Beveik visos aukštosios mokyklos turi savų būdų, kaip nemenką būrį žalių naujokų kasmet sklandžiai įlieti į studijų procesą: rengia nuotaikingas „fuksų“ stovyklas, specialius įvadinius kursus. Nepaisant to, yra netgi specialus terminas: „pirmakursių nubyrėjimas“: kai kurie iš tėvų globos ištrūkę jaunuoliai taip pasineria į studentavimo linksmybes, kad nepajėgia susidoroti su mokslais ir jau po pirmojo semestro keliauja namo. 

Yra ir tokių, kurie neatlaiko visiškai pasikeitusio gyvenimo ir mokymosi. 

Tačiau ir tiems pirmakursiams, kurie lieka, apsiprasti su studento gyvenimu ir studijuoti vis dėlto sekasi nevienodai. Tad kokių savybių reikia turėti arba išsiugdyti, kad studijos nusisektų? 

Savarankiškumas yra arba ne

Viena pagrindinių – gebėjimas savarankiškai tvarkyti savo laiką ir buitį. Ypač – pradėjus studijas kitame mieste. Ir ypač – jei iki šiol kažkas kitas (dažniausiai mama) atsakingas, kad nepramiegotumėte į mokyklą, sudėtumėte savo skalbinius į skalbyklę, nepamirštumėte skirtu laiku apsilankyti pas stomatologą, nueiti į kirpyklą ar nunešti į taisyklą batus. 

Naujas miestas, nauja aplinka, studijų krūviai – ir nepratusiam savimi kasdien pasirūpinti „fuksui“ paprasčiausias prakiuręs batas gali sukelti isteriją (taip tikrai būna). 

Tad jei iki šiol maloniai leidžiate jumis pasirūpinti namiškiams – metas spirti sau į pasturgalį ir pratintis tvarkytis patiems.  Tarkime, ar žinote, kaip greitai išvalyti pridegusią keptuvę? Išplauti grindis? Sumokėti buto komunalinius mokesčius? Užsiregistruoti pas šeimos gydytoją? 

Neapgaudinėkite savęs, neva kai ateis laikas – tada jau viską ir mokėsite pasidaryti. Taip nebūna, nes arba esi savarankiškas (-a), arba ne – ir jei ne, tai atrandama labai nemaloniais būdais. 

Mokėjimas mokytis: daug, nuolat, sparčiai

Kita svarbi savybė – gebėjimas mokytis. Ir neskubėkite šiuo momentu žiovauti – neva, girdėjom, žinom. Efektyvus mokymasis yra įgūdis, to galima išmokti.

Gebėjimas mokytis aukštojoje mokykloje reiškia, kad kasdien jums niekas neprimins – ar jau prisijungei prie duomenų bazės, ar jau radai reikiamos medžiagos, ar jau ją paskaitei, ar jau parašei apibendrinantį esė? Tiesiog ateis metas atsiskaityti – ir pasiteisinimai apie prakiurusį batą, ar kad niekas nesakė, ar kad pamiršai – neveiks. 

Mokytis reikės daug, savarankiškai, ir ne „nuo čia iki čia“ – o viską ir sparčiai. Informacijos kiekiai kasmet auga astronominiais greičiais – vadinasi, reikia įgusti apdoroti informaciją – greitai ir veiksmingai. 

Kada gi, jei ne dabar pat, šito reikia pradėti mokytis – mokytis, KAIP mokytis? 

5,4,3,2,1 - eini ir darai 

Lygiai tas pat su laiku: jį reikia tvarkyti, planuoti, į jį reikia atsižvelgti – ir tai jau dabar bene labiausiai junta dvyliktokai, nes šiemet prastai suplanuotas laikas ne kartą stačiai čiups už gerklės. 

Todėl dar viena svarbi savybė – jokių atidėliojimų! Išmoksite, parašysite, atsiskaitysite ne rytoj, ne kitą savaitę – DABAR! Paprastai – tiesiog imi ir darai.

Atidėliojimas – labai bjauri savybė, nuo jos kenčia tūkstančiai žmonių, šiam reiškiniui yra ir tarptautinis pavadinimas. Bet verčiau nesusidurti nei su reiškiniu, nei su tuo terminu, o užklupus tinguliui ar abejonėms įprasti laikytis 5 sekundžių taisyklės. Suskaičiuoti atgaline tvarka: 5-4-3-2-1 – ir eiti daryti. Tai tikrai veikia! 

Kita studijuojant reikalinga savybė – gebėjimas dirbti grupelėje, arba komandoje: dalytis darbais, bendradarbiauti, deleguoti užduotis, prisiimti atsakomybę už savo ir bendramokslių drauge pasiektą rezultatą. Galbūt tai prasta žinia mėgstantiems tyliai kažką sau veikti kamputyje ir darbuotis po vieną.

Tačiau toks gyvenimas: sudėtingiems organizaciniams, gamybos, mokslo ar verslo projektams jau reikia daugybės vienu metu ir viena kryptimi sutelktų protų bei pastangų. Studijų metu reikės šito mokytis – ir išmokti. 

Kai iš baimės suka pilvą...

Ir paskutinė labai reikalinga savybė: gebėjimas valdyti savo dėmesį, įveikti stresą  ir atsipalaiduoti. Ši savybė tokia svarbi, kad ją vertėtų rašyti tarp pirmųjų.

Išmokti susikaupti – ir išsaugoti dėmesį net nepalankiausiomis aplinkybėmis. Suvaldyti įtampą ir nerimą. Susidoroti su nemiga prieš svarbų įvykį arba po jo. Dirbti, kai metas dirbti – bet ir atsipalaiduoti po darbo, pasinerti į mėgstamą veiklą. Turėti kokybišką laisvalaikį. Turėti laisvalaikio pomėgių ir juos puoselėti. Išsaugoti gyvą smalsumą, norą dar kažką sužinoti – tai padės turėti platų akiratį, kuris praverčia susidūrus su nekasdienėmis situacijomis. 

Žmonės to mokosi įvairiai. Medituoja. Kvėpuoja. Užsiima Rytų mankštomis ar kovų menais. Daržininkauja. Išmoksta suvaldyti jėgos aitvarus ar žirgus. Būdų ir galimybių - daugybė. Jei dar neradote - pats metas rasti kažką sau.

Žinoma, reikiamų savybių dar būtų galima vardinti ir vardinti. Bet be šių – kaip be rankų. 

Tai kaip – ar esate pasirengę savarankiškoms studijoms?