Anglų kalbos (ir kitų užsienio kalbų) egzaminas, be abejo, reikalauja daug formalių žinių. Brandos egzamino metu teks pademonstruoti formaliųjų gramatikos taisyklių išmanymą, tad be vadovėlio čia neišsiversite. Tačiau, ar pastebėjote, kad yra žmonių, kuriems, atrodo, laisvasis kalbėjimas ar rašymas užsienio kalba liejasi laisvai ir sklandžiai, be pastangų? Dažniausiai tai nėra tie moksleiviai, kurie daug laiko praleidžia prie vadovėlio. Kalbos mokymasis neturi būti sunkus ir skausmingas. Yra daugybė galimybių, kaip derinti savo pomėgius, laisvalaikį su neformaliu užsienio kalbos mokymųsi. Šie keli nesudėtingi būdai padės jums pagerinti praktinius kalbėjimo ir rašymo įgūdžius.

  1. Žiūrėkite filmus ir televizijos šou originalo kalba

Filmų bei televizijos programų (pavyzdžiui, naujienų ar pramoginių šou) užsienio kalba stebėjimas intensyviai lavina klausymosi įgūdį. Žiūrėdami filmus originalo kalba, gaunate puikią galimybę įprasti prie natūralaus šnekamosios kalbos greičio, žmonių tarties ir mokotės daug dalykų suprasti iš konteksto. Jei žiūrėsite juos, įsijungę subtitrus ta pačia kalba, poveikis bus dar geresnis: tai, ko nesuprasite balsu, galėsite kompensuoti perskaitę subtitrus. Rinkitės filmus ir programas, kurie jums išties prie širdies. Taip nesijausite lyg privalomoje pamokoje, bet tuo pat metu ilsėsitės ir kartu mokysitės.

  1. Pasikeiskite telefono meniu bei socialinių tinklų paskyrų kalbą

Tikriausiai, kaip dauguma žmonių šiais laikais, telefoną ir socialinius tinklus tikrinate daugybę kartų per dieną. Galbūt kasdieniame pokalbyje retai vartojate tokias frazes kaip „teksto žinutė“ ar „priimti kvietimą draugauti“, telefono meniu ar socialinių tinklų kalbos pakeitimas į anglų (ar kitą, kurios egzaminą ruošiatės laikyti) gali būti naudingas. Taip ne tik išplėsite savo žodyną, išmokdami naujų žodžių bei frazių, bet ir lavinsite įprotį mąstyti užsienio kalba. Kaskart, kai naršysite telefone, matomi žodžiai, frazės ir sakinių formuluotės taps vis labiau įprastos. Po kurio laiko jos reikiamu momentu iškils automatiškai, be pastangų.

  1. Naudokitės kalbų mokymosi telefoninėmis programėlėmis

Mobiliosios kalbų mokymosi programėlės padeda išplėsti žodyną bei dialogo įgūdžius be įtampos, tarsi žaidžiant. Daugelis programėlių turi užduočių pritaikytų tiek vizualams, tiek girdimosios atminties žmonėms. Jų užduotys būna trumpos, suskaidytos mažais blokais po kelias minutes. Galite atlikti jas bet kur – stovėdami eilėje parduotuvėje, važiuodami autobusu ar laukdami stotelėje. Nenuvertinkite mažų žingsnelių. Kiekviena išmokta ar pasikartota frazė, žodis, sakinys plečia jūsų žinias bei padeda siekti geresnių rezultatų. Vienos iš populiariausių kalbų mokymosi aplikacijų yra „Duolingo“ ir „Busuu“, tačiau galite rasti ir išbandyti daugybę kitų.

  1. Klausykitės dainų

Tikriausiai visi mėgsta muziką. Reikia tik pasirinkti savo stilių. Vienintelė sąlyga, norint tobulinti kalbą per muziką, yra ta, kad tai turi būti ne akustinė muzika, o dainos. Šiuolaikinės dainos užsienio kalba ne tik gerina klausymo ir suvokimo įgūdžius, bet ir moko tikros praktinės kalbos, vadinamojo „slengo“, o ne formalių frazių iš vadovėlių. Be to, dainuojant dainas, pajungiama ir melodija. Linguodami į mėgstamą ritmą, lengviau, greičiau ir maloniau įsiminsite populiariąsias frazes.

  1. Kalbėkite su užsieniečiais jų gimtąja kalba

Geriausias būdas patobulinti savo kalbėjimo įgūdžius yra bendrauti su žmonėmis, kuriems ta kalba – gimtoji. Tai turbūt vieninteliai žmonės, kurie geriau nei bet kokie mokytojai pastebės jūsų kalbos klaidas ir padės jas ištaisyti. Idealu, jei turite užsieniečių draugų. Tačiau jei ne, išeitis vis tiek yra. Visame pasaulyje populiarus reiškinys – vadinamieji tandemai. Jo metu susitinka du žmonės, siekiantys išmokti vienas kito kalbos. Pakaitomis jie kalba vienas kito kalba ir atkreipia dėmesį, pataiso daromas klaidas. Tai yra nemokamas ir abiems pusėms naudingas sandoris. Tandemų partnerių galite susirasti internetu. Taip pat galite paieškoti užsieniečių, gyvenančių Lietuvoje, ir pasiūlyti bendrauti, padėdami vienas kitam mokytis savo kalbų. „Facebook“ tinkle rasite ne vieną užsieniečių, gyvenančių Lietuvoje grupę.

* * *

Šio straipsnio tikslas – parodyti, kad kalbos mokymasis neturi būti kančia. Žinoma, ruošdamiesi brandos egzaminui, vadovėlių ir gramatikos taisyklių neišvengsite. Tačiau, atlikę privalomas formaliąsias užduotis, likusį laiką galite išnaudoti mokydamiesi kalbą jums priimtiniausiu būdu – per pramogas, bendravimą, žaidimus. Praktika rodo, kad neformalus kalbų mokymasis padeda pasiekti geriausių rezultatų.

* * *

Straipsnį parengė: Aistė Borjas

El.paštas: aiste.borjas@gmail.com