Kaip pastebi Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN), Lietuvos verslas ir užsienio investuotojai kasmet labiausiai laukia informacinių technologijų, inžinerijos ir technologijos studijų programų absolventų. Panevėžio mieste ir regione specialistų paklausa ir toliau išlieka didelė – rinkai reikia savo srities profesionalų.

Fakultete šiemet į stipendijas gali pretenduoti pasirinkusieji naują studijų programą Programuojamos automatikos sistemos, kuri atliepia šiuolaikinės darbo rinkos poreikius. Gamintojai visame pasaulyje automatizuoja procesus, o rezultatai išties daug žadantys – kuriami ne tik išskirtiniai produktai, bet atsiranda ir naujos, įdomesnės darbo vietos.

Statistika rodo, kad vienas iš svarbiausių įgūdžių šiandien yra susijęs su automatizavimo sprendimais. Dėl šios priežasties auga ir naujų specialistų poreikis, kurie gebėtų programuoti bei valdyti automatikos sistemas, diegti naujausias skaitmenizuotas gamybos technologijas.

Pasaulio ekonomikos forumas nustatė, kad 2020–2022 m. dėl automatizavimo atsirandančios naujos profesijos sudarys 6,1 mln. darbo vietų visame pasaulyje.

Kaip teigia Kauno technologijos universiteto (KTU) Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto (PTVF) mokslo prodekanė dr. Olga Strikulienė, pramonės robotizacija ir dirbtinio intelekto (DI) taikymas gamybos valdyme – tai pagrindinės kryptys, kurios dar ilgą laiką išliks prioritetinėmis.

„Šios kryptys leidžia išlaisvinti žmones nuo rutininių, sunkių kasdieninių darbų ir suteikia galimybę daugiau laiko skirti profesiniam augimui ir tobulėjimui, naujų technologijų kūrimui. Pasaulis keičiasi, o su juo turime keistis ir mes“, – sako KTU PTVF studijų programos Programuojamos automatikos sistemos vadovė.  

Panevėžys – stipriausias Šiaurės Europos regiono robotikos centras

Pasak O. Strikulienės, stambūs gamybos automatizavimo projektai, kur atskiruose gamybiniuose mazguose arba net didelėse linijose pereinama prie automatizuotų ir robotizuotų kompleksų, apjungiančių skirtingus gamybinius procesus, diegiami daugelyje Lietuvos įmonių, ne išimtis ir Panevėžio apskritis.

2018 metų pradžioje Panevėžio miesto savivaldybė pasirašė sutartį, kuria užsibrėžta tapti vienu stipriausių Šiaurės Rytų Europos regiono robotikos centrų. Stengiamasi ne tik pritraukti į regioną daugiau inžinerijos srities specialistų, bet ir ugdyti būsimus, o sėkmingas automatizavimo vystymas daro didžiulę įtaką regiono ekonominei plėtrai.

„Kiekvienas gamybos procesas yra unikalus, turintis savo specifiką, problematiką. Todėl automatizuojant ir robotizuojant tokią gamybą, neužtenka standartinio mąstymo – reikia mokėti ir pasiūlyti, ir pritaikyti individualizuotus sprendimus. Regionams ypač reikalingi inžinieriai, pasižymintys nestandartiniu mąstymu, mokantys kūrybiškai pasižiūrėti į tam tikrų gamybinių problemų sprendimą“, – sako O. Strikulienė.

Specialistų stygius verčia įmones keltis į didmiesčius, regionams trūksta novatorių

Pašnekovė pabrėžia, kad inžinerijos specialistų trūkumas stabdo regionų pramonės sektoriaus plėtrą ir paties regiono vystymąsi.

„Ne vieną kartą iš aplinkinių žmonių teko girdėti, kad inžineriniai mokslai juos gąsdina, nes yra reikalingos geros fizikos ir matematikos žinios. Niekada nesiginčijau, bet visada stengiuosi parodyti, kad tikslieji mokslai gali būti įdomūs ir įtraukiantys. Kai tai supranti, sunkumų nebelieka“, – sako pašnekovė.

