Dažnai mūsų cituojamas Vyriausybės strateginės analizės centras (STRATA) yra surinkęs duomenų apie tai, kur ir kuo įsidarbina aukštųjų mokyklų absolventai. Dažniausiai kaip studijų sėkmės ar nesėkmės rodiklis skaičiuojami vieneri metai po studijų baigimo. Tad pasižvalgykime, kuo 2020 metais dirbo absolventai, baigę aukštąsias 2019 metais.

972 reklamos ir rinkodaros specialistai. 615 parduotuvių pardavėjų. 603 gydytojai specialistai. 527 vadybos ir organizavimo analitikai. 491 politikos ir administravimo specialistas. Štai toks bendras, neskiriant pakopų, populiariausiųjų profesijų penketukas.

Jei iš sąrašo atskirsime vien tik baigusius bakalauro , arba pirmosios pakopos, studijas, sąrašas bus kiek kitoks: 768 reklamos ir rinkodaros specialistai, 574 parduotuvių pardavėjai, 387 slaugos specialistai, 385 vadybos ir organizavimo analitikai, 315 buhalterių. 

Jei pažiūrėsime, ką dažniausiai dirba baigusieji magistro, arba antrosios pakopos, studijas, rasime vėl kiek kitokį sąrašą: 200 politikos ir administravimo specialistų, 187 reklamos ir rinkodaros specialistų, 164 pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojai, 132 vadybos ir organizavimo analitikai, 131 įmonių, įstaigų, organizacijų vadovas.

O jei atsiversime, kuo dažniausiai įsidarbina baigusieji vientisąsias studijas (kai įstojus mokomasi išsyk 5-6 metus ir baigiama turint magistro laipsnį), sąrašas jau bus visiškai kitoks: 328 gydytojai specialistai, 112 bendrosios praktikos gydytojų, 68 teisininkai, 65 vaistininkai, 63 veterinarijos gydytojai. 

Ar tikrai norite dirbti pardavėjais? 

Pripažinkite: vis dėlto keistokai tarp dažniausių profesijų atrodo parduotuvių pardavėjų profesija. Juk žinia: kad taptum pardavėju, aukštojo mokslo tam tikrai nereikia. 

Ir čia veikiausiai bus kalta ta negražioji nevykusiai pasirinktų studijų problema, kai baigus bet ką, nepavyksta įsidarbinti pagal įgytą specialybę, nes arba studijos nesuteikė darbdaviams reikalingų įgūdžių, arba specialybė išvis yra nepaklausi, menkai atlyginama. 

Ir dar: pastebėjote, kuo dažniausiai įsidarbina baigusieji magistro ir vientisąsias studijas? Ne pardavėjais! 

Tad jums, kol kas dar tik besirenkantiems būsimąsias studijas, iš šių duomenų pamoka dviguba. Pirmiausia paklauskite savęs, ar tikrai taip labai norite dirbti pardavėjais mažmeninės prekybos tinkluose? Jei taip, jei turite pardavėjo gyslelę – paprasčiau išsyk rinktis atitinkamą profesinio mokymo programą: parengimas bus konkretus, spartus, neteks kentėti 4 neaiškių mokslų metų.

Bet jei ne – nesirinkite pigiausių, neaiškių, įmantriai pavadintų programų, į kurias priimama ir su žemiausiais balais. Antroji pamoka: baigus magistrą įsidarbinimo galimybės ir keičiasi, ir jų daugiau, jos įvairesnės.  Vėlgi – tik su sąlyga, kad nepasirinksite kokios neaiškios „šieno ravėjimo“ specialybės. 

Analizę galite rasti čia: https://rodikliai.strata.gov.lt/?v=1&lang=lt&kpi_type=olevel&kpi_group=1

 

Parengta pagal STRATA informaciją