80 proc. visų klaidų sudaro „žioplos“ klaidos

Visų pirma, V.Orlovas ragina nebijoti biologijos egzamino.

„Moksleivis, kuris mokykloje ne tik susitikinėjo su draugais, bet ir kažkiek klausėsi mokytojo, gali išlaikyti biologijos egzaminą tiesiog iš bendro išprusimo. Tai ne tas egzaminas, dėl kurio reikia bijoti,“ – drąsina V.Orlovas.

Iš jo patirties, 80 proc. klaidų sudaro vadinamosios „žioplos klaidos“, kai moksleivis tikrai žinojo, bet kažkodėl atsakė neteisingai. To priežastys dažniausiai yra psichologinės.

Biologija – tai logiška sistema, o ne begalinis duomenų srautas

Didžiausia klaida, pasak direktoriaus, yra ne suprasti, o bandyti „iškalti“ mokomąją medžiagą. Biologija yra labai tikslus ir logiškas mokslas. Galbūt moksleivis nesupras tam tikros temos labai smulkiai, kas vyksta molekuliniame lygmenyje, bet tiek, kiek reikia valstybiniam brandos egzaminui, suprasti tikrai įmanoma. Tuo tarpu „iškalus“ medžiagą jaudulys dažnai pakiša koją. Smegenys veikia taip, kad stresinėje situacijoje pamirštama tai, kas nesuprantama.

Jei leidžia galimybės, pabandykite pažvelgti į biologiją santykyje su chemija, fizika. Svarbiausia, kad biologija jūsų galvoje įsitvirtintų kaip logiška sistema, o ne kaip begalinis duomenų srautas, kur reikia išmokti visų gyvūnų pavadinimus, kuo jie minta ir kur gyvena.

Kaip egzamino sudarytojai spendžia spąstus

V.Orlovas pastebi, jog jau daug metų biologijos užduočių egzaminų sudarytojai remiasi ta pačia taisykle. Į užduoties formuluotę dažnai priveliama nereikalingos informacijos.

„Užduotyje sakoma, kad Petriukas dėvėjo mėlyną kepurę ir važiavo raudonu autobusiuku, o galiausiai užduodamas klausimas, neturintis nieko bendro nei su kepure, nei su autobusiuko spalva. Šiuo atveju gudresnis moksleivis pats varo save į aklavietę, bandydamas visą užduotyje suteiktą informaciją įvelti į atsakymą, pradeda stengtis išmatuoti bangos nanometrų įtaką Petriuko važiavimo greičiui,“ – ironizuoja V.Orlovas.

Pasak pašnekovo, šiuo atveju dažnai nutinka paradoksas, kuomet kuklesnes žinias turintis moksleivis nekreipia dėmesio į nereikalingas detales klausime ir gerai išsprendžia tokią užduotį. Tuo tarpu protingesnis moksleivis pasimeta ir „pasiklysta tarp trijų medžių“.

Likusią dieną gamtos mokslų specialistas rekomenduoja nesublaškyti ir paskirti suprasti vienai temai, kuri moksleiviui atrodo sudėtingesnė. Nebūtina skaityti vadovėlio, galima ta tema pasižiūrėti mokomųjų vaizdo įrašų. Trumpų filmukų biologijos temomis galite rasti ir Youtube kanale: Kauno tvirtovės VII fortas - YouTube.

Pradėkite spręsti nuo lengvų užduočių

Egzamino sudarytojai taip pat mėgsta pateikti sudėtingą pirmąją užduotį tam, kad moksleivis išsigąstų ir imtų galvoti, kad jis nieko nesupranta. Jeigu atsitiktų taip, kad gautumėte neaiškią užduotį, V.Orlovas siūlo ją ramiai praleisti ir judėti toliau.

Tokiu būdu šuoliuodami per egzamino užduotis, įsitikinsite, kiek daugiau yra užduočių, kurias išsprendžiate per 10 sekundžių.

„Yra tokia patarlė, kad dramblį reikia valgyti po gabaliuką. Pradėję nuo lengvų užduočių, įgysite pasitikėjimo savimi. Pamatysite, kad per dvidešimt minučių išsprendėte kone pusę užduočių. Tuomet jums liks penkios sudėtingos užduotys ir marios laiko bei pasitikėjimo savimi jas gerai apgalvoti. Ši strategija tikrai veikia,“ – aukso vertės patarimu dalijasi specialistas.

Net ir nežinant teisingo atsakymo, V.Orlovas rekomenduoja nepalikti neatsakytų klausimų. Net nežinodami, kaip atsakyti, parašykite bent savo hipotezę. Blogiausiu atveju vėliau iš savęs skaniai pasijuoksite. Juokas stimuliuoja naudingus hormonus.

Biologijos egzamino struktūra

Biologijos egzamino matrica sudaryta taip (pateikiama tema ir už ją gaunamų taškų svoris egzamino metu, procentais):

Ląstelė – gyvybės pagrindas                  13-17 proc.

Organizmų požymių paveldėjimas ir genų technologijos                     8-12 proc.

Medžiagų apykaita ir pernaša   18-22 proc.

Žmogaus sveikata                    8-12 proc.

Homeostazė ir organizmo valdymas    13-17 proc.

Evoliucija                                5-7 proc.

Ekologija                                 23-25 proc.

Viso: 100 proc.

Egzamino užduotyje apie 40 proc. užduoties taškų atitinka bendrąjį biologijos kursą, 60 proc. – išplėstinį.

* * *

Taip pat skaitykite:

Kur stoti | Mėnuo iki biologijos egzamino. Į pagalbą - ir „Youtube“, ir eilėraštukai

* * *

Pagrindinė brandos egzaminų sesija šiemet vyksta nuo birželio 7 d. iki liepos 2 d.

Pilną pagrindinės sesijos brandos egzaminų tvarkaraštį rasite čia:

Kur stoti | Paskelbtas 2021 metų brandos egzaminų tvarkaraštis

Detalų priėmimo į aukštąsias mokyklas tvarkaraštį rasite čia:

Kur stoti | LAMA BPO paskelbė detalų priėmimo į aukštąsias mokyklas tvarkaraštį

* * *

Straipsnį parengė: Aistė Borjas

El.paštas: aiste.borjas@gmail.com