Taigi, dalijamės patarimais, kaip pasiruošti laukiančiam naujam gyvenimui ir studijoms. 

Ar esate pasiruošę ir aktyviam savarankiškam mokymuisi?

Studijavimas universitete skiriasi nuo mokymosi mokykloje. Tai kitoks – labiau savarankiško – mokymosi tipas. Niekas tikrai nestovės už nugaros ir drastiškai nevers lankytis paskaitose: patys tapsite savo likimo kalviais. 

Bet pasistenkite nepaleisti vadelių. Apsilankykite kolegijos ar universiteto svetainėje ir paieškokite informacijos, kokia pagalba teikiama pirmakursiams. Gal dėstytojai organizuoja konsultacijas, praktinius užsiėmimus, kurių metu galima užpildyti žinių ar įgūdžių spragas?

Taip pat paskaitoms prasidėjus galite pasirūpinti rekomenduojama literatūra: atminkite, kad populiariausios knygos ir vadovėliai dingsta akimirksniu, tad kas pirmesnis – tas gudresnis.

Patobulinkite maisto gamybos įgūdžius 

Studijų metu galite maitintis kavinėse, valgyklose, pirkti pusgaminius prekybos centruose ir kt. Tačiau tokia mityba nėra palanki nei sveikatai, nei studentiškam biudžetui, be to, tikriausiai pasiilgsite naminio maisto. Taigi, vis dar galite mamos ar tėčio (priklausomai nuo to, kas namuose dažniausiai stovėdavo prie puodų) paprašyti, kad parodytų ar pasidalytų jūsų mėgstamiausių patiekalų gamybos paslaptimis. Kartu galėsite pagaminti vieną ar kelis patiekalus. 

Ir jei išvykdami studijuoti nesijaučiate tobuli virėjai, pernelyg nesisielokite: praktika ir šioje srityje daro stebuklus! 

Taip pat norėdami sutaupyti laiko, ilgainiui galite su kambarioku ar kambarioke susitarti, kad, pavyzdžiui, vienas vakarienę gamina vieną dieną, o kitas – kitą. 

Jau dabar pradėkite planuoti biudžetą

Jei norite sudurti galą su galu ir kad mėnesio pabaigoje netektų badauti, teks mokytis planuoti biudžetą. Pabandykite ant popieriaus lapo susirašyti ir susiplanuoti visas savo išlaidas: nuo mokesčių, maisto iki transporto, pramogų ir t. t. Stenkitės biudžeto laikytis: taip išvengsite nereikalingų išlaidų, gal net ir pavyks šiek tiek sutaupyti. 

Galiausiai, jei matysite, kad sunkiai pavyksta išsiversi su turima suma, galbūt pavyks rasti būdų sutaupyti ar pajamas padidinti. Pavyzdžiui, puikus būdas – pasinaudoti nuolaidomis, taikomomis su Lietuvos studento pažymėjimu. 

Sutvarkykite visus reikalus dar iki rugsėjo pradžios

Įsitikinkite, kad visi reikalai, susiję su studijomis, sutvarkyti. Pavyzdžiui, ar viskas aišku dėl bendrabučio ar būsto, finansų, vizų ir leidimų (jei gyvensite užsienyje), studento pažymėjimo ir pan. – gal laukianti biurokratija ir nenuteiks smagiai, tačiau koks palengvėjimas apims, kai visi reikalai bus sutvarkyti! 

Be to, pasirūpinkite ir studijoms reikalinga įranga. Dabar svarbiausia įsigyti nešiojamąjį kompiuterį (jei senasis jau vos veikia), patogią kuprinę ar rankinę, o sąsiuvinių, rašiklių ir kitų reikmenų galėsite nusipirkti ir rugsėjį. 

Pagalvokite, ko dar neturite ir ko tikrai prireiks kraustantis gyventi į bendrabutį ar nuomojamą butą (pavyzdžiui, virtuvės reikmenų, puodų, keptuvės ir kt.). 

Iš anksto susipažinkite su būsimaisiais kurso draugais, bendraukite su kitais būsimaisiais ar esamais studentais

Feisbuke galite paieškoti būsimųjų kursiokų pokalbių grupės. Galbūt čia pavyks su kuo nors susipažinti, tad pirmą dieną į šventę ar į paskaitas atvykti bus drąsiau, gal rasite naudingų patarimų, galėsite pasidalyti pirmaisiais įspūdžiais su žmonėmis, kurie pradės studijas toje pačioje aukštojoje mokykloje kaip ir jūs. Galite pabendrauti ir su vyresnių kursų studentais ir užduoti jiems aktualius klausimus. 

Taip pat galite susirasti jus dominančių studentų draugijų socialinius tinklus ir prisijungti prie pokalbio. Visais atvejais aktyviau įsitrauksite į studentišką gyvenimą. 

Iš anksto susidėkite, supakuokite visus reikiamus daiktus 

Tam, kad tikrai nieko nepamirštumėte ir paskutines valandas prieš išsikraustant netektų stresuoti, iš anksto susidėkite visus reikiamus daiktus. 

Kuo anksčiau pradėsite galvoti apie būsimąjį persikraustymą, tuo geriau. Pasidomėkite, kokių daiktų reikės įsikraustant į bendrabutį ar nuomojamą butą. Iš karto galite susidaryti ir visų reikiamų daiktų bei pirkinių sąrašus: tik tokiu būdu tikrai nieko nepamiršite. Kuo anksčiau susitarkite, kas nuveš jus į studijų miestą ir padės persikraustyti, įsikurti naujoje vietoje. 

Išsamiau skaitykite: 
Patarimai pirmakursiams, besikraustantiems į bendrabutį

Mokykitės planuoti laiką 

Studijų sėkmę nemažai nulemia tai, ar mokate planuoti laiką. Tai ypač svarbu, jei studijuodami ketinate dar ir dirbti ar užsiimti įvairiomis veiklomis, pavyzdžiui, dalyvauti studentų atstovybės veikloje, sportuoti, dainuoti chore, vaidinti studentiškame teatre, savanoriauti ir kt. Atminkite, kad dėstytojai skirs įvairių užduočių, teks rašyti rašto darbus, atlikti grupinius projektus, tyrimus ir kt., galiausiai, teks ruoštis koliokviumams ir egzaminams, tad laiko planavimas padės viskam pasiruošti laiku. 

Taigi, tam, kad viską suspėtumėte, teks atsakingai susidėlioti dienotvarkę. Labai pravers įsigyti darbo kalendorių arba planuotę: čia galėsite susirašyti paskaitų tvarkaraštį, susižymėti, ką kurią dieną turite nuveikti. Jei patogiau, galite naudoti ir įvairias programėles.

Tad sėkmingo pasiruošimo ir studijų starto!  

Parengė Rūta Anusevičienė