Kas penktam dvyliktokui svarbu įgyti išsilavinimą, kuris užtikrintų materialinę gerovę. Tačiau gerokai daugiau nei pusė – 67 proc., – rinktųsi patrauklią specialybę, susijusią su širdžiai miela veikla. Dviem trečdaliams tėvų taip pat svarbu, kad vaikai rinktųsi patinkančias studijas. 

Tai paaiškėjo anksčiau atliktoje abiturientų ir jų tėvų apklausoje. 

Paklausti apie karjerą po studijų, moksleiviai laikėsi tos pačios nuomonės – dirbti patinkantį darbą 57 proc. dvyliktokų svarbiau, negu geriau apmokamą. 

Priešingos pozicijos laikėsi ketvirtadalis dvyliktokų ir tik vienas iš penkių tėvų.

Apklausos organizatoriai ir tyrėjai – strateginės analizės centro STRATA atstovai – aptardami gautus rezultatus, teigė, kad studijų pasirinkimas – tik dalis profesinio gyvenimo sėkmės. Yra atvejų, kai  prestižinėmis laikytų studijų absolventamssudėtinga įsitvirtinti darbo rinkoje – užtrunka darbo paieškos, dirbama už minimalų atlygį.

Kita vertus, yra pavyzdžių, kai pasirinkus nepopuliarias studijas, daug pasiekiama sunkiai dirbant ir nenustojant tobulėti. Todėl labai svarbu nuoširdžiai mėgti sritį, su kuria planuojama sieti ateitį.

Štai kodėl verta atidžiai ir kritiškai išsinagrinėti kuo daugiau duomenų – kokia dalis baigusiųjų studijas įsidarbina, kokia dalis dirba pagal kvalifikaciją, kiek uždirba. Ne atsitiktinai į tai buvo nukreiptos ir mūsų pateikiamos STRATA specialistų atliktos analizės. 

Šio centro analitikai pataria savęs paklausti, ką savo ateities gyvenime norėtųsi dirbti visą dieną – beje, šis klausimas paprastas tik iš pažiūros. 

Nors tikrovėje retai tenka rinktis taip dramatiškai: tarp gerai atlyginamos – ar mėgstamos veiklos, vis dėlto pradėjus gabumų, gebėjimų ir pomėgių neatitinkančius mokslus, gresia motyvacijos stygius, vidinė sumaištis, įtampa – arba tiesiog nutrūkę studijos. 

 

Parengta pagal STRATA informaciją