Jau maždaug 26 tūkstančiai abiturientų užpildė prašymus LAMA BPO svetainėje dėl stojimo į aukštąsias mokyklas. Tačiau savo pageidavimus dėl norimų studijų krypčių nurodė tik apie du trečdalius – maždaug 17 tūkstančių – abiturientų. Kiti greičiausiai laukia egzaminų rezultatų ir šiuo metu „gryninasi“ savo pasirinkimus.

Na, o kol tai darote, galima pasidomėti bendrąja priėmimo tvarka – o būtent, kas dar, be egzaminų, gali nulemti, kad įstosite į norimą studijų kryptį. Pasitelkti galima (ir reikia) visus instrumentus – tame tarpe, ir tai, kas gali pridėti papildomų balų. Kartais net pusė balo gali būti lemtingu veiksniu...

Taigi, kas gali pridėti papildomų balų?

Pasiekimai šalies olimpiadose

Jeigu dalyvaudavote įvairių dalykų olimpiadose ir esate pelnę prizines vietas, greičiausiai jau žinote, kad už šiuos pasiekimus galite tikėtis papildomo balo. Būtinai reikia tuo pasinaudoti – kas žino, galbūt tai garantuos nemokamą vietą jūsų norimoje studijų kryptyje?

Prizinės vietos šalies olimpiadose bei konkursuose vertinamos taip:

1 vieta – 1,5 balo

2 vieta – 1 balas

3 vieta – 0,5 balo

Tiesa, vertinami yra tik 10–12 klasių (gimnazijos II–IV klasių) olimpiadų ir konkursų laimėjimai. Už to paties dalyko olimpiadą ar konkursą balas (didžiausias) skaičiuojamas tik vieną kartą, už skirtingų dalykų olimpiadas skirti papildomi balai yra sumuojami.

Pasiekimai tarptautinėse olimpiadose

Pasiekimai tarptautinėse olimpiadose bei konkursuose įgyja dar didesnį svorį, stojant į aukštąsias mokyklas. Vėlgi yra vertinami tik 10–12 klasių (gimnazijos II–IV klasių) olimpiadų ir konkursų laimėjimai.

O prizinės vietos yra vertinamos taip:

Aukso medalis – 2,5 balo

Sidabro medalis – 1,5 balo

Bronzos medalis – 1 balas

Analogiškai kaip su šalies olimpiadomis, už to paties dalyko olimpiadą ar konkursą balas (didžiausias) skaičiuojamas tik vieną kartą, už skirtingų dalykų olimpiadas skirti papildomi balai sumuojami.

Savanorystė bei savanoriška tarnyba

Jeigu netyčia nepavyktų įstoti į norimą studijų kryptį (o noru studijuoti kitur, “iš bėdos”, pernelyg nedegate), galima išnaudoti atsiradusius metus papildomiems balams kaupti – žinoma, galima susikoncentruoti į mokymąsi tų dalykų, kurių egzaminų rezultatai jūsų netenkins (ir perlaikyti egzaminus kitąmet). Bet taip pat galimas ir kitas variantas (arba dar geriau – abu variantai kartu) – paskirti metus įvairiai patirčiai kaupti, užsiimti savanoriška veikla, ir... kaupti karmos taškus bei papildomus stojamuosius balus.

Tiesa, už dalyvavimą tiek tarptautinėje, tiek nacionalinėje savanoriškoje veikloje (kuri turi būti ne trumpesnė negu 3 mėnesiai) yra skiriama tik 0,25 balo. Tačiau kartais ir tai gali būti lemtinga, tad kodėl gi ne? Tuo labiau, kad užsiimdami savanoriška veikla jūs kaupsite darbinės veiklos bei bendravimo patirtį, kuri vėliau pravers tiek studijų metu, tiek bandant įsidarbinti pirmajame jūsų darbe. Taip pat – užsiimsite prasminga veikla ir turėsite daugiau laiko „pasitikrinti“ savo pasirinkimą.

Tam, kad jūsų 3 mėnesių savanorystė būtų „užskaityta“ ir įvertinta balais, tai turi būti „apiforminta teisingai“, visus reikalavimus galite pasitikrinti čia.

Tas pats balų skaičius – 0,25 balo – pridedamas ir už dalyvavimą jaunimo savanoriškoje tarnyboje, kuri yra ne trumpesnė nei 6 mėnesiai.

