Stenkitės gauti stipendiją

Nesvarbu, kokiame universitete ar kolegijoje pradėsite mokytis rugsėjį. Visose Lietuvos aukštosiose mokyklose yra įdiegtos skatinimo sistemos, kurių tikslas - suteikti motyvacijos gerai besimokantiems studentams ir paraginti juos nenuleisti kartelės. Tad geri jūsų pažymiai gali virsti lėšomis, kurių taip stipriai reikia išvykus iš tėvų namų ir pradėjus savarankišką gyvenimą. Stipendijos už gerą mokslą skiriamos pasibaigus vienam studijų semestrui ir yra išmokamos kito semestro metu. Mėnesinė stipendija siekia 70-100 eur. 


Maistą gaminkitės namuose

Niekas kitas taip lengvai neištuština piniginės, kaip valgymas kavinėse ar restoranuose. Galbūt ateityje ir galėsite sau leisti tuo mėgautis kasdien, tačiau studijų laikotarpiu, kai didžiausias tikslas - atsistoti ant kojų, nuo to reikėtų susilaikyti. Gamindamiesi maistą namuose sutaupysite ženkliai, o taip pat ir galėsite maitintis sveikai bei reguliariai. Ir tai visai nereiškia, kad pietus pavalgysite tik grįžę namo iš paskaitų! Iš vakaro paruoštus pietus susidėkite į tam skirtą dėžutę ir mėgaukitės jais per bet kurią pertrauką. Dauguma aukštųjų mokyklų turi tam pritaikytas virtuvėles, kuriose suteikiama galimybė maistą ir laikyti šaltai, ir pasišildyti atėjus metui. 

 

Pamėginkite susirasti studentišką darbą

Dirbti ir studijuoti vienu metu gali būti sudėtinga, tačiau tikrai nėra neįmanoma! Ir tą gali patvirtinti jau daug įvairių specialybių studentų kartų, kuriems teko susidurti su pačiais įvairiausiais studentiškais darbais. Susirasti jų nėra sunku, svarbiausia - atkreipti dėmesį į tai, ar darbas suderinamas su jūsų studijų grafiku, paskaitomis, pasiruošimu, kurio jos reikalauja. Darbo pasiūlymų galima ieškoti žinomuose skelbimų portaluose, tačiau neretai pasitarnauja ir miesto, kuriame gyvensite, studentų ar universiteto bendruomenės grupės socialiniuose tinkluose. Jose rasite ir kitų bendraamžių, ieškančių kolegų, skelbimus, ir turėsite galimybę su jais pasidalinti patirtimi. 

 

Planuokite išlaidas

Vienas pagrindinių įpročių, kuriuos teks išsiugdyti pradėjus savarankišką gyvenimą - tai asmeninių finansų valdymas ir išlaidų planavimas. Mėnesio ar savaitės pradžioje susidarykite planą, kiek pinigų galite išleisti, kokiems prioritetiniams dalykams reikia juos paskirti. Planuodami visuomet pirmiausia atidėkite lėšas skirtas buto ar kambario nuomai, komunaliniams mokesčiams, viešojo transporto bilietui apmokėti. Tuomet atidėkite reikiamą kiekį pinigų maistui. Ir tik iš likusios uždarbio ar kitaip gaunamų lėšų dalies galite pramogauti ar įsigyti nebūtinų daiktų, skirtų malonumui. Nuolatos stebėkite savo išlaidas, žymėkite jas tam skirtame faile ar bloknote ir įvertinkite, kur dar galite sutaupyti.