Ar nekilnojamojo turto rinkoje jau jaučiasi prasidėjęs „studentų bumas“?

Taip, jau po truputį kyla butų paklausa. Nuo rugpjūčio 9-10 d. juntamas suaktyvėjimas. Daugiausiai teiraujamasi apie senos statybos butus. Keista, kad šiemet daugiau skambina ne patys studentai, bet jų tėvai. Anksčiau dažniau skambindavo patys studentai.

Kaip šis bumas atsiliepia butų nuomos kainoms? Ar smarkiai jos šokteli didžiuosiuose miestuose?

Lyginant su pernai ir užpernai tuo pačiu laikotarpiu, didelio skirtumo nėra. Liepą – rugpjūtį visuomet būdavo aukštesnė paklausa. Įdomiausia, kad dalis studentų ieško butų dar net nežinodami, ar įstos. Suaktyvėjimas prasideda jau liepos mėnesį. Lyginant šį laikotarpį su likusia metų dalimi, jaučiamas šioks toks kainų skirtumas. Pavyzdžiui, vieno kambario butas Vilniuje, devynaukštyje (apie 21 – 28 kv.m), kurio nuoma įprastai kainuoja apie 230 Eur/mėn., dabar vertinamas 250 – 270 EUR / mėn. Gali būti, kad tai lėmė bendras kainų augimas rinkoje, nebūtinai studentų suaktyvėjimas. Kituose didžiuosiuose miestuose kainos taip pat šiek tiek kyla, tačiau Vilniuje tai vyksta sparčiau.

Kada galima tikėtis kainų sumažėjimo?

Kainos šiek tiek sumažėja spalio – lapkričio mėnesiais. Tuo metu dauguma studentų jau būna išsinuomoję butus, prasideda šildymo sezonas. Tada prasideda studentų „migracija“ – kažkas nori pasigerinti sąlygas, išsikraustyti iš bendrabučio arba rasti butą už mažesnę kainą. Tuo metu galima rasti daugiau pigesnių variantų, didesnis butų pasirinkimas, rečiau nutinka taip, kad butas „nušluojamas iš panosės“ kitų nuomininkų.

Ar populiaru tarp studentų dalintis 2-4 kambarių butą keliese? Ar tai apsimoka?

Populiaru. Dažnai vieną didesnį butą nuomojasi 3-4 studentai ar studentės. Tokie renkasi didesnius 3 – 4 kambarių butus. Jie kainuoja 400 – 500 Eur. Tuomet nuomos kaina būna 100 – 130 Eur asmeniui. Kitas variantas – studentui išsinuomoti kambarį didesniame bute, kuriame jau gyvena kiti studentai arba patys buto šeimininkai. Gerai paieškojus, tokį kambarį galima surasti maždaug už 150 Eur. Į šią kainą jau būna įskaičiuoti ir komunaliniai mokesčiai.

Kaip nepatyrusiam jaunam žmogui išsirinkti tinkamą butą? Nuo ko pradėti?

Pirmiausiai svarbu įvertinti vietą, ar studentui tinka atstumas iki jo mokymo įstaigos. Pagal vietą tinkamus variantus galima toliau filtruoti pagal kainas. Jei nuomojamasi keliese, aktualu pasižiūrėti, ar pakankamas buto plotas. Reikia pasižiūrėti tinkamų variantų nuotraukas. Pirmam atsirinkimui to užtenka. Tuomet galima skambinti ir tartis dėl apžiūros.

Kaip elgtis apžiūroje? Ką svarbu pasitikrinti?

Jei važiuojate iš kito miesto specialiai į apžiūrą, būtinai tai pasakykite asmeniui, su kuriuo tariatės. Būna, kad to paties buto apžiūros vyksta kas 15 min. Dažnai butų savininkai ar tarpininkai atvykstantį iš kito miesto įrašys pirmai apžiūrai arba greičiau informuos, jei butas būtų išnuomotas prieš jums atvažiuojant. Kitu atveju gali tekti „pabučiuoti buto rankeną“, jei kažkas paliktų užstatą prieš jums atvažiuojant. Taip nutinka dažnai.