Tam, kad inžineriniai mokslai taptų patrauklūs, O. Strikulienė pataria stengtis parodyti jauniems žmonėms, kad inžinieriaus darbas yra perspektyvus ir nenuobodus.

„Turime stengtis parodyti jaunimui, kad projektuoti, programuoti ir eksploatuoti įvairias elektromechanines automatikos sistemas, diegti naujausias skaitmenizuotos gamybos technologijas, žinoti, kaip veikia valdymo įtaisai ir kompiuterizuotų automatinių valdymo sistemų elektronika gali būti lengva, jei to mokaisi ir tai tave domina“, – sako ji.

Inžinerinių mokslų specialistai – tai pramonės, transporto, miestų infrastruktūros, aptarnavimo srities ir kitų veiklų „stuburas“. Anot KTU PTVF mokslų prodekanės, jau dabar esamas šių specialistų stygius regionuose verčia įmones persikelti į didmiesčius arba visai nutraukti savo veiklas. Dėl to regionuose mažėja novatorių, kurie gali kurti, išrasti ir gaminti naujus produktus ar paslaugas.

„Tikslinė skatinamoji stipendija yra puiki priemonė, rodanti valstybės suinteresuotumą padėti regionams pritraukti investicijas per jaunų specialistų rengimą ir, tikėtina, paskatinanti abiturientus rinktis ir studijuoti inžinerines studijų programas Panevėžyje bei gilinti savo turimas programavimo ir įvairių procesų automatizavimo žinias gimtajame mieste“, – džiaugiasi O. Strikulienė.

Šios žinios ir kompetencijos ypatingai svarbios skatinant inovacijų kūrimą ir plėtrą bei efektyvinant įmonių gamybos procesus ir taip didinant pramonės konkurencingumą bei užsitikrinant sau įdomų darbą ir karjerą.

Keičiantis darbo sąlygoms auga naujų technologinių sprendimų poreikis

Lektorė drąsiai teigia, kad ateityje pramonė bus dar labiau automatizuota, ypač šių dienų kontekste.

„Tai ypač aktualu dabar, kai tiek Lietuvoje, tiek užsienyje dėl Covid-19 plitimo gamybinių įmonių darbo specifika keičiasi. Įmonės, prisitaikydamos prie naujų sąlygų, diegia naujas technologijas, automatizuoja vis daugiau gamybinių mazgų, o kartais integruoja į gamybą tas technologijas, kurios jau buvo sukurtos anksčiau, bet dėl tam tikrų priežasčių nebuvo naudojamos masiškai“, – mano O. Strikulienė.

KTU naujos studijų programos Programuojamos automatikos sistemos studentai įgys projektavimo ir programavimo įgūdžių bei žinių, susijusių su elektromechaninių ar kompiuterizuotų automatikos sistemų valdymu, kurie leis šį pasaulį paversti dar spartesniu, modernesniu ir patogesniu.

Taip pat tyrimai rodo, kad atliekant įvairias stažuotes ar praktiką studijų metu, studentai turi žymiai daugiau galimybių įsidarbinti po studijų, o net 81,1 proc. studentų teigia, kad praktika jiems padėjo apsispręsti dėl karjeros. Naujos studijų programos sandara leis studentams atlikti išplėstinę profesinę praktiką – 3 semestrus – įvairiose gamybinėse įmonėse.

„Ar technologijos valdo mus, ar mes jas? Vienareikšmio atsakymo į šį klausimą nėra, tačiau neginčijama yra ir tai, kad technologijos palengvina mūsų gyvenimą, daro jį patogesnį. Bet technologijos be žmonių, išmanančių automatizuotų sistemų konstrukcijas, gebančių jas projektuoti bei programuoti – nieko vertos“, – sako KTU PTVF naujos studijų programos vadovė.