Transporto inžinerijos fakulteto dekanas prof. dr. Olegas Prentkovskis apie lenktynes, iššūkius ir ateities planus kalbėjosi su kartingų komandos pilotais – Kristupu Liudu Žukausku ir Vyteniu Šnirpūnu.

Kristupai, gal pristatytum, kaip viskas prasidėjo,  kaip atsirado lenktynių komandos projektas?

Kristupas Liudas Ž.: Visada domėjausi automobilių sportu, o nuo vaikystės lenktyniavau kartingais. Deja, dėl lėšų stygiaus karjerą teko nutraukti. Galimybė grįžti į lenktynių trasą atsirado įstojus į Vilnius Tech Transporto inžinerijos studijų programą. Kai pamačiau, jog Transporto inžinerijos fakultetas turi kartingus, nusprendžiau idėją apie kartingų komandos projektą pristatyti fakulteto administracijai. Tikrai nesitikėjau, jog mano idėja gali virsti realybe. Projektas sėkmingai startavo 2018 m. lapkričio mėnesį.

Papasakokite apie savo pirmąjį startą lenktynėse.

Kristupas Liudas Ž.: Lenktynių komandos startas buvo gana chaotiškas: reikėjo greitai suburti komandą, paruošti techniką, pasirūpinti komunikacija. Pasiruošti spėjome per keletą savaičių ir startavome Lietuvos kartingo žiemos taurėje. Savo klasės sezoninėje įskaitoje užėmėme trečią vietą.

Kartingas yra nesudėtinga transporto priemonė, tačiau jame – daugybė techninių elementų ir reguliavimo niuansų. Mėginate ką nors tobulinti ar dalyvauti aukštesnėje kartingų varžybų klasėje?

Kristupas Liudas Ž.: Kartingas turi daugybę nustatymų, nuo kurių priklauso jo greitis ir važiuoklės bei variklio elgsena trasoje. Atliekame daug treniruočių, visuomet ieškome teisingų nustatymų, kurie atitiktų trasos ir oro sąlygas. Tiesa, kiekvienoje kartingų klasėje visi techniniai parametrai ir smulkmenos yra aiškiai reglamentuotos taisyklių.

2019 m. komanda ėmėsi naujovių ir vasarą startavo Briggs & Stratton LO206 variklių klasėje, kurios įskaita Lietuvoje buvo vykdoma pirmą kartą. Naujoje kartingų klasėje vyko aršios kovos, konkurencija buvo labai didelė. Mums sezonas buvo gana sėkmingas, sezono įskaitoje užėmėme trečią vietą.

Kartingų varžybos organizuojamos tik vasarą ar vyksta ir kitais metų laikais?

Vytenis Š.: Varžybos Lietuvoje vyksta ir žiemos metu, dalyvaujame atviruose kartodromose, nepaisydami oro sąlygų. Varžybos bei patirtis, įgyta jų metu, kardinaliai skiriasi nuo šiltuoju metų sezonų vykstančių čempionatų. Tai puiki proga neprarasti savo įgūdžių bei sportinės formos. 2019–2020 m. žiemos sezoną praleidome ruošdamiesi vasarai.

Kaip komandai sekėsi šiais metais?

Vytenis Š.: 2020 m. sezono startą ir didelius mūsų komandos planus sugriovė šalyje įvestas karantinas. Nepaisant to, sezonas prasidėjo kiek vėliau nei įprasta. Vasarą su kolega pilotu Kristupu dalyvavome Baltic Kart Academy taurėje.

Kristupas Liudas Ž.: Vasaros sezonas buvo labai intensyvus, aplankėme Vilniaus, Aukštadvario, Smalininkų ir Anykščių kartodromus. Džiaugiamės, kad varžybų metu išvengėme lietaus, tačiau mus vargino didžiulis karštis. Šio sezono metu daug treniravomės, daug laiko praleidome trasoje žinodami, kad mano kolegai, pilotui Vyteniui, lenktynių sportas – visiškai nauja patirtis. Laikas, praleistas besitreniruojant, buvo labai naudingas – nors Vytenis ir naujokas, tačiau jis tapo Baltic Kart Academy taurės bendros įskaitos nugalėtoju. Deja, bet man, pirmajam komandos pilotui, šis sezonas buvo nesėkmingas – kovojau dėl aukščiausių pozicijų, bet neišvengiau susidūrimų trasoje, techninių problemų. Šie metai buvo itin sunkūs ir pilni netikėtumų, bet džiaugiuosi Vytenio sėkme ir čempionų titulu.

Esate pažangūs studentai. Kaip sekasi derinti mokslus su kartingų veikla? Ar pritaikote įgytas žinias?

Vytenis Š.: Žinoma, kartais tenka praleisti paskaitas, nes daug laiko praleidžiame besitreniruodami, lenktynių grafikas būna labai įtemptas. Tačiau tai netrukdo siekti aukštų mokslo rezultatų. Aš ir mano kolega Kristupas Liudas – motyvuoti studentai. Dėl šios priežasties užduotis universitete stengiamės atsiskaityti laiku ir deriname projekto veiklas su studijomis.

Kristupas Liudas Ž.: Paskaitų metu pateikiamos žinios ne visada glaudžiai susijusios su autosportu, tačiau visų studijų metais įgytos žinios itin praverčia – patys galime kurti ir projektuoti, detaliai išnagrinėti variklio darbą ir veikimą, ieškoti tinkamų nustatymų. Juk kartingas – transporto priemonė.

Komandos narių skaičius nėra pastovus. Kiek žmonių Jums padeda?

Kristupas Liudas Ž.: Manau, kad narių skaičius niekada ir nebus pastovus. Visi siekiame karjeros aukštumų, įgyvendiname savo svajones, mokomės ir dirbame tuo pačiu metu. Mano manymu tam, kad nuolat dalyvautum projekte, turi būti visiškas benzingalvis, žmogus, patrakęs dėl autosporto. Kiekviena veikla, dalyvaujant projekte, atima daug laiko ir jėgų. Čia nėra lengvų darbų.

Šiuo metu komandą sudaro 2 pilotai, keli technikai, kurie atsakingi už kartingus ir pagalbą varžybų metu bei viešųjų ryšių komanda. Per dvejus metus susipažinome su daugybe žmonių, kurie mums padeda, atvyksta palaikyti į varžybas.

Nuo projekto pradžios praėjo 3 metai, ar nepavargote? Galbūt planuojate startuoti ir už Lietuvos ribų?

Vytenis Š.: Daug laiko praleidžiame trasoje, mūsų lenktynių grafikas – labai įtemptas. Tai tikrai vargina. Tačiau keletą dienų pailsėję jau pasiilgstame adrenalino, greičio ir su nekantrumu laukiame kitų lenktynių.

Kristupas Liudas Ž.: Šiuo metu ilsimės po įtempto vasaros sezono, bet mintyse jau dėliojame ateities planus. Dar nėra aišku ar šiais metais bus organizuojamas Žiemos Taurės čempionatas dėl ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje plintančios COVID-19 pandemijos. Nežinome ir apie lenktynes už Lietuvos ribų, nors komandai tai būtų didelis iššūkis ir puiki patirtis. Nepaisant to, turime naują veiklos planą žiemai. Apie jį papasakosime  jau greitai! Kviečiu sekti mūsų paskyrą socialiniame tinkle „Facebook“ – „Vilnius Tech Racing“.