Įsivaizduokite: praėjo vieneri metai po to, kai baigėte studijas – tas pačias, į kurias šiuo metu svarstote stoti. Kur dirbate, ką dirbate, kiek maždaug uždirbate? 

Vyriausybės strateginės analizės centro (STRATA) surinkti duomenys rodo, kad 2019 metais Lietuvos aukštąsias mokyklas baigusių absolventų atlyginimai jau pirmaisiais metais po baigimo skiriasi daugiau nei 2,5 karto. 

Didžiausias vidutines draudžiamąsias pajamas per mėnesį uždirbo ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto absolventai – 2,334 tūkst. eurų. Nedaug atsilieka baigusieji Lietuvos sveikatos mokslų universitetą: 2,219 tūkst. eurų. Tretieji pagal pajamas – Generolo Jono Žemaičio Karo akademijos absolventai: uždirbo 1,967 eurų. Vilniaus universiteto absolventų vidutinės draudžiamosios pajamos siekia 1,746 eurų. 

Palyginimui: vidutinis darbo užmokestis šiemet – 1554 eurai. Iki mokesčių – vadinasi, „į rankas“ išmokamas sumas reikėtų sumažinti maždaug 30 proc. 

Mažiausius atlyginimus pirmaisiais metais po baigimo uždirbo ... et, verčiau panaršykite patys: 

https://rodikliai.strata.gov.lt/?v=1&lang=lt&kpi_type=olevel&kpi_group=1

Žinoma, galima prieštarauti: ne kiekvienas iš šimtų baigusiųjų aukštąsias iš karto ima ir tiek uždirba. Be abejo – tarkime, surinkti duomenys atspindi apie 3 tūkst. Vilniaus universiteto absolventų atlygius. 

Vis dėlto šiuo atveju svarbiau ne tos konkrečios sumos, o tendencijos. Pavyzdžiui, jeigu jau bent iš smalsumo atsivertėte interaktyvaus įrankio nuorodą, galite įsitikinti, kad bent jau atlyginimo prasme pirmaisiais metais skirtumas tarp universitetinio ir koleginio išsilavinimo itin akivaizdus. 

O nusprendę panaršyti toliau, atvėrę daugiau duomenų langelių, rasite dar įdomesnės informacijos. Tarkime, pirmosios pakopos, arba bakalauro studijas baigusiųjų atlyginimų smailės viršūnėje – baigusieji informatiką ir taikomąją matematiką (2,268 Eur.) – o apačioje – teatro (737 Eur) ir kosmetologijos (767 Eur) mokslus baigę jaunuoliai. 

Tarp baigusiųjų antrosios pakopos, magistro, ir vientisąsias studijas (kai išsyk studijuojama 5-6 metus ir baigiama magistru) – tarp daugiausiai uždirbančių pirmų metų darbuotojų yra programų sistemų specialistai (3,5 tūkst. Eur.) ir informatikai (2,7 tūkst. Eur.), toliau rikiuojasi slaugos ir akušerijos specialistai (2,65 tūkst. Eur.) ir verslininkai (2,5 tūkst. Eur.) Mažiausiai uždirba baigusieji šokio (717 Eur.)  ir maisto studijas (743 Eur). 

Tarp baigusiųjų vientisąsias studijas pirmauja medicinos absolventai ir aeronautikos inžinerijos specialistai (2,2 tūkst. Eur.). 

Štai po šį interaktyvų įrankį jums verta paklaidžioti ir ilgiau – įvairiais pjūviais tyrinėdami už jus 6-7 metais vyresnių jaunuolių karjeros skaičius, galite pamatyti, kokios skirtingos ir kontrastingos vis dėlto yra perspektyvos baigus skirtingas aukštąsias mokyklas. 

Galite pamatyti, į kokias vidutines pajamas galėsite pretenduoti po kelerių metų, baigę vienos ar kitos krypties mokslus. 

Vienas dėsnis akivaizdus išsyk: geriausiai uždirba ir paklausiausi specialistai tų studijų, kurios trunka ilgai, yra sunkios, o specialistus sudėtinga paruošti – arba kurių rengiamų specialistų reikia greitai ir labai daug. 

Ką apie savo pasirinkimus bepamatytumėte tose diagramose, apmąstyti šiuos duomenis verta. 

 

Parengta pagal STRATA informaciją