Paklausite, kuo skiriasi savanoriška veikla nuo savanoriškos tarnybos? Savanoriška tarnyba apibūdinama taip: jaunimo savanoriška tarnyba (JST) – tai intensyvi 6 mėn. trukmės programa jauniems žmonėms nuo 14 iki 29 m., kurios metu jaunuoliai 40 val./ mėnesį savanoriauja pasirinktoje akredituotoje priimančioje  organizacijoje, kartą per mėnesį susitinka su savanorišką veiklą organizuojančios organizacijos paskirtu mentoriumi ir mokosi įveikti sunkumus, verčia patirtį išmokimais.

Taigi, trumpai tariant „paprasta“ savanoriška veikla nuo savanoriškos tarnybos skiriasi tuo, kad „tarnybos“ metu jūs dirbsite organizacijoje, kuri bus sudariusi intensyvią jūsų darbo programą ir skirs jums nemažai dėmesio bei padės jums mokytis įvairių darbų.

Tarp organizacijų, priimančių jaunuolius savanoriškai tarnybai, yra ir turizmo informacijos centrų, ir nacionalinių parkų, ir mokyklų ar net ligoninių. Taigi, organizaciją galima pasirinkti ir pagal tai, apie kokias studijas svajojate, ir kokia patirtis jums labiausiai praverstų.

Organizacijų, kurios priima jaunimą savanoriškai tarnybai, sąrašas yra čia.

Karo tarnyba bei mokymai

Kitas būdas „įprasminti“ metus (jei šiais metais neįstotumėte ten, kur norite) ir kaupti papildomus balus – atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą arba baigti bazinius karinius mokymus. Stojant į aukštąsias mokyklas, už šią veiklą pridedama 0,5 balo.

Savanoriškai atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą gali 18-38 metų amžiaus vaikinai ir merginos. Tarnybos trukmė – 9 mėnesiai.

Baziniai kariniai mokymai trunka dvylika savaičių, jų pabaigoje mokymuose karių įgyti individualūs karybos įgūdžiai tikrinami baigiamosiose laiko pratybose.

Mokslai profesinėje mokykloje

Jeigu nepavyktų įstoti į norimą aukštąją mokyklą, taip pat galima bandyti įstoti į panašią specialybę profesinėje mokykloje.

Baigus profesinę mokyklą su pagyrimu ir vėliau stojant į universitetinių studijų programas (jei baigta tos pačios švietimo srities profesinio mokymo programa su pagyrimu) pridedamas 1 balas.

Tas pats 1 balas bus pridedamas ir tuo atveju, jeigu pabaigę profesinę mokyklą stosite į kolegiją (tą pačią švietimo sritį) – tačiau šiuo atveju balą padės „uždirbti“ tiek studijų pabaigimas su pagyrimu, tiek be pagyrimo (tik tuo atveju dar teks įgyti ne mažesnį kaip vienerių metų darbo stažą pagal įgytą kvalifikaciją).

Kiti balų „uždirbimo“ būdai

Čia paskaičiuosime „mažesnius“ balus. Jei buvote pasirinkęs rašyti brandos darbą (ir jis buvo įvertintas ne mažiau nei 9-etu), šis pasiekimas stojant į aukštąsias mokyklas pridėtų 0,25 balo.

Tuo tarpu stojantiesiems į universitetinių studijų muzikos krypties studijų programas, 0,15xA balo (čia A – muzikologijos mokyklinio brandos egzamino įvertinimas) gali „uždirbti“ išlaikytas muzikologijos mokyklinis brandos egzaminas.

Besidomintiems savo galimybėmis įstoti į vieną ar kitą studijų kryptį, visas konkursinės eilės sudarymo tvarkos aprašas yra čia

O kol kas – kantrybės, laukiant valstybinių brandos egzaminų rezultatų! Ir įkvėpimo, mąstant apie savo pasirinkimus karjeros kelyje!

 

****

Stojamųjų egzaminų tvarkaraštis į tam tikras specialybes yra čia: (https://bakalauras.lamabpo.lt/wp-content/uploads/2020/06/2020-m.-stojamųjų-egzaminų-tvarkaraštis-atnaujinta-2020-06-26.pdf

Pilnas priėmimo į aukštąsias mokyklas grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/10005/lama-bpo-paskelbe-detalu-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafika

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com