerskis sakė, kad egzaminas „lengvas nebuvo“, užduotims išspręsti iki galo moksleiviui pritrūko laiko.

„Buvo nemažai „suktų“ užduočių tiek maketavimo dalyje, tiek teste, tiek programavimo užduotyse. Man asmeniškai reikėjo daugiau laiko. Ypač daug užtrukau su programavimo užduotimis“, – sakė Pijus.

„Pirmoje užduotyje su gėlėmis reikėjo daugiau mąstyti, kaip parašyti kodą, o antroje užduotyje su žuvimis to mąstymo buvo mažiau, bet paties kodo buvo daugiau. Nė vienos iš šių užduočių iki galo neįveikiau“, – pasakojo abiturientas.

Pijus mano, kad 50 procentų taškų surinko tikrai, o ar pavyko surinkti daugiau nei 60 procentų – kol kas dar anksti spręsti.

Šiek tiek taškų galėjo nubyrėti ir teste

Paprasčiausios užduotys Pijui atrodė tos, kurios buvo pateiktos III-oje egzamino dalyje (skaitinės informacijos apdorojimas skaičiuokle). „Čia reikėjo nemažai matematikos, tad tie, kuriems su matematika sekasi sunkiau, galėjo čia klupti. Tačiau man matematika patinka, tad nepasimečiau“, – pasakojo Pijus.

Visur kitur laukė iššūkiai. „Maketavimo dalyje buvo įvairių užduočių – ir lengvesnių, ir sudėtingesnių. Taip pat ir testas buvo labai įvairus, tik tiek, kad už šiuos klausimus skiriama mažiausiai taškų – tad jeigu čia kur nors ir suklydau, tai nieko baisaus“, – guodėsi abiturientas.

Kirto per motyvaciją

Pasibaigus IT egzaminui, Pijaus nuotaika nebuvo pati geriausia. Jis norėtų studijuoti informacinių technologijų/ programavimo srityje. „Daugiausiai viskas priklausys nuo matematikos egzamino rezultatų – jie sudaro didžiausią procentą stojamajame bale. Tačiau IT egzaminas taip pat svarbus. Ir kai šis egzaminas praėjo gana sunkiai, šiek tiek motyvacija krito stoti į informacines technologijas“, – sakė Pijus. Tačiau jis tikisi, kad motyvacija „dar atsigaus“.

Paklaustas, ar šiais metais skiriamos tikslinės stipendijos skatina rinktis IT mokslus ir stoti į mažesnių miestų universitetus (šiais metais priimtas sprendimas skirti 200 eurų stipendijas, įstojusiems studijuoti IT į Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio regionuose veikiančius universitetus ir kolegijas), Pijus sakė, kad kol kas tokios informacijos nematė. Jis norėtų studijuoti Vilniuje, ir stipendija jo pasirinkimui įtakos neturės.

Staigmenų nebuvo

Kitas kalbintas abiturientas – LSMU gimnazijos dvyliktokas Rytis – sakė, kad IT egzamino užduotys jo neišgąsdino.

„Sprendėme nemažai ankstesnių metų VBE užduočių, tai visi tie egzaminai man atrodo panašūs – šiemet niekas nenustebino, visos užduotys gana standartiškos“, – sakė Rytis.

Pasak abituriento, jam laiko buvo pakankamai, kad atliktų viską, taip pat ir abi programavimo užduotis. Rytis tikisi surinkti apie 90 proc. egzamino taškų, arba „gal ir daugiau“. Abiturientas planuoja ateitį sieti su informacinėmis technologijomis, tad jam šis egzaminas buvo svarbus. Ryčiui egzaminų sesija jau baigėsi – beliko laukti rezultatų.

 

**********

Informacinių technologijų VBE šiandien laikė beveik 2,6 tūkstančių moksleivių. 

Pagal IT egzamino matricą, 10 procentų taškų abiturientai galės gauti, atsakę į teorinius klausimus, tema „saugus ir teisėtas informacijos ir interneto naudojimas“, 20 proc. taškų galima surinkti iš „tekstinių dokumentų maketavimo“ (atliekant praktines maketavimo užduotis). Na, o daugiausiai taškų – net 50 proc. – surenkama gerai įvykdžius programavimo užduotis.

Egzamino užduotyse 50 proc. užduoties taškų atitinka informacinių technologijų bendrąjį kursą, 50 proc. – išplėstinio kurso programavimo modulio tematiką.

IT egzaminui išlaikyti reikia surinkti bent 20 procentų užduoties taškų.

 

Pagrindinė brandos egzaminų sesija šiais metais vyksta vėliau nei įprastai – nuo birželio 22 d. iki liepos 21 d.

Pilnas aktualus Lietuvos brandos egzaminų grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/9945/paskelbtas-pilnas-egzaminu-ir-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafikas

Pilnas priėmimo į aukštąsias mokyklas grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/10005/lama-bpo-paskelbe-detalu-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafika

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com