Strata atliktas tyrimas skelbia, jog labiausiai 2030-aisiais trūks bendrosios praktikos slaugytojų, šeimos ir vidaus ligų gydytojų. Prognozuojamas, kad bendras 2030 metais prognozuojamas sveikatos priežiūros specialistų trūkumas sieks 2,8 tūkst. Tyrime remtąsi statistiniais duomenimis bei ekspertų apklausomis.

Pandemija stipriai padidino sveikatos priežiūros paslaugų poreikį

Didžioji dalis tyrimo apklausoje dalyvavusių ekspertų tvirtina, kad 2020 m. labiausiai trūko bendrosios praktikos slaugytojų ir šeimos gydytojų. Šių specialistų trūkumo priežastimis ekspertai įvardina didelį poreikį dėl teikiamo paslaugų skaičiaus, platų šeimos gydytojų ir slaugytojų atliekamų funkcijų sąrašą, išaugusį poreikį dėl COVID-19 pandemijos sukeltų veiksnių, tokių kaip papildomi darbo krūviai, specialistų susirgimai ir saviizoliacija ar išėjimas į pensiją esant rizikos grupėje.

Apklausti ekspertai taip pat pastebi, kad trūksta psichikos sveikatos priežiūros specialistų (psichiatrų, medicinos psichologų). Ypatingai pabrėžiama, kad šių specialistų teikiamų paslaugų poreikis auga dėl visuotino karantino ir socialinių ryšių apribojimo.

Kiti ekspertų išskirti specialistai, kurių trūko 2020 m. ir kurių trūkumas siejamas su COVID-19 pandemijos suvaldymu, – infekcinių ligų gydytojai, skubiosios medicinos pagalbos paramedikai, anesteziologai-reanimatologai.

Nuo 2017 m. dažniausiai teikiama paslauga išlieka šeimos gydytojo paslauga. Dėl COVID-19 pandemijos stipriai išaugo nuotolinių ambulatorinių paslaugų skaičius: 2019 m. jų buvo suteikta 178 tūkst., o 2020 m. – jau 1,88 mln.

Kurių specialistų labiausiai trūks 2030-aisiais?

Skaičiuojama, kad per artimiausią dešimtmetį sveikatos priežiūros specialistų poreikis toliau augs – jų reikės 1,8 tūkst. daugiau, nei buvo poreikis 2020 m. Be didėjančio specialistų poreikio išlieka poreikis pakeisti specialistus, išeinančius į pensiją ar išeinančius iš darbo dėl kitų priežasčių. Taigi bendras prognozuojamas sveikatos priežiūros specialistų trūkumas 2030 m. sieks 2,8 tūkst.

Pastebima, kad tų sričių specialistų, kurių trūksta šiandien, stigs ir 2030 m.: trūks 3,2 tūkst. bendrosios praktikos slaugytojų, 428 šeimos ir 420 vidaus ligų gydytojų.

Sveikatos priežiūros specialistų trūkumą daugiausia lems didelis į pensiją išeinančių specialistų, ypač šeimos gydytojų, bendrosios praktikos slaugytojų, skaičius. Didesnis nei įprasta specialistų išėjimas į pensiją siejamas ir su COVID-19 keliamu pavojumi vyresnio amžiaus žmonėms.

Nors šiuo metu trūkumo dar stipriai nejaučiame, tačiau ateityje trūks ir geriatrų bei gerontologų, atliepiančių paslaugų, atsirandančių dėl gyventojų senėjimo, poreikius. Taip pat prognozuojama, kad augs skubiosios medicinos pagalbos paslaugų paklausa, ir tai reikš didėjantį skubiosios medicinos gydytojų poreikį.

Kaip viena iš COVID-19 pandemijos pasekmių įvardijamas ir didesnis infekcinių ligų gydytojų poreikis ateityje.

Tyrimo duomenimis, kai kurių kvalifikacijų specialistų po dešimtmečio bus pakankamai ar net per daug: prognozuojama pakankama burnos higienistų, gydytojų odontologų ir dantų technikų pasiūla. Ekspertai taip pat išskiria ir galimai didelę radiologų pasiūlą, tai siejant su tikėtina radiologijos technologijų plėtra. 

Prognozės atliktos įvertinus į pensiją išeinančius ar darbą paliekančius darbuotojus, įsidarbinančius absolventus ir kitus veiksnius.

Gydytojų bei slaugytojų trūks ir visame pasaulyje

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ekspertai prognozuoja, kad įvairūs veiksniai, tokie kaip gyventojų skaičiaus augimas, visuomenės senėjimas ir besikeičiantis sveikatos sutrikimų pobūdis lems, kad 2030-aisiais pasaulyje bus sukurta apie 40 milijonų naujų darbo vietų sveikatos priežiūros sektoriuje. Tyrimų išvados taip pat rodo, kad pasaulyje po dešimtmečio trūks apie 10 milijonų gydytojų, slaugytojų ir akušerių.

Europoje svarbiausias veiksnys, lemiantis didėjantį sveikatos priežiūros paslaugų ir specialistų poreikį, yra visuomenės senėjimas. Kitaip tariant, visame žemyne didėja vyresnio amžiaus gyventojų dalis, o jiems, kaip žinia, reikia žymiai daugiau medicinos paslaugų nei jaunimui. Per pastarąjį dešimtmetį Europoje medicinos srities darbuotojų padaugėjo 10 proc. Tačiau net ir tai trūkūmo problemos neišsprendė.

Dėl tos pačios priežasties keičiasi ir Europos medicinos specialistų amžius. Gydytojai sensta. Šiuo metu beveik vienas iš trijų gydytojų Europoje yra vyresnis nei 55-erių. Per pastaruosius septynerius metus gydytojų amžiaus vidurkis padidėjo net 6 proc.

Reikia daugiau sveikatos priežiūros srities absolventų

Tam, kad ateityje būtų sumažintas medicinos srities profesionalų trūkumas, būtina didinti medicinos studijas baigiančių absolventų kiekį.

Lietuvoje šiuo metu sveikatos mokslų srities studijų programas siūlo 14 šalies aukštųjų mokyklų didžiuosiuose miestuose bei kitų regionų centruose.

LAMA BPO sistemoje teikti prašymus studijuoti bei  keisti savo pasirinkimus galima iki rugpjūčio 5 d. 12 val. Kvietimai studijuoti bus paskelbti rugpjūčio 9 d.

* * *

Detalų priėmimo į aukštąsias mokyklas grafiką rasite čia:

Kur stoti | LAMA BPO paskelbė detalų priėmimo į aukštąsias mokyklas tvarkaraštį

“Kur stoti” konkursinio balo skaičiuoklę rasite čia:

https://www.kurstoti.lt/kbs#

* * *

Straipsnis parengtas pagal Strata ir PSO informaciją.