„Vakarų Europos ir Skandinavijos šalys sveikatinimo srityje gerokai toliau pažengusios negu Lietuva, jose įvairaus amžiaus žmonės – nuo darželinuko iki senjoro – kur kas fiziškai aktyvesni. Džiugu, kad vis daugiau ir mūsų žmonių nusprendžia sveikiau gyventi, daugiau sportuoti ir aktyviai ilsėtis. Kad jie tai darytų saugiai ir kokybiškai, reikia profesionalių, naujausių sporto mokslo žinių įgijusių specialistų“, – tvirtina Lietuvos sporto universiteto (LSU) rektorė prof. dr. Diana Rėklaitienė.

Judėjimo motyvatorius – fizinio ugdymo mokytojas ir treneris

Nors daugelis akcentuoja fizinio aktyvumo naudą sveikatai, LSU mokslinių tyrimų duomenimis, sportu ar kita fizine veikla Lietuvos moksleiviai užsiima nepakankamai. Pradinukai dar fiziškai aktyvesni, o nuo ketvirtos klasės moksleivių fizinis aktyvumas ima mažėti.

Menko fizinio aktyvumo priežastys aiškios – moksleiviai vis daugiau laiko praleidžia prie kompiuterių ir kitų šiuolaikinių technologijų, o tai kenkia jų emocinei ir fizinei sveikatai. Kad ateity dėl to nekiltų rimtesnių sveikatos problemų, jau nuo mažens svarbu vaikams ugdyti norą sportuoti ir būti fiziškai aktyviems. Tad čia itin svarbus tėvų ir fizinio ugdymo mokytojo vaidmuo.

Unikalios Lietuvoje Fizinio ugdymo ir sporto studijų programos studentai LSU mokomi ieškoti kuo įvairesnių ir patrauklesnių pamokos formų, kad vaikai noriai įsitrauktų, o ne stengtųsi išvengti fizinės veiklos. „Kokybiškos fizinio ugdymo pamokos svarbios moksleivio emocinei ir fizinei sveikatai, o kūrybingas bei aktyvus fizinio ugdymo mokytojas įkvepia vaiką taip, kad jis norėtų judėti visą gyvenimą“, – teigia LSU rektorė D. Rėklaitienė.

Regionuose – sporto šakų trenerių stygius

LSU Treniravimo sistemos – vienintelė studijų programa Lietuvoje, kuri rengia visame pasaulyje vertinamus sporto šakų trenerius. Šią jaunatvišką, dinamišką ir perspektyvią specialybę kasmet renkasi daug sportiškų jaunų žmonių, bet trenerių, ypač regionuose, labai trūksta.

Be to, gausiam pensinio amžiaus trenerių būriui pakeisti jau dabar reikia kompetentingų jaunų specialistų pamainos.

Įstojusieji į Treniravimo sistemų studijų programą LSU gali išsirinkti jiems tinkamiausią vieną iš 32 siūlomų specializacijų – tam tikros sporto šakos, neįgaliųjų sporto, atletinio rengimo ar asmeninio trenerio. „Šias studijas dažnai renkasi aktyviai sportuojantys ir didelio meistriškumo sportininkai, ateityje ketinantys dirbti treneriais. Kad galėtų derinti mokslus ir sportą, jiems sudaromas individualus studijų planas, skiriamos tikslinės stipendijos, suteikiama kitų finansinių lengvatų. Mūsų užduotis – parengti pasaulinio lygmens trenerius, kurie sportininkams padėtų siekti aukščiausių tikslų“, – teigia LSU sporto ir partnerystės prorektorius doc. dr. Vidas Bružas.

Baigusieji studijas LSU moka įdiegti naujausias vaikų ir suaugusių sportininkų rengimo technologijas, gali dirbti sporto šakų treneriais sporto mokyklose ir klubuose, atletinio rengimo ar asmeniniais treneriais.

Treneriams būtina nuolat tobulintis

Dar viena aktuali problema Lietuvoje – trenerių, neturinčių sporto srities universitetinio išsilavinimo, kvalifikacija. Ne paslaptis, kad nemažai tokių specialistų dirba sporto klubuose, treniruoja vaikus. Skandinavijos ir kitose šalyse treneriams, dirbantiems su vaikais, keliami itin dideli kvalifikaciniai reikalavimai. „Džiugu, kad ir Lietuvoje įsigaliojus naujam Sporto įstatymui treniruoti įvairaus amžiaus žmones galės tik įgijusieji sporto krypties išsilavinimą. LSU nuolat vykdo mokymus norintiesiems įgyti didelio meistriškumo sporto specialisto ir sporto instruktoriaus, fizinio aktyvumo specialisto ir instruktoriaus kompetencijų. Sporto moksle gausu naujovių, todėl treneriams reikia nuolat atnaujinti žinias, susipažinti su svarbių mokslinių tyrimų rezultatais“, – tvirtina V. Bružas.

