Įsivaizduokite: grįžtate iš užsienio šalies, kurioje, tarkime, uždarbiavote per vasarą mokslams, ir kai pažįstami klausia, ką ten dirbote, išdidžiai atrėžiate: dirbau karvių smegenų išėmėju! Arba – pažastų uostytoju. Ar galite įsivaizduoti save tai dirbant?

Juokai juokais, o tokių darbų – yra. Kažkurios įdarbinimo agentūrų sudarytame keisčiausių pasaulio darbų sąraše – žinoma, ne profesijos, o tokie itin savotiški užsiėmimai, kurie, matyt, tam tikrose rinkose reikalingi – nes tam samdomi darbuotojai.

Na, gal kai kuriuos iš tokių darbų ir būtų galima įsivaizduoti Lietuvoje. Pavyzdžiui, kamuoliukų surinkėjas – gal tokių esama ir mūsų šalies golfo aikštynuose. Mat golfo žaidėjai vieno žaidimo metu pėsčiomis sukaria apie 18 kilometrų, per tą laiką lazda į duobutes nugenama daugybė kamuoliukų – ir ne visada pataikoma, tad kamuoliukų lieka krūmuose, žolėje, upeliuose ir t.t. Kažkam reikia juos surankioti.

Tačiau štai pingvinų vartytojas  – iš tiesų egzotiškas užsiėmimas. Žmonių tokiam darbui reikia netoli poliarinių stočių – mat pastebėta, jog pingvinai labai reaguoja į praskrendančius sraigtasparnius: apvirsta ant nugaros ir patys nebeatsistoja. Todėl po kiekvieno skrydžio turi išeiti žmonės ir padėti atsistoti šiems paukščiams – antraip jie žūtų.

Su gyvūnais susiję ir dar keletas keistų darbų. Skruzdėlių selekcininkai  gaudo ir atrenka geriausias skruzdėles fermoms. Skruzdėlės veisiamos, nes jų rūgštis naudojama farmacijoje.

Nesijuokite: karvių kanopų prižiūrėtojas dirba labai rimtą darbą: milžiniškose galvijų fermose nuolat  ant kojų tūkstančiai karvių, tad jų kamopas prižiūri  ištisos brigados darbuotojų.

Gyvačių „melžėjas“: gal kiek vaizdingas pavadinimas, nes iš tiesų į specialius indus renkami gyvačių nuodai, kurie, kaip veikiausiai žinote, naudojami įvairiems vaistams gaminti. 

O štai karvių smegenų išėmėjas dirba gurmanų restoranams: išimti galvijo smegenis rekia labai atsargiai, pagal tam tikras taisykles, ir nugabenti į restoraną nepažeistas, kitaip gurmaniškas patiekalas bus sugadintas.

Pažastų uostytojas – ir nesakykite fui, nesužinoję, ką jis veikia! Pasirodo, dezodorantus ir antiperspirantus nuo prakaito gaminančios firmos samdo žmones, tikrinančius, kaip veikia jų gaminiai. Tad darbuotojui kas kurį laiką reikia pauostyti vienu ar kitu gaminiu apapurkštas pažastis ir nustatyti, ar gaminys veiksmingas.

Baldų bandytojas – gal ne taip prestižiška ir pavojinga, kaip dirbti kokių lėktuvų bandytojais, tačiau tai – didelių baldų kompanijų ir fabrikų samdomi darbuotojai, kurie išbando lovų, krėslų, kėdžių ir kitų baldų tvirtumą. Giminingas, net kiek kitoks – viešbučio lovų bandytojo užsiėmimas: kasnakt miega vis kitoje lovoje, ir vertina jos patogumą balais. 

Stebėtojas, kaip džiūsta dažai – nesišaipykite, tai daug profesionalumo reikalaująs užsiėmimas: stebima, kaip džiūvant dažų sluoksniui keičiasi  jų spalva, tekstūra – šių žinių prireikia ir gamintojams, tobulinantiems savo gaminius, ir specifiniams klientų poreikiams. 

Raukšlių lygintojas – šie darbuotojai prabangių batų parduotuvėse išlygina batų raukšles, susidarančias, klientams matuojantis batus.

Samdomas giminaitis – ištisas verslas Kinijoje. Juk kuo daugiau turi draugų ir giminių – tuo didesnė tavo visuomeninė vertė. Šiuo tuščiagarbiškumu pasinaudojo vertelgos: galima išsinuomoti giminaičių visoms iškilmėms, nuo gimtadienio iki vestuvių ar laidotuvių.

Panašus verslas, taip pat Rytų šalyse, – profesionalaus gedėtojo, kurie verksmais ir raudomis per šermenis išlydi mirusiuosius.

Stūmikai į traukinius: pas mus neįsivaizduojamas, o tarkime, Japonijoje dažnai pasitaikantis vaizdas: į metro vagonus besigrūdantys keleiviai iš visų jėgų stumiami, kad kuo daugiau jų įtilptų. 

Vienas darbas turbūt patiktų ir jums: samdomas televizijos produkcijos žiūrėtojas. Jo darbas – peržiūrėti visus filmus ir serialus, priskirti juos tam tikrai žanro, turinio, žiūrovų amžiaus kategorijai.

Tualetų gidai dirba Japonijoje ir dešimtmilijoninių miestų svečiams, turistams ar šiaip prispirtiesiems reikalo nurodo, kur galima rasti artimiausią tualetą. Šie žmonės netgi dėvi specialius ženklelius, kad juos būtų galima iš tolo atpažinti minioje.

Taigi, kaip matote, žmonių išradingumas beribis: juk kai kuriuos iš šitų užsiėmimų tiesiog sugalvojo kažkieno verslus protas. Juk jei yra paklausa – vadinasi, kažkas anksčiau ar vėliau pasiūlys tą paklausą atitinkančią, bet galbūt visiškai netikėtą paslaugą – ir tada dešimtys žmonių stebėsis, kaip jie patys to nesugalvojo...