Šiais metais valstybinį geografijos brandos egzaminą laikys beveik 3,2 tūkst. moksleivių (pernai šį egzaminą buvo pasirinkę 3,7 tūkst. abiturientų).

Egzamino matrica

Pagal geografijos egzamino matricą matome, kad 10 procentų taškų abiturientai galės gauti  iš užduočių apie geografinį pažinimą. Užduotys iš gamtinės geografijos ir visuomeninės geografijos sudarys atitinkamai po 40 proc. „svorį“, o regioninė geografija galės duoti dar 10 proc. taškų.

Klausimams iš bendrojo kurso skiriama 40 proc. egzamino užduoties taškų, iš jų 40 proc. skiriama klausimams, atitinkantiems minimalius reikalavimus. Klausimams iš išplėstinio kurso skiriama 60 proc. užduoties taškų.

Geografijos egzaminui išlaikyti reikia surinkti 16 proc. užduoties taškų.

Egzamino užduotys susideda iš dviejų dalių. Pirmoje dalyje – geografijos testas, skirtas žinių tikrinimui. Antrąją dalį sudaro sudėtiniai klausimai ir užduotys reikalaujančios teorinių žinių.

Dažniausiai pasikartojančios temos

Pasak geografijos mokytojų, kurie lygino įvairių metų geografijos VBE, dažniausiai pasikartojančios temos egzamine yra šios:

  • Klimato juostos.
  • Orai ir juos lemiantys atmosferos procesai.
  • Geografinis zoniškumas.
  • Vandens judėjimas pasauliniame vandenyne.
  • Globalizacija.
  • Turizmas.
  • Elektros energetika.
  • Pasaulio politinis žemėlapis.
  • Geografinės ir/ar geopolitinės padėties nustatymas. Kiekvienais metais abiturientams reikia nustatyti kurios nors valstybės ar teritorijos geografinę ar (ir) geopolitinę padėtį. Tai nėra sudėtinga, bet čia mokiniai praranda taškus. Reikia aiškiai mokėti atskirti kas yra geografinė, o kas geopolitinė padėtis.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos

Dažniausiai pasikartojančios klaidos geografijos egzamine:

Painioja sąvokas. Pavyzdžiui, „socialiniai, ekonominiai ir politiniai ypatumai“. Kartais abiturientai painioja šias sąvokas (arba jaudulys jiems pakiša koją).

Kitas pavyzdys – regiono, valstybės, valstijos,  rajono, miesto sąvokos. Atrodo labai paprastai, bet klaidos čia labai dažnos. Pvz.: Kurioje  Lietuvos  dalyje  nuosėdinių  uolienų  danga storiausia, ...? Jei mokinys parašo Klaipėdoje, atsakymas neužskaitomas, mat klausime buvo parašyta „kurioje Lietuvos dalyje“, atsakymas turi būti vakarinėje.

Parašo ne pilną atsakymą. Mokiniai atsakydami į tokį klausimą, kuriame reikia įvardyti panašumus ir skirtumus (arba privalumus ir trūkumus) parašo ne pilną atsakymą. Pvz.: kuo žemyninė pluta skiriasi nuo vandenyninės? Jei mokinys parašo amžiumi, storiu, tai atsakymas neužskaitomas. Reikia tiksliai įvardyti: žemyninė pluta senesnė nei vandenyninė, žemyninė pluta storesnė nei vandenyninė ir pan.

Pavadinimų rašymas. Nenaudoti AMERIKA, USA kai kalbama apie JAV. Skirti: D. Britanija – kai kalbama apie salas, Jungtinė Karalystė – kai kalbama apie valstybę.

Nenaudoti žodžių geras, blogas, keisti juos pagal situaciją į palankus, nepalankus ir kt.

Grafikus skaito „iš akies“. Kartais mokiniai pažiūrėję į grafiką, diagramą ar lentelę „iš akies“ nustato, kuriame regione ar valstybėje bus koks pokytis. Tai yra labai dažnai pasikartojanti klaida. Dažniausiai atsakymas „iš akies“ yra neteisingas. Visada reikia atidžiai pasižymėti, apskaičiuoti ir tik tada rašyti atsakymą.

 

Patarimais dalinosi Plungės „Saulės“ gimnazijos geografijos mokytoja Ingrida Tamošauskienė.

Sėkmės egzamino metu! :)

 

-----------------------

Šiais metais Geografijos VBE vyks liepos 15 dieną. Šį egzaminą laikys 3,2 tūkst. moksleivių.

Pilnas aktualus Lietuvos brandos egzaminų grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/9945/paskelbtas-pilnas-egzaminu-ir-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafikas

Pilnas priėmimo į aukštąsias mokyklas grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/10005/lama-bpo-paskelbe-detalu-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafika

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com