Po egzaminų rezultatų – prašymų studijuoti šuolis

Pasak LAMA BPO prezidento prof. Prano Žiliuko, po paskutiniųjų egzaminų paskelbimo iškart pasijuto prašymų studijuoti šuolis sistemoje. Vidutiniškai per parą LAMA BPO sistemoje pateikiama apie 250 – 300 naujų prašymų studijuoti. Praėjusį ketvirtadienį, per nepilną parą po paskutiniųjų egzaminų įvertinimų paskelbimo, prašymus studijuoti užregistravo daugiau nei 900 kandidatų. Savaitgalį šiek tiek aprimę būsimieji studentai per pastarąją parą vėl atsiuntė virš 700 naujų prašymų.

Šiuo metu iš viso yra užregistruota 28,2 tūkst. prašymų studijuoti. Iš jų 11,2 tūkst. – šių metų abiturientai. Pastarosiomis dienomis aktyviausiai prašymus pildo būtent šių metų abiturientai. Prof. P.Žiliukas, remdamasis ilgamete patirtimi, prognozuoja, kad iki rugpjūčio 5 d. naujus prašymus greičiausiai pateiks dar apie 2 tūkst. abiturientų.

Iš 11,2 tūkst. užsiregistravusių abiturientų apie 9,6 tūkst. jau sudėliojo studijų programų pasirinkimus, o apie 1,6 tūkst. dar delsia, dvejoja.

Mokyklos neskuba išrašyti atestatų

LAMA BPO prezidentas tikėjosi, jog atestatų iki šiol bus išrašyta daugiau.

„Šiuo metu į sistemą yra įkelta vos 3,1 tūkst. šių metų abiturientų atestatų, tai yra, tik apie 25 proc. iš užsregistravusiųjų abiturientų. Nors kai kuriems abiturientams buvo galima išrašyti atestatus jau praeitą savaitę, mokyklos to daryti neskuba. Tikimės, kad didžioji dalis atestatų bus sukelti iki šios darbo savaitės pabaigos,“ – mūsų portalui komentavo prof. P.Žiliukas.

Dauguma mokyklų įteiks abiturientams atestatus ir švęs išleistuves ateinantį savaitgalį. Apeliacijų rezultatai paaiškės iki rugpjūčio 2 d. Tad paskutinieji atestatai bus sukelti į sistemą kitos savaitės pradžioje.

Kol atestatai nėra suvesti į elektroninę sistemą, moksleiviai gali savo konkursinį balą skaičiuoti preliminariai. Skaičiuojant rankiniu būdu, pakankamai sudėtinga įvertinti įvairius niuansus kaip papildomi balai už savanorystę ar pasiekimus olimpiadose, skaičiavimų skirtumus, stojant į mokamą arba nemokamą studijų vietą ir kt.

Suvedus atestatus, LAMA BPO sistema kiekvieno kandidato konkursinį balą suskaičiuoja automatiškai. Tuomet kandidatui lengviau „pasimatuoti“ savo galimybes įstoti į vieną ar kitą specialybę.

Prof. Pranas Žiliukas pastebi, jog įprastai, turėdami atestatus rankose, abiturientai aktyviau galvoja apie būsimas studijas ir pildo prašymus. Įprasta, jog naktį po išleistuvių ir atestatų įteikimo ženkliai padidėja prašymų studijuoti kiekis.

Stojančiųjų į socialinius mokslus nuosekliai daugėja „tiksliukų“ sąskaita

Pasak LAMA BPO prezidento, konkursų tendencijos į atskiras specialybes išlieka panašios kaip ir pernai.

Į ugdymo studijų programas šiuo metu jau užsiregistravo apie 1,9 tūkst. kandidatų. Tikimasi, kad iki prašymų priėmimų pabaigos jų bus virš 2 tūkst. Tai – panašūs skaičiai kaip ir pernai.

Menų krypties studijų programas kaip pirmąjį prioritetą šiuo metu yra išreiškę norą rinktis apie 1,7 tūkst. kandidatų. Šis skaičius yra kiek mažesnis, lyginant su ankstesniais metais.

Šiuo metu vis dar registruojasi nauji kandidatai, o anksčiau užsiregistravę keičia savo pasirinkimus, tad situacija dar gali keistis. Kitos savaitės antroje pusėje situacija bus aiškesnė, o galutiniai rezultatai paaiškės rugpjūčio 9 dieną, kuomet bus išsiųsti kvietimai studijuoti.

Socialiniuose ir vadybos moksluose sumažintas vietų skaičius

Susumavus populiariausių studijų krypčių grupes – socialinius mokslus, vadybą, teisę bei ugdymo programas – jas pirmuoju pasirinkimu įvardijo virš 40 proc. stojančiųjų į universitetus ir virš 44 proc. pretenduojančiųjų į kolegijų studijų programas. Pastaraisiais metais nuosekliai daugėja stojančiųjų į šias programas.

Tuo pat metu kasmet šiek tiek sumažėja stojančiųjų į informacinių technologijų bei inžinerijos studijų kryptis. Į kiekvieną iš šių studijų krypčių šiuo metu yra išreiškę pageidavimą stoti (pirmuoju pasirinkimu) apie 8 proc. visų užsiregistravusiųjų kandidatų.

Panašu, jog didžiausi konkursai šiemet bus į socialinius bei sveikatos mokslus, ypač odontologiją. Analogiška situacija buvo ir pernai.

Svarbu nepamiršti, kad konkursas priklauso ne tik nuo stojančiųjų į konkrečią programą skaičiaus, bet ir nuo vietų skaičiaus programose. Lyginant su pernai, šiemet gerokai sumažėjo vietų socialinių mokslų bei vadybos krypties studijose – apie 700 vietų mažiau nei pernai. Kitose studijų srityse vietų skaičiai išliko beveik identiški.

Prašymas ir palinkėjimas būsimiems studentams

LAMA BPO prezidento teigimu po vakarykščio aukštųjų mokyklų prorektorių posėdžio aišku, kad visos aukštosios mokyklos siekia vykdyti ugdymą kontaktiniu būdu. Dėl šios priežasties visų stojančiųjų prašoma nedelsiant pasiskiepyti, įvertinant tai, kad iki mokslo metų liko tik vos daugiau nei mėnuo. Tokiu būdu studentai ir patys galės jaustis saugiai, ir apsaugoti savo bendramokslius bei dėstytojus.

Prof. Pranas Žiliukas asmeniškai kiekvienam kandidatui linki surasti tinkamą balansą tarp savo planų ir svajonių bei realių galimybių įstoti į pasirinktą specialybę.

* * *

Detalų priėmimo į aukštąsias mokyklas grafiką rasite čia:

Kur stoti | LAMA BPO paskelbė detalų priėmimo į aukštąsias mokyklas tvarkaraštį

“Kur stoti” konkursinio balo skaičiuoklę rasite čia:

https://www.kurstoti.lt/kbs#

* * *

Straipsnį parengė: Aistė Borjas

El.paštas: aiste.borjas@gmail.com