Kiekvienas žmogus gyvenime gali rinktis, kur jam eiti, kaip atrodyti, ką studijuoti. Ketvirto kurso ekologijos ir aplinkotyros studentės Loretos Urbikaitės pasirinkimas yra gamta ir jos tyrimas. Šiuo metu ji tyrinėja vieną iš paukščių rūšių, įtrauktų į Lietuvos Raudonąją knygą, – pelėsakalius. Norėdama išsiaiškinti, kaip paukščiai gyvena, ji vienoje iš Klaipėdos universiteto miestelio pastatų pastogių įrengė vaizdo kamerą, filmuojančią pelėsakalių lizdą.

Kas lėmė Tavo apsisprendimą pasirinkti ekologijos ir aplinkotyros studijas?

Viskas prasidėjo mokykloje. Mane labai traukė biologija: turėjau puikią biologijos mokytoją, jos visos pamokos buvo įdomios. Baigusi mokyklą norėjau ir toliau sieti savo gyvenimą su šiuo mokslu, tad dabar esu čia.

Šiuo metu tyrinėji retus paukščius – pelėsakalius, Tavo tyrimas labai įdomus. Kas paskatino užsiimti šia veikla?

Antrame kurse rašiau kursinį darbą apie vandens taršą, o trečiame nusprendžiau, kad noriu tokios temos, kuri būtų susijusi su gyvąja gamta. Praktikos vadovei pasiūlius stebėti pelėsakalius ir iš to rašyti darbą, susidomėjau ir nusprendžiau pabandyti. Žinoma, šis tyrimas užima labai daug laiko ir nėra lengvas: turi sėdėti prie kompiuterio, peržiūrėti visus vaizdo įrašus, viską daryti kruopščiai, nes kiekviena detalė yra labai svarbi. Bet nesigailiu. Man pačiai įdomu stebėti, kaip vystosi šie paukščiai. Tyrimo tikslas yra išsiaiškinti, kaip pelėsakaliai gyvena perėjimo ir jauniklių augimo metu. Iki šio projekto, galima sakyti, apie pelėsakalius žinojau labai mažai. Dabar jau žinau, kur jie gyvena, kaip maitinasi, kada peri vaikus... Įdomu ir netikėta, kad šių paukščių jaunikliai užauga labai greit: per tris savaites apsiplunksnuoja, o po mėnesio palieka lizdą. Kai žiedavome paukščiukus, turėjau unikalią galimybę juos pamatyti iš arti ir net paliesti.

Tyrimas man yra labai įdomus. Šiuo metu jį tęsiu – medžiagą panaudosiu baigiamajam darbui. Ekologija yra kaip ir iš dviejų dalių: viena ekotechninė, labiau inžinerinė, siejama su tarša, o kita – gamtos tyrimai ir analizė. Esu labiau linkusi prie antrosios.

Kur galima pamatyti publikuotą tyrimo informaciją?

Visos vaizdo medžiagos nepublikuojame, nes yra labai daug – net septyni šimtai valandų. Šis tyrimas buvo aprašytas ornitologijos žurnale „Paukščiai“, Universitetas taip pat prisideda prie jo viešinimo. Džiaugiuosi šiuo projektu, nes jis skatina žmones domėtis, pažinti aplinką, kurioje jie gyvena. Labai buvo malonu, kai žmonės, pasidomėję ar galbūt pamatę šį tyrimą, rašė laiškus ir prašė papasakoti apie pelėsakalius daugiau. O palaikymas iš šalies labai svarbus. Tada jauti, kad dirbi ne vien dėl to, kad parašytum kursinį darbą, bet padedi ir kitiems tai pažinti.

Loreta Urbikaitė

Kaip viską spėji – mokytis, tyrinėti ir, žinoma, studentauti?

Norint galima spėti viską. Šiuo metu viską ir darau – dirbu, mokausi, atlieku tyrimą ir dar randu laisvo laiko draugams. Manau, kad žmogus tiesiog turi norėti gyventi tuo. Jeigu labai nori, laiko ir viso kito, ko reikia, atsiras savaime.

Esi ketvirto kurso studentė. Ką planuoji veikti ateityje – pradėsi dirbti ar mokysiesi toliau?

Norėčiau toliau studijuoti magistrantūroje. Dar nesu tvirtai apsisprendusi, ar noriu tęsti mokslus čia, tėvynėje, nes mintys sukasi ir apie studijas užsienio šalyse. Dar turiu laiko apsispręsti, juolab kad reikia baigti šias studijas.