Lietuvos pasienio apsauga savo 100-metį mini šiemet, o LŽS savąjį 90-ies metų jubiliejų – pernai. Ta proga praėjusią liepą į dešimties dienų kelionę buvo išvykę 30 dalyvių – žurnalistų ir jų rėmėjų. Ieškota lietuviškų pėdsakų, vyko susitikimai su kolegomis ir vietos bendruomenėmis, domėtasi, kaip pateikiamas ir interpretuojamas bendrasis mūsų istorinis paveldas.

Žygio per LDK valdas šūkis – „Tegul visi bus viena!“. Sakoma, jog tai – XVII a. Lietuvos arkivyskupo, pirmojo unitų šventojo Juozapato Kuncevičiaus žodžiai. Ekspedicijos „Vienybės kelias‘19“ pavadinimas atspindi mūsų bendrą istoriją ir šiandienos aktualijas – mes palaikome Ukrainos integraciją į Europą, jos kelią į demokratiją ir nepriklausomybę.

Žygio maršrutas nusidriekė per garsiausias Ukrainos pilis – Lucką, Olyką, Klevanę, Ostrogą, Mežyričą, Starokonstantynivą, Medžybižą, Sutkovicus, Podolės Kamenecą, Žvanecą, Chotiną, Zbaražą, Vyšnivecą, Kremenecį, Dubną, Pidhircus, Oleską, Zoločevą ir baigėsi Lvove.

Per 10 dienų įveikta 3 839 km, aplankyta 20 pilių ir piliaviečių, kuriose buvo išskleistos valstybinė, istorinė, LŽS vėliavos. „Įsitikinom: LDK dvasia čia – gyva. Viduramžių mūruose, pavadinimuose, kalbose. Kolegos, kultūros darbuotojai, paprasti ukrainiečiai didžiuojasi, kad kadaise priklausė tokiai didžiai ir galingai Europos valstybei“, – sakė ekspedicijos fotografas Leonardas. – Keliaudami, bendraudami su ukrainiečiais, pajutome, kaip Vakarų Ukrainos žmonės gyvena ir pergyvena dėl šalies Rytuose vykstančio neskelbto karo. Tai primena, kad pavojus visada greta, todėl svarbu eiti Vienybės keliu – keliu, kuris veda į sandraugą ir laisvę“.

L. Skirpstas – profesionalus fotožurnalistas, 1980 m. baigęs studijas Vilniaus universitete. Dvi jo aistros, kelionės ir fotoaparatas, dera puikiai, o užfiksuoti vaizdai džiugina akį interneto svetainėse, leidiniuose, parodose. Leonardas gerai žinomas ir visiems Ukrainos laisvės idėjos palaikytojams, Maidano įvykius (2014 vasaris) matęs savo akimis. Tik keletas Lietuvos fotožurnalistų tuo metu lankėsi Kijeve, o tokių, kurie savo noru, ne redakcijų komandiruoti, – vos du.

Fotografijų paroda „Vienybės kelias ‘19“ – antroji L. Skirpsto paroda Pasieniečių mokykloje. Pavasarį turėjome galimybę gėrėtis egzotiškais Naujosios Zelandijos vaizdais.