Didžiausios perspektyvos – programuotojams
Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) Fundamentinių mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Dalius Mažeika sako, kad programuotojų poreikis rinkoje yra didelis ir toks išliks ateityje.
„Statistika rodo, kad IT įmonėse apie 75 proc. darbuotojų yra programuotojai. Testavimo komandos sudaro apie 10 proc. darbuotojų, veiklos analitikai – irgi apie 10 proc. Likę keli procentai – administracija ir įmonės vadovai. Taigi, darbo rinkoje didžioji dalis darbuotojų atlieka būtent programuotojų funkcijas, tai parodo ir mūsų studentų studijų pasirinkimai – populiariausia studijų programa yra „Programų inžinerija“. Taigi, programuotojų poreikis visada yra didelis ir nemažėjantis“, – pasakoja prof. dr. D. Mažeika ir priduria, kad dėl didelės paklausos programuotojai gali pasigirti ne tik plačiomis karjeros galimybėmis, bet ir puikiais atlyginimais.
Portalo manoalga.lt duomenimis, Lietuvoje informacinių technologijų srityje dirbančio asmens atlyginimas svyruoja nuo 1296 Eur iki 3613 Eur. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tai – labai dideli rėžiai, vis dėlto, uždarbis priklauso nuo užimamų pareigų, darbo patirties, kompetencijų ir priedų. Taip pat D. Mažeikos pastebėjimais, aukštesnes pareigas užimantys ir jau darbo rinkoje įsitvirtinę programuotojų atlyginimai vidutiniškai siekia 5000 Eur ir daugiau.
Šiuos specialistus – programuotojus – ruošia VILNIUS TECH Fundamentinių mokslų fakultetas, Programų inžinerijos studijų programa.
Taip pat dekanas atkreipia dėmesį, kad be programuotojų, paklausios bei gerai apmokamos ir kitos informatikos studijų profesijos.
Informatikos studijų kryptys
Su IT sektoriumi nesusidūrę žmonės dažnai įsitikinę, kad pagrindinės su informacinėmis technologijomis dirbančio specialisto pareigos – programavimas. Dalius Mažeika skuba šį mitą paneigti. Pasak pašnekovo, informatika yra įvairialypė sritis.
„Informatika nėra tik programavimas, IT įmonėse reikia įvairių specialistų.
Pavyzdžiui, programų sistemų kūrimas pirmiausia prasideda nuo bendravimo su klientu, bandant suprasti ir išsiaiškinti jo poreikius. Šiam darbui reikalingi verslo analitikai, kurie privalo suprasti skirtingus įmonės veiklos procesus, tarpininkauti tarp programuotojų ir kliento“, – pasakoja pašnekovas ir akcentuoja, kad tokius specialistus ruošia Informacinių sistemų studijų programa.
Kita VILNIUS TECH studijų kryptis, ruošianti paklausius specialistus – Informacinės technologijos. Šie specialistai rūpinasi, kad sukurtos programinės įrangos būtų saugiai įdiegtos, patikimos ir visuomet prieinamos vartotojams. Multimedijos ir kompiuterinio dizaino studijų programoje studentai ruošiami būti specialistais, kurie geba pasitelkdami techninę bei programinę įrangą informaciją pateikti įvairiais pavidalais: tekstu, vaizdu, garsu, animacija.
Prof. dr. D. Mažeika atkreipia dėmesį, kad VILNIUS TECH Fundamentinių mokslų fakultetui ypač svarbi jų misija – ugdyti pilietiškai atsakingą, kūrybingą, kritiškai ir analitiškai mąstantį, technologijoms imlų specialistą, skatinti mokslo pažangą socialinei ir ekonominei gerovei. Tuo remdamiesi, studijuojantys VILNIAUS TECH universitete užsitikrina galimybę koja kojon žengti su technologijomis, paklausiomis specialybėmis darbo rinkoje ir nuolatos tobulėti kartu su IT pasauliu.
Skaičių mėgėjams – matematikos studijos
Darbo rinkoje ypač trūksta specialistų, gebančių spręsti netipinius, nestandartinius uždavinius, medicinos, ekonomikos, technolgijų ir kt. srityse. Šie uždaviniai lengvai įveikiami turint geras matematikos žinias ir valdant duomenų analizės technologijas. VILNIUS TECH Matematinės statistikos katedros vedėja doc. dr. Rūta Simanavičienė kviečia išbandyti matematikos bakalauro studijas, renkantis Duomenų analizės technologijų, ar Moderniųjų technologijų matematikos studijų programas.
„Nors gali atrodyti, kad pasirinkus matematikos bakalauro studijas studentas turės 24/7 spręsti matematikos uždavinius, tačiau studijų metu didžiąją dalį praktinių užduočių studentai atlieka kompiuterinėse auditorijose. Duomenų analizės technologijų studentai mokomi programuoti R ir Python programavimo kalbomis, dirbti su duomenų bazėmis, bei naudoti didžiųjų duomenų apdorojimo technologijas. Porą mėnesių trunkanti profesinės veiklos praktika suteikia galimybę ne tik pritaikyti įgytas žinias, bet ir susirasti pastovų darbą “, – sako doc. dr. R. Simanavičienė ir priduria, jog dažniausiai po praktikos studentai įsidarbina įmonėje, kurioje atliko praktiką.
Baigusieji Duomenų analizės technologijų studijas dirba farmacijos įmonėse, draudimo bendrovėse, bankuose, privačiose įmonėse duomenų analitikais. Nemaža dalis įsidarbina Valstybinėje Duomenų agentūroje.
Biotechnologijų specialistai paklausūs visame pasaulyje
Be informacinių technologijų ir matematikos, visame pasaulyje ryškėja ir biotechnologų poreikis. VILNIUS TECH Chemijos ir bioinžinerijos katedros vedėjas prof. dr. Jaunius Urbonavičius teigia, kad Lietuvoje plečiantis anksčiau įkurtoms bei steigiantis naujoms įmonėms, o biotechnologijoms esant pripažinta strategine ūkio šaka, nuolat reikalingi nauji darbuotojai.
„Bioinžinerijos specialistų paklausa Lietuvoje bei užsienyje yra milžiniška. Be gerai žinomų įmonių „Thermofisher Scientific Baltics“, „Teva“, „Biotechpharma“, „Nando“, kuriasi ir nauji startuoliai, o neseniai buvo pastatytas ir didžiausias Europoje biotechnologijų miestas „Bio City“, kuriame bus kuriami įvairūs biotechnologijų mokslo ir gamybos centrai. Baigę bioinžinerijos studijas studentai taip pat gali dirbti mokslo institutuose bei valstybinėse įstaigose susijusiose su maisto, aplinkos apsaugos bei žemės ūkio sritimis bei biotechnologijų produktų pardavimo srityje“, – pasakoja prof. dr. J. Urbonavičius.
Pasak profesoriaus, pasirinkusieji šią studijų kryptį mokosi klasikinių su biotechnologijomis susijusių dalykų, tokių kaip mikrobiologija, biochemija, molekulinė ir ląstelės biologija bei labiau susijusių su inžinerija, tokių kaip biologinių procesų modeliavimas ir valdymas, biochemijos, genų, bei audinių inžinerija, mikrobiologinė technologija.