Gerbiama Marijke, kas šiandien laikoma aktyviu laisvalaikiu? Kaip pasikeitė požiūris?

Aktyvus laisvalaikis - tai bet kokia fizinio aktyvumo forma, kuri  žmogui laisvalaikiu teikia džiaugsmą ir atsipalaidavimą. Kaip ir sportas – bet kuri aktyvi veikla, kurią renkiesi: pasivaikščiojimas, pėsčiųjų žygiai, važinėjimas dviračiais, stovyklavimas, ar netgi neprofesionalus badmintono žaidimas kieme, tai nebūtinai aukšto lygio varžybos. Įvairiose Europos šalyse atlikti tyrimai rodo, jog laisvalaikio fizinio aktyvumo veiklos rodikliai sparčiai auga, dauguma žmonių mieliau įsitraukia į rekreacinį fizinį aktyvumą, nei į organizuotą sportą.

Aktyvus laisvalaikis ir sportas – kas tarp jų bendro?

Tiek aktyvus laisvalaikis, tiek sportas – yra fizinio aktyvumo formos, kitaip tariant – ir vienur, ir kitur naudojami kūno judesiai. Skirtumas tik tas, jog per aktyvų laisvalaikį kūno judesių lygis yra žemo, vidutinio ar didelio intensyvumo, o sporte - greičiausiai bus vidutinio ar aukšto lygio.

Kas lemia laisvalaikiu sportuojančio jaunimo motyvacijos stoką?

Kad fizinė veikla būtų patraukli jaunam žmogui, pirmiausi ji turi teikti malonumą, galimybę bendrauti, padėtų socializuotis. Tai yra daug daugiau nei sportas. Tik taip fizinė veikla bus maloni ir taps viena iš laisvalaikio praleidimo formų. Netikiu „laiko stokos“ pasiteisinimu. Taip kalbėti gali tik tie, kam iš principo nepatinka fizinis aktyvumas. Gera nuotaika ir bendravimas sustiprina fizinės veiklos laisvalaikiui pasirinkimą.

Kaip reiktų skatinti žmonių fizinį aktyvumą?

Mokyklos aplinka vienareikšmiškai yra pagrindinė vieta supažindinti su įvairiomis sporto ir fizinio aktyvumo formomis. Jau mokykloje turėtų atsirasti supratimas, kad sportas yra kur kas daugiau nei fizinis aktyvumas, kad reikia mėgautis aktyvia veikla. Be abejo, valdžios įstaigos (vietos, regionų ir nacionaliniu lygmeniu) taip pat gali skatinti sportą ir fizinį aktyvumą teikdamos tokias galimybes kaip sporto infrastruktūra ir parkai, kur žmonės gali sportuoti, treniruotis ar užsiimti kita fizine veikla; jie taip pat didelę reikšmę teikia ir socialinei medijai (informuodami gyventojus apie sporto ir fizinio aktyvumo galimybes ir naudą). Be abejo, sporto klubų sistema gali prisidėti siūlydama įvairias sporto ir fizinės veiklos galimybes. Galiausiai, komercinio sektoriaus galimybės: bėgimai, maratonai, dviračių sporto varžybos. Sporto turizmo sektorius taip pat skatina sportą ir fizinę veiklą.

Aktyvus laisvalaikis, sportas yra visuomenės gėris, turintis gausybę teigiamų išorinių padarinių ir nešantis asmenines naudas. Sportas ir fizinė veikla turėtų būti prieinami visiems visuomenės nariams. Sporte ugdomos žmogaus kompetencijos gali padėti jaunam žmogui siekti tikslo.

Dėkoju už pokalbį.