Beveik tris dešimtmečius sėkmingai verslui vadovaujantis V. Janulevičius pasakoja, kad prieš dešimt metų pradėjus saulės energetikos verslą, daugelis sukiojo pirštą prie smilkinio: „Laikė mane tiesiog ufonautu. Kokia saulės energetika, kai Lietuvoje tos saulės nėra! Yra. Ir dar kiek. Tiek, kad užtektų sėkmingam verslui“.

Matyti į priekį ir gyventi rytojumi

Anot verslininko, tokiai situacijai apibūdinti labai tinkami Indijos politiko Mahatmos Gandhi žodžiai: „Iš pradžių iš tavęs visi juokiasi, paskui kaišioja pagalius į ratus, tada muša, o tada tu laimi“.

Visą tai turi pereiti ne tik verslininkas, bet ir bet kurios srities specialistas, dirbantis inovacijų srityje.

Pirmas žingsnis profesinei sėkmei – motyvacija. Žmogui turi būti įdomi ta sritis. Taip ateis įsigilinimas ir supratimas. Taip pat – minties progresas.

„Nemeluokite sau, kad jau viską padarėte, ką galėjote. Nieko nepadarėte, jei nežiūrėjote į priekį. Rytoj jūsų vietoj jau bus kitas, kuris matys, kaip atrodo porytojus. O jūs gyvensite vakar diena“, – sako V. Janulevičius.

Gyvenimas ne pagal planą

Pokyčių valdymo ekspertė, video laidų „Atvirai su vadovu“ autorė Lina Mieliauskienė profesiją keitė keturis kartus. „Dabar pasaulis dar nepastovesnis, tad renkantis gyvenimo kelią tikrai nebūtina prisirišti prie vienos specialybės, nes per gyvenimą ją gali tekti keisti ne kartą“, – įsitikinusi gyvenimo iššūkius drąsiai priimanti moteris.

„Prieš dešimt ar dvidešimt metų iš esmės keisti specialybę buvo retas reiškinys, – sako L. Mieliauskienė. – Dabar, kai viskas kinta taip greitai, tai yra normali praktika. Todėl galvojant apie būsimą gyvenimo kelią pirmiausia reikia kiek įmanoma labiau atsipalaiduoti. Rinkdamiesi studijų kryptį galvokite apie tai, ką šiandien jums labiausiai patinka daryti, o ne kokia specialybė gali būti perspektyvi ateityje.“

L. Mieliauskienė sako, kad siekti savo svajonių dažnai koją pakiša klaidingi stereotipai.

„Jeigu nesi pirmūnas, dar nereiškia, kad negali pasiekti to, ko nori, – sako pašnekovė. – Šiais laikais galimybių yra labai daug. Svarbiausia – išsiaiškinti, ką gyvenime labiausiai norisi daryti. Pati 8-erius metus pradirbusi mokykloje supratau, kad norėčiau išbandyti dar kažką, kad egzistuoja ir kitų įdomių galimybių. Gavau pasiūlymą dirbti pardavimų srityje. Nėriau į ją visa galva ir man tikrai sekėsi.“

Svarbus ne tik procesas

Kiekvienam jaunam žmogui L. Mieliauskienė pataria kuo daugiau tyrinėti pasaulį, pažinti naujas sritis.

„Kai pasiryžtu imtis naujų dalykų, man svarbus būna ne tik procesas, bet ir rezultatas. O kai kažkas pavyksta, tai vadinu sėkme. Svarbu atsirinkti, kokiose srityse sieki rezultato, o kuriose – tiesiog mėgaujiesi procesu“, – nuoširdžiai sako L. Mieliauskienė.

Kaip atpažinti, kad tikrai esi savame kelyje? Pokyčių konsultantė teigia, kad norint atsakyti į šį klausimą, svarbiausia – įsivardyti savo stipriausias būdo savybes, kurios veikiant padeda pasiekti geriausių rezultatų. Tas būdo savybes, suderinę su savo troškimais, ir rasime teisingiausią atsakymą, padiktuosiantį, kokiose gyvenimo srityse galime nuveikti daugiausiai bei būti iš tikrųjų laimingi.

Kai kasdien lipdai save tarsi iš naujo

„Žmogus keičiasi: skirtingais gyvenimo tarpsniais jo norai ir siekiai gali smarkiai skirtis. Todėl šiandien visai normalu nežinoti kuo būsi, įstojus pabandyti studijas ar profesiją – ir visa tai mesti, tada daryti pertrauką, o metus pakeliavus vėl bandyti mokytis. Pagrindinis tavo mokytojas visą gyvenimą bus – darymas“, – šypsosi verslininkas, vienas iš kavos išsinešti tinklo „Caffeine“ įkūrėjų Nidas Kiuberis.

