Dauguma Lietuvos šeimų Kalėdas jau sutiko nuotoliniu būdu – seneliai buvo išmokyti prisijungti per zoom‘ą (arba kitas nuotolinio ryšio priemones), ir keli „šeimos ūkiai“, kurie anksčiau susirinkdavo prie vieno stalo, šiemet dalinosi savo stalų vaizdais internetu.

Tačiau dar laukia beveik dvi savaitės žiemos atostogų, per kurias irgi nedaug kur galėsime nuvažiuoti. O giminėje tikrai yra vyresniųjų, kurie galimai jaučiasi labai vieniši, kai anūkai ar dukterėčios bei sūnėnai nelanko. Čia keli patarimai, kaip parodyti dėmesį tiems, kurie dabar vieniši.

Paklauskite močiutės mėgiamo patiekalo recepto

Dėmesį vienišiems vyresniesiems galime parodyti besidomėdami jais ir tuo, ką jie daro geriausiai. Jeigu per Kalėdas jums itin patikdavo močiutės gaminami pyragėliai arba tetos tortas, galite paskambinti ir paklausti recepto (jau vien tai, kad kažkam rūpi – joms bus smagus dėmesio ženklas). Na, o pagaminus patiekalą namuose, būtinai nufotografuokite rezultatą ir nusiųskite recepto autorei (-iui) – parašydami  kaip jums pavyko ir papasakodami kaip mėgavotės rezultatu.

Iš vyresniųjų išmokti galima ne tik „giminės recepto“. Pavyzdžiui, taip pat galite paklausti kaip užsiadyti kojinę, sutaisyti lūžusią kėdės koją ar panašiai – jeigu Kalėdas sugebėjome švęsti nuotoliniu būdu, tai ir pamokas su giminės vyresniaisiais galima susiorganizuoti internetu.

Sėdėdami namie vieniši ir nelabai turėdami kur išeiti, ką nuveikti, giminės vyresnieji gali jaustis mažai reikalingi. O prašydami jų patarimų ir pamokų, mes jiems galime tą reikalingumo jausmą suteikti.

Suteikite vyresniesiems pozityvių žinių srautą

Jeigu jūsų seneliai nesinaudoja (arba mažai naudojasi) internetu, žinios juos tepasiekia oficialiais kanalais (pvz., per televiziją) bei taip vadinamu „gandų kanalu“. Dažnai tai nėra pozityvios žinios – per oficialius kanalus eina naujienų srautas apie susirgusiųjų skaičius bei mirštančius nuo pandemijos, naujus karantino suvaržymus ir panašiai. Tuo tarpu „gandų kanalu“ jie tegirdi apie sąmokslo teorijas, kurios irgi optimizmo jiems neįkvėps.

Pabūkime savo seneliams pozityvių ir įdomių žinių šaltiniais. Paieškokime internete, kas juos galėtų sudominti ir papasakokime jiems apie tai. Pavyzdžiui, seneliui, kuris domisi istorija, galite rasti internete įdomų istorinį straipsnį ir paskaityti jam, paskambinę telefonu. Močiutei, besidominčiai sodininkyste – papasakoti apie perskaitytas naujienas toje srityje (galite netgi prisijungti prie sodininkų grupių „Facebook“ tinkle, kad nuolat gautumėte ją dominančių naujienų).

Pagaliau, kiekvienam pagal jo domėjimosi sritį galima užprenumeruoti žurnalą, ir po to aptarti, ką jie perskaitė ir sužinojo telefonu.

Duokite seneliams veiklos

Dažniausiai vieniši senoliai skundžiasi, kad „neturi ką veikti“, ypač žiemą, kai veiklų lauke itin sumažėja. Galite sugalvoti seneliams „veiklos“ – galima paprašyti, kad močiutė numegztų jums kojines, bet ji dar labiau apsidžiaugs, jei ta veikla bus bendra su jumis. Pavyzdžiui, kartą per savaitę galima paskirti vakarą bendrai veiklai – sulošti šaškių ar šachmatų partiją nuotoliniu būdu ar kartu kepti pyragą pagal tą patį receptą (dvejuose atskiruose namuose).  

Duodami ir tos veiklos, kuria jie galėtų užsiimti vieni (pavyzdžiui, pavasariui paruošti daigyklas augalams, kuriuos jūs norėsite pasodinti senelių sklype), suteiksite jų gyvenimui prasmę, kurios kartais nemato vieniši žmonės, ypač tamsiuoju metų laiku.

Pamokykite naujų technologijų

Tam, kad seneliai patys rastų veiklos, galite pamokyti juos naujų technologijų. Galite sukurti jiems profilius socialiniuose tinkluose ir išmokyti, kaip prie jų prisijungti, pamokyti naršyti internete ir t.t. Žinoma, nuotoliniu būdu tai gali vykti kiek komplikuotai, tad pasitelkite kantrybę, aiškindami „kur ir ką spausti“ ir nesierzinkite, jei ne viskas iš karto pavyks.

Tam, kad nauji atsivėrę kanalai įtrauktų giminės vyresniuosius, pradžioje patys padėkite jiems rasti tai, kas būtų jiems įdomu – nusiųskite nuorodas į video filmukus pagal jų domėjimosi sritį, nuorodas į grupes, kurioms jie galėtų priklausyti ir t.t. Pradžioje jie gali nervintis, kad „kažką paspaudė ne taip“, bet vėliau, kai pamatys prieš juos atsiveriantį įdomų pasaulį, jie tikrai pasijus mažiau vieniši.

Rašykite laiškus

Jeigu vis dėlto jūsų seneliai nėra iš tų, kurie greitai mokosi naujovių, galite pradžiuginti juos „senoviniu būdu“ – parašyti jiems laišką ar atviruką, nusiųsti savo pagamintą dovanėlę ar skanėstą. Nors telefoniniai skambučiai leidžia pajusti daugiau kontakto – išgirsti mylimo žmogaus balsą, pajusti jo nuotaiką – tačiau užrašytas žodis visuomet turėjo (ir tebeturi) stebuklingos išliekančios galios. Nustebsite, kaip gali pradžiuginti jūsų ranka prirašytas puslapis, atrodytų, „bereikšmių“ dalykų. Močiutės ir seneliai skaito tokius laiškus kas kartą, kai jiems norisi šilumos, kai jie pagalvoja apie jus – tad toks laiškas yra „daugkartinio“ naudojimo, ir per kiekvieną „pakartotinį“ skaitymą jis džiugina ne mažiau J.

Be to, rašymas ranka labai lavina kūrybinius rašančiojo gebėjimus – o to prireiks ir jums, kai laikysite lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą ir rašysite rašinį. Tad į laiškų rašymą galite žiūrėti ir kaip į sau naudingą praktiką, besiruošiant egzaminams  ;)

 

********

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com