Praėjusiais metais valstybės finansuojamų (VF) studijų vietų skaičius aukštosiose mokyklose buvo padidintas daugiau nei 3 tūkstančiais – nuo 13,2 tūkst. studijų vietų (2019 m.) iki 16,5 tūkst. studijų vietų (2020 m.). Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos teigimu, būtent tiek vietų (apie 3 tūkst.) liko neišnaudota.

Tad šiemet valstybės finansuojamų studijų vietų liks apie 12 tūkst. Dar apie 14,7 tūkst. valstybės finansuojamų vietų bus pasiekiama profesinėse mokyklose. Tiek VF studijų vietų, esą, turėtų pakakti visiems šiemet baigsiantiems bendrojo ugdymo mokyklas.

„Praėjusiais metais ignoruojant Mokslo ir studijų įstatymą, VF vietų skaičiaus buvo padidintas tik keliose socialinių mokslų studijų grupėse 2,4 karto. Tai sukėlė chaosą sistemoje, nes daugiau kaip 3 tūkst. jau studijuojančiųjų jaunuolių stojo iš naujo“, – rašoma ministerijos pranešime.

Tad vien didinat VF studijų vietų skaičių, esą, neįmanoma užtikrinti studijų prieinamumo.

„Prieinamumui užtikrinti turėsime sukurti kitas priemones. Jos yra dviejų tipų. Vienos orientuotos į tai, kad didesnė dalis iš žemesnių pajamų šeimų vaikai pasiektų aukštąjį mokslą (pagalba mokantis ir ruošiantis egzaminams, profesinis orientavimas didinantis motyvaciją studijuoti it pan.). Kitos susijusios su siekiu padėti išsilaikyti studijų laikotarpiu (pakankamos socialinės stipendijos, bendrabučiai, lengvatinės paskolos ir pan.). Trečia, reikia peržiūrėti studijų finansavimo modelį iš esmės, kad studiją kaina, kurią šiandien moka studentas, skirtingose studijų kryptyse nesiskirtų net 9 kartus“, – ministerijos pranešime cituojama Jurgita Šiugždinienė, švietimo, mokslo ir sporto ministrė.

Vyriausybė jau pritarė ministerijos siūlymui didinti aukštojo mokslo finansavimą – tam  nuo 2022 m. iki 2027 metų bus skirta papildomai apie 35 mln. eurų. Taip pat nuspręsta sumažinti didžiulius skirtumus tarp skirtingų studijų kainų.

Vyriausybei patvirtinus apskaičiavimo tvarką, norminės studijų kainos bus nustatytos švietimo, mokslo ir sporto ministro įsakymu.

 

****

Straipsnį parengė: Žydronė Lukšytė

El.paštas: zydrone.luksyte@gmail.com