Kvietimai studijuoti bus išsiųsti šį šeštadienį, rugpjūčio 22 d. Tačiau švietimo, mokslo ir sporto ministerija jau džiaugiasi pirminiais priėmimo skaičiais – esą, šiemet konkurse dėl aukštojo mokslo dalyvauja daugiau kandidatų nei pernai, taip pas, esą, daugiau ir tų, kurie bus pakviesti į valstybės finansuojamas studijų vietas.

Per pagrindinį bendrojo priėmimo etapą prašymus studijuoti Lietuvos aukštosiose mokyklose pateikė 29,4 tūkst. stojančiųjų. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijose duomenimis, tai beveik 10 proc. daugiau nei 2019 m., kai jų buvo 26,8 tūkst. Esą, stojančiųjų į aukštąsias mokyklas skaičius šiemet didžiausias per pastaruosius ketverius metus nuo 2016 m.

Lyginami obuoliai su kriaušėmis

Kaip rašoma ministerijos atsakymuose mūsų portalui, valstybės finansuojamoms vietoms nustatytus reikalavimus tenkina 16,2 tūkst. stojančiųjų, iš jų 8,6 tūkst. – šiemetiniai abiturientai. Tačiau dėl susidariusių konkursų kai kuriose studijų kryptyse (medicinoje, teisėje, pedagogikos ir kitose) į valstybės finansuojamas studijų vietas bus kviečiama per13,6 tūkst. stojančiųjų.

Tai, esą, 15 proc. daugiau, negu praėjusiais metais buvo priimta per visus priėmimo etapus – 2019 m. studijų sutartis dėl valstybės finansuojamų vietų sudarė 11,8 tūkst. asmenų.

Tiesa, tai ne pirmas kartas, kai ministerija lygina obuolius su kriaušėmis – stojančiųjų skaičių šiemet su įstojusiųjų pernai ir džiaugiasi, kad stojančiųjų šiemet daugiau nei pernai įstojusiųjų. Mėgstantiems lyginti obuolius su obuoliais, ši „matematika“ kiek trumpina jungtis smegenyse, tad labai sunku kartu su ministerija šiais skaičiais pasidžiaugti.

Apie 13,7 tūkst. studijuos „nemokamai“

Preliminariai numatoma, kad šiame etape studijų sutartis su universitetais dėl valstybės finansuojamų vietų bus pasiūlyta pasirašyti 9,2 tūkst. stojančiųjų, tai 2 tūkst. arba beveik 30 proc. daugiau nei 2019 m.

Kolegijose tendencijos išlieka panašios, kaip praėjusiais metais – šiemet, kaip ir pernai, pagrindiniame bendrojo priėmimo etape valstybės finansuojamas studijų vietas kolegijose gaus apie 4,5 tūkst. stojančiųjų.

Iš viso į valstybės finansuojamas studijų vietas Lietuvos aukštosiose mokyklose (universitetuose ir kolegijose) turėtų būti pakviesta apie 13,7 tūkst. asmenų.

„Galima konstatuoti, kad priėmimui į aukštąsias mokyklas nesukliudė nei pandemija, nei matematikos egzamino rezultatai. Itin svarbu, kad ir universitetams vieningai nusprendus laikytis vienodos kokybės kartelės ne tik stojantiesiems į valstybės finansuojamas, bet ir į mokamas studijų vietas, studentų skaičiai nemažėja“, – džiaugėsi švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.

Vis dėlto, kadangi šiemet valstybinį matematikos brandos egzaminą išlaikė tik 10,3 tūkst. abiturientų (o šį egzaminą reikia būti išlaikius, norint pretenduoti į „nemokamas“ studijų vietas), tai akivaizdu, kad bent 3,4 tūkst. valstybės finansuojamų vietų aukštosiose mokyklose šiemet užims ne šiemetiniai abiturientai, o mokyklas baigę anksčiau. Tarp jų – galimai ir dabartiniai studentai, dabar mokantys už studijas ir perstoję į „nemokamą“ norimų studijų vietą.

Pedagoginių studijų populiarumas

Šiemet fiksuojamas pedagoginių studijų populiarumas – palyginti su pernai jis išaugo dvigubai. Norą tapti būsimaisiais pedagogais šiais metais išreiškė net 2,2 tūkst. stojančiųjų, iš jų 1,3 tūkst. – pirmuoju pageidavimu.

Pedagoginėms bakalauro studijoms šiais metais numatyta skirti 585 valstybės finansuojamas studijų vietas. Pedagoginių studijų pirmakursiams, įstojusiems į valstybės finansuojamas studijų vietas, taip pat pažadėtos 300 eurų stipendijos.

Pernai į pedagogines bakalauro studijas iš viso įstojo 429 asmenys.

Kvietimai studijuoti – šį šeštadienį

Galutiniai bendrojo priėmimo pagrindinio etapo rezultatai paaiškės iki šeštadienio vidurdienio, kai stojantiesiems bus išsiųsti kvietimai studijuoti. Studijų sutartys su pakviestaisiais aukštosiose mokyklose bus pasirašomos rugpjūčio 24–26 d. Papildomas priėmimas į likusias laisvas studijų vietas vyks rugpjūčio 28–31 d.

Šiemet pasirinkusiems profesinio mokymo įstaigas kvietimai pasirašyti sutartis jau yra išsiųsti, sutarčių pasirašymas vyksta iki rugpjūčio 21 d.

 

****

 

Pilnas priėmimo į aukštąsias mokyklas grafikas yra čia: https://www.kurstoti.lt/s/10005/lama-bpo-paskelbe-detalu-priemimo-i-aukstasias-mokyklas-grafika

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com