Balsuoti rinkimuose – pagrindinė piliečių teisė. Tai yra teisė išsirinkti savo atstovus, kurie gins piliečių interesus valdžios institucijose (seime, prezidento institucijoje ar Europos parlamente). Natūralu, kad ši teisė užtikrinama nuo tam tikro amžiaus – mažamečiai piliečiai tokios teisės neturi, kadangi jų pasaulėžiūra dar tik formuojasi ir jie negali priimti logika ar patirtimi pagrįstų sprendimų. Tačiau nuo kokio amžiaus jaunuolis jau yra „pilnateisis žmogus“, galintis spręsti, kas gali atstovauti jo teises bei valdyti valstybę?

Visgi, nors daugelyje pasaulio šalių minimalus balsuojančiųjų amžius yra 18 metų, tačiau yra ir išimčių – tiek į jaunesnę, tiek į vyresnę pusę. :)

Tiesa, reikia pastebėti, kad prieš II-ąjį pasaulinį karą daugelyje šalių minimalus balsavimo teisę turinčių piliečių amžius buvo 21 metai. 1946 metais tuometinė Čekoslovakija buvo pirmoji šalis sumažinusi amžiaus cenzą iki 20 metų ribos. O per kitus 20 metų dar 17 šalių pasekė šiuo pavyzdžiu. Nuo 1900-ųjų metų skaičius “18” įsitvirtino kaip populiariausias amžius pilnametystei apibrėžti (ir balsavimo teisei turėti).

Vis dėlto ir dabar yra šalių, kurios taiko kitus amžiaus limitus – yra valstybių, kur 16-mečiai žygiuoja į rinkimus, ir valstybių, kur tokia teisė suteikiama tik nuo 25 metų.

Valstybės, kuriose balsuojama nuo 16-os metų

Jauniausias amžius, nuo kurio balsuoja kai kurie pasaulio piliečiai, yra 16 metų. Tokių valstybių, kurios pasitiki savo piliečiais ir jų galimybėmis protingai nuspręsti kiek jaunesniame amžiuje nei Lietuva, visame pasaulyje yra 11.

Štai šios šalys:

 • Austrija
 • Malta
 • Škotija
 • Argentina*
 • Brazilija
 • Ekvadoras
 • Kuba
 • Nikaragva
 • Džersis (sala Lamanšo sąsiauryje, tarp Anglijos ir Prancūzijos)
 • Gernsis (kaimyninė sala Džersiui)
 • Meino sala

* Argentinoje leidžiama balsuoti nuo 16-os metų, tačiau tai nėra privaloma, o nuo 18-os metų balsavimas jau yra privalomas.

Vyriausi iš jauniausių

Na, ir vyriausi balsuotojai – tai yra, tie, kurių leidžiamas minimalus amžius balsavimui yra labiausiai „užkeltas“. Taigi, aukščiausiai užkelta amžiaus kartelė balsavimui yra net... 25-eri metai. Tiesa, tokia valstybė yra tik viena. Tai Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE).

Kitas reikalavimas balsuojantiems JAE – balso teisę gauna tik raštingi piliečiai (t.y., mokantys skaityti ir rašyti).

Kalbant apie amžiaus kartelę vyriausiems visuomenės nariams (tai yra, iki kokio amžiaus galima balsuoti) – dažniausiai tokios kartelės nėra. Daugumoje šalių gali balsuoti kol gyvas J. Tačiau kai kurios šalys, kuriose balsavimas yra privalomas (ir nepabalsavus taikomos įvairios nuobaudos), leidžia nebebalsuoti nuo tam tikro amžiaus.

Pavyzdžiui, Brazilijoje ir Peru, balsavimas privalomas iki 70-ies metų, Liuksemburge bei Paragvajuje – iki 75-erių, Ekvadore – iki 65-erių metų.

Dominykos respublikoje bei Indonezijoje dar įdomiau. Čia balsuoti privalo visi šeimas sukūrę piliečiai, nepriklausomai nuo jų amžiaus  – jeigu esi pakankamai suaugęs tuoktis, tai ir balsuoti gali! :)

 

******

 

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com