Atvykus į apžiūrą, svarbu apžiūrėti baldus, pasitikrinti, ar tinkama, patogi lova. Pavyzdžiui, aukštam vyrukui dauguma lovų gali būti per trumpos. Įvertinkite, ar užtenka vietos pasidėti daiktams. Jei mergina turi daug drabužių, daiktų, o bute nėra erdvios spintos, tik nedidelė komoda, daiktai netilps, bus nekomfortiška.

Svarbu pasiteirauti, ar nėra tarakonų. Neretai senuose devynaukščiuose jų būna. Tai paprastai neviešinama, tačiau, jei esate jautrus tokiems dalykams, svarbu išsiaiškinti.

Ar verta prašyti šildymo sąskaitų, pasitikrinti, kiek teks mokėti žiemą už šildymą?

Šildymo kainos panašios tame pačiame mieste. Jos gali nežymiai svyruoti, tarkime, namui susitvarkius šildymo mazgą. Tačiau tokie pokyčiai paprastai sudaro vos kelių eurų skirtumą. Šildymo kaina priklausys nuo ploto. Nebent planuojate nuomotis butą senamiestyje. Ten svarbu atkreipti dėmesį į šildymo kainas, jos būna aukštesnės.

Tačiau šildymo kainos mažesnės naujos statybos butuose, ar ne?

Taip, bet ten neretaii brangesnės kitos paslaugos. Ten dažnai budi gyva apsauga. Pavyzdžiui, renkantis naujos statybos dviejų kambarių butą, kitos paslaugos gali kainuoti ir apie 70 Eur/mėn. Tuo tarpu senos statybos namuose – apie 20–30 Eur. Dažnai tai, ką naujos statybos namuose sutaupote šildymui, sumokate už kitas paslaugas.

Kiek vidutiniškai kainuoja viso komunalinės paslaugos per mėnesį vieno kambario senos statybos name?

Šildymo kainą labai preliminariai galima apskaičiuoti, naudojant 1 Eur už kv.m formulę. Šildymas ir karštas vanduo žiemą gali kainuoti apie 50 – 60 Eur 30 kv.m butui. Bendrai tokio buto komunalinės paslaugos per mėnesį atsieina apie 80 Eur.

Ar verta, einant į apžiūrą, iš karto turėti pasiruošus užstatą?

Tikrai verta. Jei butas yra geros būklės ir kaina adekvati, būna, kad jis yra rezervuojamas net neapžiūrėjus. Visgi, rekomenduoju butą apžiūrėti gyvai, kad išvengtumėte nesusipratimų.

Koks yra standartinis užstato dydis?

Apie 150 – 200 Eur.

Jei nuomojamasi per tarpininką, kiek kainuoja tarpininkavimo paslaugos?

Jei buto nuomos kaina yra žemesnė nei vidutinė ir tarpininkavimo mokestį moka nuomininkas, ji gali siekti 150 – 200 Eur. Jei butas brangesnis, nėra daug norinčių jį apžiūrėti, tarpininkai lanksčiai žiūri ir kartais nuleidžia tarpininkavimo mokestį. Pasitaiko, kad tarpininkai ima vieno mėnesio nuomos dydžio mokestį, tačiau tai yra gana aukštas įkainis.

Kodėl verta kreiptis į tarpininką?

Dažnai per tarpininką nuomojami butai siūlomi mažesnėmis kainomis. Patys savininkai paprastai bando išnuomoti brangiau. Jei butas jums netiks, tarpininkas gali greitai pasiūlyti kitą variantą, atitinkantį jūsų kriterijus. Taip pat, jeigu ateityje kiltų konfliktas su buto savininku, tarpininkas dalyvautų ginčų sprendime, liudytų teisme. Jeigu iškyla problemų, laikas vėliau gali kainuoti daug brangiau nei tarpininkavimo mokestis.

* * *

Straipsnį parengė: Aistė Borjas

El.paštas: aiste.borjas@gmail.com