Ką veikti paskutinę dieną?

Paskutinę dieną mokytis kažko naujo nerekomenduoju. Ją paskirkite kartojimui, bet ir tą siūlau daryti tik pirmoje dienos pusėje. Antrąją dienos dalį skirkite poilsiui, veikloms, kurios jums patinka, tačiau neapkrauna emociškai ir protiškai. Vakare, prieš miegą, dar kartą siūlau perskaityti VBE vertinimo gaires, kurias rasite čia: https://www.nsa.smm.lt/matematika/, peržiūrėti formules, kurių neturėsite egzamino lape. 

 

Ką daryti egzamino metu?

1. Egzamine būkite iki pat jam skirto laiko pabaigos

Išėjimas iš egzamino anksčiau laiko tikrai nėra tai, kuo reikėtų didžiuotis. Net jei jums atrodo, kad visus uždavinius, kuriuos galėjote atlikti, išsprendėte, skirkite likusį laiką pasitikrinimui. Jei laiko vis tiek liko į valias, uždavinius dar kartą perspręskite arba pabandykite užrašyti savo pastebėjimus ir ties tais uždaviniais, kurie jums pasirodė neįveikiami.

2. Užpildykite tuščias vietas

Atminkite, jog pirmoje ir antroje egzamino dalyse turėsite nurodyti tik atsakymą, vadinasi, sprendimas ir tai, kaip gavote atsakymą, niekam nerūpės. Todėl, jei nežinote, spėkite ir spėjimą įrašykite atsakymų lape. Kalbant apie trečiąją dalį, dažnai susiduriu su mitu, jog už uždavinį čia galima gauti arba visus, arba nė vieno taško. Tai yra NETIESA! Už kiekvieną pastebėjimą ar pasistūmėjimą galite būti apdovanoti tašku, todėl bent kažką parašyti tikrai verta. Beje, tokiais atvejais siūlau bandyti sprendimus rašyti smulkesniais žingsniais.

3. Aiškinti žodžiu – galima!

Dar vienas mitas – visi sprendimai turi būti užrašyti nepriekaištinga matematine kalba, vartojant matematinius simbolius. Tai yra NETIESA! Jeigu, pavyzdžiui, pamiršote, kokius skliaustus dėti intervalo galuose, simbolį tarp dviejų panašiųjų trikampių, kuo deriniai (C) skiriasi nuo gretinių (A), galite visa tai sėkmingai perteikti žodžiu ir surinkti visus jums priklausančius taškus.

4. Apgalvokite, kokia tvarka spręsite uždavinius

Jeigu siekiate pačių aukščiausių egzamino rezultatų, tikriausiai spręsite visus uždavinius iš eilės. Jeigu į pačius aukščiausius balus nesitaikote, iš pradžių išspręskite uždavinius, kurie jums atrodo aiškūs ir suprantami. Įprastai lengviausi uždaviniai egzamine pažymėti raide B (atitinka bendrąjį kursą).

 

Kokiomis gudrybėmis pasinaudoti?

1. Skaičiuotuvas

Spręsdami VBE uždavinius tikriausiai susidūrėte su pirmosios ir antrosios dalies uždaviniais, kuriuos galima išspręsti vien skaičiuotuvo pagalba. Noriu atkreipti dėmesį į pirmosios dalies uždavinius, kur tenka prastinti raidinius reiškinius. Atminkite, jog su ta pačia kintamojo reikšme tiek pradinis reiškinys, tiek reiškinys, esantis tarp atsakymų variantų, turi įgyti tą pačią reikšmę.

Pavyzdys (2020 m. VBE): https://prnt.sc/MSw_X375YBhv (gausite teisingą atsakymą vietoje a įsistatę bet kokį apibrėžimo sričiai priklausantį skaičių).

2. Matlankis

Tai paskutinis šiaudas, kurio reikėtų griebtis pirmojoje ir antrojoje egzamino dalyse. Egzamino užduotyje brėžiniai įprastai braižomi tiksliai, todėl, jeigu jums reikia nustatyti kampo didumą, ir to jokio kitu būdu nepavyksta padaryti, išmatuokite jį matlankiu. Teisingą atsakymą galbūt gausite ne visada, tačiau geriau jau turėti kažkuo pagrįstą spėjimą. Prieš matuojant siūlau patikrinti, ar kiti, brėžinyje pateikiami duomenys, atitinka realybę.

Pavyzdys (2017 m. VBE): https://prnt.sc/KflUgS1UJv_B

3. Improvizacija

Išnagrinėjus tik atskirus uždavinio atvejus, trečiojoje dalyje tikėtis visų uždaviniui skirtų taškų būtų naivu. Tačiau pirmoje ir antroje dalyje tai gali būti raktas į sėkmę.

Keli pavyzdžiai (2019 m. VBE):

https://prnt.sc/E9FeMhzyVd-U (mokinių skaičius nenurodytas, tačiau, kadangi jums reikalingas tik atsakymas, galite jį susigalvoti. Pavyzdžiui, 100 mokinių čia puikiai tinka)

https://prnt.sc/GsyHBPuCWxJG (nenurodyti konkretūs skaičiai, tačiau galite vietoje a įsistatyti jums patinkančią reikšmę, surasti b, c, d, ir skaičius tarpusavyje palyginti)

4. Atsakymų variantų tikrinimas

Dažniausiai tai galioja įvairioms lygtims ir nelygybėms.

Keli pavyzdžiai (2016 m. VBE):

https://prnt.sc/DtDpD014Os2a (tiesiog patikrinkite, kurios iš reikšmių įstačius tinka)

https://prnt.sc/k5eU2PgN0wgr (paimkite skaičių iš kiekvieno intervalo ir įsistatykite vietoje kintamojo. Tokiu būdu atmesite netinkamus variantus)

https://prnt.sc/yxovv5tra0Gy (patikrinkite, kuri iš reikšmių įstačius tinka)

5. Skaičiavimas ant rankos pirštų

Priešingai nei pirmieji 4 patarimai, šis tinka ir trečiajai egzamino daliai. Sprendžiant kombinatorikos uždavinius galite tiesiog išrašyti visus variantus jei nesugalvojate, kaip kitaip juos suskaičiuoti. Tai visiškai tinkamas sprendimo būdas.

Pavyzdys (2016 m. VBE): https://prnt.sc/O-53TY3T7HbJ

6. Formulių išsivedimas iš egzamino priedo

Sinuso, kosinuso, tangento dvigubo kampo formules galima išsivesti iš egzamino priede duotųjų (https://prnt.sc/xYuvy2CPx78N). Beje, šios formulės gali pasitarnauti ir vietoje redukcijos taisyklės, pavyzdžiui, redukuojant sin(90°-x).

7. Funkcijos grafiką atitinkančios formulės nustatymas (ir atvirkščiai)

Didžiąją dalį tokių uždavinių galima išspręsti nežinant, kaip atrodo elementariųjų funkcijų grafikų eskizai. Pakanka patikrinti, ar įsistačius grafikui priklausančių taškų koordinates į funkcijų išraiškas, gausime lygybę (2021 m. VBE: https://prnt.sc/INVnf1DHLlpw). Atvirkščiai (kai duota formulė ir reikia nustatyti grafiką), iš pradžių surandame keletą taškų, priklausančių pradinės funkcijos grafikui ir tikriname, kuriems iš pateiktų grafikų jie priklauso (2018 m. VBE: https://prnt.sc/bhKR_4ITCnKj).