Kineziterapeutų reikia ir sveikatos įstaigoms, ir sporto komandoms

Ne tik mažai judantiems, bet ir įvairias traumas patyrusiems ar ligų kamuojamiems žmonėms nuolat prireikia profesionalių kineziterapeutų, sveiko judesio mokytojų, pagalbos. Nors kasmet šią populiarią specialybę įgyja nemažai absolventų, Lietuvoje jų trūksta. Pavyzdžiui, Danijoje 100 tūkst. gyventojų tenka 74, Belgijoje – 49, o Lietuvoje – 3 kineziterapeutai …

„Mūsų Universitetas yra kineziterapijos Lietuvoje pradininkas ir jau septynis dešimtmečius rengia geriausius kineziterapeutus – gebančius mąstyti, dirbti kūrybingai ir turinčius  naujausias žinias, – teigia LSU studijų prorektorė doc. dr. Jūratė Požėrienė. – Greta bendrauniversitetinių dalykų būsimieji kineziterapeutai gilinasi į specialybės disciplinas. Mūsų patyrę dėstytojai, pasitelkę šiuolaikines technologijas, moko studentus išsamiai ištirti ir įvertinti žmogaus funkcinę būklę ir fizinį pajėgumą, nustatyti kineziterapijos poreikį bei sudaryti kineziterapijos programas, taikyti įvairias kineziterapijos priemones, įvertinti procedūrų efektyvumą. Studentai išmoksta, kaip padėti žmonėms išvengti traumų ir ligų, rūpintis sveikatinimu.“

Beje, profesionalių kineziterapeutų poreikį jaučia ne tik ligoninės, klinikos, sveikatingumo klubai, bet ir sporto komandos, kuriose šie specialistai dažnai vadinamas komandos žaidėju. „LSU Kineziterapijos studijų programa išskirtinė tuo, kad studentai mokosi ir tam tikrų sporto kineziterapijos modulių. Čia įgytos sporto kineziterapijos žinios jiems labai praverčia dirbant su sportininkais“, – tvirtina J. Požėrienė.

Sveikatą stiprinančio fizinio aktyvumo specialistams – naujos perspektyvos

Lietuvoje, nors ir ne taip sparčiai, kaip Vakarų Europos ar Skandinavijos šalyse, fiziškai aktyvių ir sportuojančių žmonių daugėja, sveikatinimo paslaugų rinka auga. Žmonės vis dažniau renkasi sveiką gyvenseną. Čia itin svarbi profesionalių fizinio aktyvumo specialistų ir sveiko gyvenimo būdo motyvatorių pagalba. Todėl LSU Fizinio aktyvumo ir visuomenės sveikatos, Fizinio aktyvumo ir sveikos gyvensenos bei Pratimų, mitybos ir streso valdymo studijų programų studentams kasmet atsiveria naujų profesinių galimybių.

Studentai yra mokomi nustatyti asmens sveikatos riziką, testuoti asmens fizinį pajėgumą ir fizinę būklę, remiantis gautais rezultatais sudaryti treniravimosi programą įvairios sveikatos būklės ir amžiaus žmonėms. Be to, studentai mokomi ugdomojo konsultavimo, kuris sparčiai populiarėja, pagrindų, kad baigę studijas gebėtų komunikuoti su klientais, koreguoti jų gyvensenos įpročius.

Sporto ir turizmo rinkai – iššūkių nebijantys vadybininkai

Sparčiai besikeičiančiai sporto ir turizmo industrijai nuolat reikia lanksčių, kūrybingų bei inovatyvių profesionalų. Būtent tokie ir yra LSU Sporto ir turizmo vadybos studijų programos absolventai. Jie geba valdyti ir administruoti sporto bei turizmo organizacijas, analizuoti šių organizacijų veiklos galimybes, taikyti lyderystės principus praktinėje veikloje, kūrybiškai mąstyti ir ieškoti naujų idėjų bei jas įgyvendinti plėtojant ateities sportą ir turizmą. Šios programos absolventai sėkmingai dirba Lietuvos krepšinio, futbolo, tinklinio ar kitose federacijose, klubuose, kuria verslo įmones, sėkmingai žinias pritaiko žinomose pasaulio organizacijose.

Naudinga praktika ir tarptautinė studijų patirtis

LSU studentai jau nuo pirmų studijų metų gali įsitraukti į universitete vykdomus mokslinius tyrimus, iš arčiau susipažinti su mokslininkų kasdienybe, kad vėliau šią patirtį galėtų kūrybiškai pritaikyti savo profesinėje veikloje. Visose studijų programose dėsto patyrę dėstytojai, savo srities profesionalai.

Studentai ypač skatinami bent vieną semestrą išvykti studijų į užsienio universitetus arba praktikos pagal Erasmus mainų programą.

Universitetas siekia, kad kuo daugiau praktinių žinių studentai įgytų iš pirmų lūpų. Studentus praktikai mielai priima LSU socialiniai partneriai, su kuriais nuolat bendradarbiaujama jau ne vienus metus. Taigi būsimieji treneriai, sporto ir turizmo vadybininkai praktiką atlieka sporto šakų federacijose, asociacijose, sporto klubuose ir komandose, kitose sporto bei turizmo organizacijose Lietuvoje ir svetur, fizinio aktyvumo ir visuomenės sveikatos bei sveikos gyvensenos specialistai – visuomenės sveikatos biuruose, įvairiose sveikatinimo įstaigose, kineziterapeutams siūloma daugiau kaip 50 klinikinės praktikos vietų šalyje ir užsienyje. Būtent per praktiką iniciatyvūs ir gerai pasirengę LSU studentai labai dažnai sulaukia darbdavių pasiūlymų nuolatiniam darbui pagal specialybę.