Šiandien sunkiai įsivaizduotume savo miestą be kavos išsinešti, pasisėdėjimo su karštu puodeliu, be gyvo šurmulio aplinkui. Bet dar prieš keliolika metų viso to nebuvo!

Sutikite: žmonės, tuščioje vietoje įžvelgę galimybę ir sukūrę jaukių kavos išsinešti kavinių tinklą, daug prisidėję kuriant pačią kavos išsinešti kultūrą Lietuvoje, – turėjo būti arba matę daug pasaulio, arba kūrybiški ir gerokai pašėlę – arba ir tas, ir tas.

Svarbi pusiausvyra

Pašnekovas juokauja „su kavos pupele“ tikrai negimęs. Iki „Caffeine“ verslo idėjos N. Kiuberį atvedė Amerika. Ilga kelių bičiulių ir bendraminčių, dabar jau ir sėkmingo verslo partnerių kelionė automobiliu per JAV Rytų ir Vakarų pakrantes N. Kiuberiui buvo pirmoji išvyka į Ameriką – po kurios visam laikui liko dvi aistros: verslo ir kelionių.

Nors tuo metu dirbo gerą, įdomų darbą reklamos agentūroje, grįžus keliautojų neapleido mintis imtis kažko nauja, kurti savo verslą. Drauge svarstyta ne viena verslo idėja.

Nuo pat pradžių „Coffee In“ (dabar – „Caffeine“) matėme kaip lokalią, susijusią su miestu, gyvybingą, kūrybingą erdvę, kuri telktų ir skatintų galią kurti. Kai neišleidi iš akių savo vizijos, nesiblaškai, neieškai greitų trumpalaikių sprendimų – viskas įvyksta. Šiandien visose dešimtyje vietų, kuriose ketinome atsidaryti kavines, jos jau veikia“.

„Kai užsidegi kokia idėja, svarbu, kad būtum tame visas. Bet tai negali tęstis visą gyvenimą – viskas vyksta tam tikromis bangomis. Retkarčiais verta išmokti į viską pasižiūrėti tarsi iš šono, ramiai. Galbūt paskui užsidegsiu nauja idėja – bet kol kas mėgaujuosi galimybe sustoti, pamąstyti. Turi būti balansas“, – kalbėjo N. Kiuberis.

Misija – išgelbėti pasaulį: pradėk nuo savęs!

Moksleiviams, kuriems dėsto keliautoja, tvaraus gyvenimo būdo puoselėtoja Gintarė Klimienė, geografija veikiausiai yra tarp mėgstamiausių dalykų. Pusę pasaulio išmaišiusi mokytoja, savo akimis mačiusi Islandijos ledynus ir Australijos koralinius rifus, didžiuosius vandenynus ir aukštikalnių viršūnes, gyvenusi viename žaliausių pasaulio miestų, apie geografiją, gamtą ir klimato kaitą gali papasakoti, ko vadovėlyje nerasi.

Gintarę, dar mokyklos suole susidomėjusią globaliomis problemomis – aplinkosauga, klimato kaita, – pats gyvenimas vedė į tolimus kraštus, rodė miestus ir visuomenes, iš kurių vertėjo mokytis, semtis kitokios gyvensenos idėjų. Grįžusi į Lietuvą, čia atradusi įkvepiančias studijas, šiandien entuziastė tvaraus gyvenimo būdo idėjas skleidžia ne tik moksleiviams.

Tu esi sprendimas!

Geografijos mokytoja šypteli: būtent moksleiviai tvarios gyvensenos idėjoms imliausi.

„Blogai, kai jaunoji karta suvokia, jog pasaulyje vyksta kažkas sudėtinga, bet neturi su kuo pasikalbėti. Tėvai nesidomi, mokytojai nepaaiškina, tik sako – dangus griūva: klimato kaita – yra, pandemija – yra, pasaulinės globalios problemos – yra.

Bet niekas nepasako, kaip jas spręsti, nepasako, kad tu ir esi sprendimas. Kelia nerimo klimato kaita? Gali prisidėti, nes tik nuo mūsų pasirinkimų priklauso, kaip mums pavyks prisitaikyti. Tad mokiniams visada sakau, kad sprendimų yra“, – kalba G. Klimienė.

Šių straipsnių tęsinius ir daugiau motyvacinių straipsnių bei straipsnių apie įvairias specialybes, galite rasti naujajame „Kuo būti 2021“ žurnale.

Žurnalą "Kuo būti 2021" galite įsigyti čia: https://www.kurstoti.lt/?eshop

(tiesiai į namus, pristatymas nemokamas)