Švietimo, mokslo ir sporto ministerija teikia Seimui profesinio orientavimo mokyklose reformą. Jei bus patvirtinta, nauja tvarka moksleiviams bus privaloma jau nuo kitų metų rugsėjo 1-osios. 

Mokiniai su profesiniu orientavimu būtų supažindinami jau nuo pirmos klasės: 1-4 klasėse profesinio orientavimo programai siūloma skirti 5 val. per metus, 5-8 klasėse – 9 val., I-IV gimnazijos klasėse – 15 val. per metus. Su mokiniais dirbtų karjeros specialistai. 

„Profesinio orientavimo paslaugų trūkumas akivaizdus – šiuo metu mokyklose jis vykdomas fragmentuotai, tokiomis paslaugomis pasinaudoti gali tik dalis mokinių, nes visoje Lietuvoje įsteigti tik 89 karjeros konsultavimo specialistų etatai. 

Tai nulemia daug kitų problemų – pavyzdžiui, darbo rinkoje paklausios specialybės nesudomina jaunuolių, nes jiems nepadedama nuosekliai susipažinti su darbo rinka, atpažinti savo polinkius“,  – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Agnė Kudarauskienė.

Pasak viceministrės, nuoseklaus profesinio orientavimo ir konsultavimo stoka lemia, kad dalis mokinių sunkiai apsisprendžia, ką rinktis baigus mokyklą, nežino visų galimybių, pasirenka, kas lengviausia, nors profesijų pasaulis labai platus ir besikeičiantis.

„Jauni žmonės kartais renkasi populiarias, tačiau nebūtinai perspektyvias studijų programas, nors kitose srityse labai stinga specialistų, darbdaviai juos tiesiog „išgraibsto“. Jei moksleivis būtų apie tai sužinojęs anksčiau, galėtų skirti laiko tam pasirengti, plėtoti savo gebėjimus dar mokykloje, galbūt pasirinkti modulius profesinėse mokyklose, išbandyti skirtingas profesijas“, – pabrėžia viceministrė A. Kudarauskienė.

Profesinis orientavimas mokyklose bus pradėtas teikti nuo 2022 m. rugsėjo 1 d. Šios paslaugos mokiniams bus privalomos. 

Siūloma jau nuo 2022 m. rugsėjo 1 d.  nustatyti minimalų karjeros specialisto etato mokykloje dydį – 0,5 etato ir įsteigti etatus, iš viso – beveik 500. 

 

Parengta pagal Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos informaciją