Kartais nutinka taip, kad prireikus priimti vienokį ar kitokį galutinį sprendimą, žmogus tarsi „užsikerta“ ir negali galutinai apsispręsti. Jei taip nutiko renkantis valstybinius brandos egzaminus (VBE), galima į pasirinkimą jų tiesiog įtraukti šiek tiek daugiau, negu išties ketinate laikyti.

O štai kitų metų pradžioje, kai mokykloje bus laikomi bandomieji egzaminai, bus galima galutinai apsispręsti ir perteklinius egzaminus „nupurtyti“. 

Kad tai – paplitusi praktika, plačiai panaudota ir ankstesniais metais – rodo statistika: kasmet vieną ar kitą VBE laikyti pasirenka dešimtimis, o neretai – ir šimtais abiturientų daugiau, nei iš tiesų tą egzaminą laiko. Net atmetus ligų ir kitų netikėtų gyvenimo atvejų tikimybę, nemaži skirtumai tarp pasirinkusių ir laikančių VBE – iškalbingi. 

Ankstesnių metų VBE: verta bandyti spręsti

Taip pat verta jau visiškai aiškiai nusistatyti savo prioritetus. Kodėl renkatės vieną ar kitą dalyką? Ar realu jį išlaikyti – o svarbiausia, išlaikyti taip, kad vėliau stojant konkursinėje eilėje neliktumėte gale? 

Verta save išbandyti nė nelaukdami bandomųjų egzaminų: ankstesniųjų metų visų dalykų egzaminų užduotys yra paskelbtos viešai. Pasibandykite. Jas galima rasti čia: 

https://www.nsa.smm.lt/stebesenos-ir-vertinimo-departamentas/pasiekimu-patikrinimai/brandos-egzaminai/egzaminu-uzduotys/

Tačiau kad tie bandymai nesukeltų nusivylimo ir nepasitikėjimo savimi, kuo daugiau ir bendraukite su savo dalykųmokytojais: jie geriausiai žino jūsų pasiekimus, spragas ir nuo ko reikėtų pradėti, norint jas likviduoti. Jų pastabas priimkite kaip siekį padėti, o ne sužlugdyti. Tačiau, jei paaiškėjo, kad spragų išties daug, apgalvokite ir pasitarkite, ar joms užlopyti iki egzamino tikrai pakaks laiko. 

Visų dalykų VBE datos – jau nustatytos ir žinomos. Jei tikrai užsibrėšite stipriai tobulintis, įmanoma susidaryti konkrečių dalykų mokymosi planą kiekvienai savaitei. Klauskite savęs kasdien: kiek į save, į savo sėkmę investuoju šiandien? Tai – jūsų pasirinkimas, jūsų egzaminas, jūsų atsakomybė. 

Nepasiduokite baimei - bet ir vadžių nepaleiskite 

Jau dabar verta aktyviai domėtis konkursiniais balais, panaršyti po jus dominančių aukštųjų mokyklų ir LAMA BPO tinklapius. Atsižvelgiant į savo mokymosi rezultatus, galima pasiprognozuoti vienokius ar kitokius egzaminų rezultatus (egzamino kriterijams perskaičiuoti naudojama 010 balų skalė. VBE, šimtabalėje skalėje, dalijami iš 10 ir dauginami iš atitinkamo svertinio koeficiento ( pvz., matematikos - 0,4, kitų dalykų - 0,2) ir sumuojami). 

Papildomų žinių apie šio balo skaičiavimą rasite čia: https://bakalauras.lamabpo.lt/bakalauro-ir-vientisosios-studijos/konkursinio-balo-skaiciavimas/

Nepasiduokite egzaminų baimei ir nerimui – bet ir nepaleiskite vadžių: pasirengti egzaminui reikia nuolatinių, kasdienių valios pastangų. Panikuodami save užblokuosite, o tai savijautos nepagerins! 

Skirkite pakankamai laiko fizinei veiklai, judėjimui, sportui. Jau įrodyta: fizinis krūvis ne tik gerina nuotaiką, bet ir stimuliuoja protinę veiklą! 

O svarbiausia – nenustokite savęs klausę – kas esate, ką norėtumėte veikti gyvenime. 

Štai taip, po žingsnį, su pastangomis, ir ateisite iki tikslo.