Pasitelkite darbo kalendorių, lipnius lapelius ar priminimus

Savarankiškas mokymasis reikalauja disciplinos ir gerų planavimo įgūdžių. Susikurkite savo mokslų kalendorių, kuriame sužymėsite svarbiausius atsiskaitymus, užduočių įteikimo terminus bei egzaminų datas. Tam tikslui galite naudoti darbo kalendorių – knygą, atskirą bylą kompiuteryje ar telefono programėlę. Jeigu esate vizualas, naudingiausia būtų ant sienos pasikabinti didelę kanceliarinę lentą, suskirstyti darbo savaitę valandos ar dviejų intervalais bei žymėtis užduotis, klijuojant ryškius įvairiaspalvius lapelius.

Skaidykite užduotis į mažas dalis

„Pasiruošti lietuvių kalbos egzaminui“ jūsų protui skamba kaip grėsmingai didelė, sunkiai įveikiama užduotis. Tokią tik ir norisi vis atidėlioti „rytojui“. Psichologai siūlo skaidyti dideles užduotis į dalis, o šias – į dar smulkesnes. Atlikę tokį suskaidymą, galiausiai turėsite smulkias, konkrečias užduotis, įveikiamas per nedidelį laiko tarpą, pavyzdžiui, perskaityti vieną literatūros kūrinio skyrių, pasikartoti tam tikrą gramatikos taisyklių bloką ar pan. Kai išsikelsite sau nedidelę užduotį, aiškiai matysite, per kiek laiko ją galite padaryti, ir taip žingsnis po žingsnio artėsite didžiojo tikslo link. Tuomet jis nebeatrodys toks neįveikiamas ir bauginantis.

Pasinaudokite produktyvumo programėlėmis

Gyvename skaitmeniniame amžiuje. Tikriausiai kiekvienam tikslui, koks tik ateina į galvą, jau yra sukurta kompiuterio ar telefono programėlė, kuri gali palengvinti jūsų kelią link jo. Yra sukurta daugybė skaitmeninių įrankių, kurie padės pakelti jūsų produktyvumą mokantis. Programėlėmis galite padėti stebėti savo progresą, organizuoti laiką, siųstis priminimus ir t.t. Produktyvumo programėlių yra daugybė. Štai keletas populiariausių:

90 minučių taisyklė

Tikriausiai jums jokia naujiena, kad, siekiant produktyviai mokytis, reikia vengti dėmesio vagių, tokių kaip socialiniai tinklai, kompiuteriniai žaidimai ir pan. Visiems pažįstama situacija, kuomet paimate į rankas telefoną „tik kelioms minutėms“ ir nepastebite, kaip, naršant „Instagram“ ar „Pinterest“, dingsta valanda ar dvi. Visgi, liepus sau išjungti telefoną visai dienai, viduje kils pasipriešinimas ir vargu, ar ištversite.

Šiuo atveju su savimi susitarti gali padėti 90 minučių taisyklė, pasiskolinta iš Robino Šarmos, vieno garsiausių pasaulyje motyvacinių knygų autorių. Ji visai paprasta. Susidarius dienos planą, jums reikia išsirinkti vieną prioritetinę užduotį. Tai turėtų būti pati svarbiausia, sunkiausia ir daugiau susikaupimo reikalaujanti užduotis, pavyzdžiui, parašyti rašinį konkrečia tema. Šiai užduočiai iš anksto nusistatykite 90 minučių laiko tarpą konkrečiu metu, pavyzdžiui, nuo 16 valandos. Šiuo laiku padėkite į šalį telefoną, kitus dirgiklius ir susitelkite tik ties ja. Geriausia pagrindinei užduočiai skirti dienos laiką, kuomet jaučiatės produktyviausi.

Kitas, mažiau svarbias užduotis, skaidykite panašiu principu, tačiau mažesniais intervalais, pavyzdžiui, po 45 minutes. Tokiu būdu paimsite jautį už ragų ir greitai nusimesite pečius slegiančią dienos naštą. Priešingu atveju, būsite linkę vis atitrūkti nuo savo tikslo ir net nepastebėsite, kaip, atėjus vakarui, būsite vis dar nieko nepadarę.

Susikurkite namų kampelį tik mokslams

Savo kambaryje ar namuose susikurkite kampelį, skirtą tik mokslams. Ne, patogi minkšta sofa ar lova tam netiks, nes, įsitaisę joje, kaip mat apsnūsite. Geriausia sėstis prie rašomojo stalo, ant patogios biuro kėdės. Žinoma, galite šią vietą paversti jaukiu personalizuotu kampeliu, pasirinkę malonų apšvietimą, įsirėminę šiltus prisiminimus keliančią nuotrauką ar užsirašę įkvepiančią citatą, jei tokias mėgstate. Jei tik turite galimybę, šį kampelį skirkite tik mokymuisi. Po kurio laiko jūsų smegenyse susiformuos nauja neuronų jungtis ir, atsisėdus į šią vietą, automatiškai įsijungs darbinis režimas.

Muzika

Vieniems susikaupti reikia tylos, kitiems, priešingai, padeda muzika, tik ne bet kokia. Pripažinkite, jei pasileisite savo mėgstamą dainą, nejučia imsite ją dainuoti ir linguoti į taktą. Susikaupti gali padėti rami instrumentinė muzika. Tinkamas pavyzdys yra Lo–fi muzika, specialiai kuriama su tikslu padėti atsipalaiduoti ir susikaupti. „Youtube“ galite rasti daug grojaraščių, specialiai sukurtų klausytis mokymosi metu. Įveskite paieškos lauke „Lo–Fi for studying“ (angl.k. – Lo–fi mokymuisi).

Eikite pasivaikščioti ar sportuokite lauke

Karantino metu ilgas valandas tenka praleisti prie kompiuterio ekrano. Čia vyksta pamokos, savarankiškas mokymasis bei bendravimas su draugais. Todėl kaip niekad svarbu yra atitrūkti, įkvėpti gryno oro. Kasdien skirkite laiko sportui lauke ar tiesiog eikite pasivaikščioti. Idealu, jeigu tai darysite gamtoje (parke, miškelyje ir pan.). Taip pailsės akys, prašviesės galva ir atitrūksite nuo namų aplinkos.

Išvados

Mokymasis namuose nebūtinai turi būti nuobodus ir sudėtingas. Pritaikę šiuos patarimus bei savo pačių atrastus metodus, galite susikurti tobulą tvarkaraštį ir dirbti produktyviai.

Nepamirškite reguliariai daryti pertraukėlių ir skirti laiko malonioms veikloms, pavyzdžiui, maisto gaminimui, virtualiems susitikimams su draugais ar savo hobiui. Gal dabar taip ir neatrodo, bet karantino laikotarpis turi ir privalumų, kuriuos galite išnaudoti. Greičiausiai jūsų gyvenime toks laikotarpis niekuomet nepasikartos, tad pasinaudokite juo tinkamai.

Žurnalą "Kuo būti 2021" internetu galite užsisakyti tiesiai į namus: (pristatymas nemokamas): www.kurstoti.lt/?eshop

Žurnalą galite rasti ir daugumoje prekybos centrų. 

* * *

Straipsnį parengė: Aistė Borjas

El. paštas: aiste.borjas@gmail.com