KVIEČIA PASIENIEČIŲ MUZIEJUS

 

Pasieniečių mokyklos patalpose įsikūręs Pasieniečių muziejus kviečia apsilankyti visus besidominčius Lietuvos valstybės sienos apsauga. Čia taip pat laukiami turintieji vertingų istorinių žinių apie sienos apsaugą, privačių kolekcijų savininkai.

 

Pasieniečių muziejus (muziejus), įsteigtas 2001 m., turi sukaupęs virš dviejų tūkstančių įvairių eksponatų, kurie ir sudaro pagrindinę ekspoziciją. Tai muziejinės vertybės, susijusios su Lietuvos valstybės sienos apsaugos sistemos sukūrimu ir raida.

Muziejaus ekspozicija sudaryta iš dviejų pagrindinių salių. Pirmojoje lankytojai gali susipažinti su Lietuvos valstybės sienos apsauga 1918-1940 m. Čia eksponuojama nemažai fotonuotraukų, dokumentų, pasieniečių uniformos detalių, žemėlapių, ypač vertingi apdovanojimai bei asmeniniai daiktai, kuriais naudojosi I Lietuvos Respublikos valstybės sienos sargai. Šie eksponatai atskleidžia to laikotarpio pasieniečių tarnybos, gyvenimo ir buities sąlygas. Išskirtinis dėmesys – pasieniečiui Aleksandrui Barauskui, tapusiam pirmąją sovietinės okupacijos auka. Muziejuje sukaupta nemažai ir buvusios SSRS KGB kariuomenei priklausiusio sienos apsaugos eksponatų.

Antrojoje salėje supažindinama su kita svarbia Pasieniečių muziejaus tema – Valstybės sienos apsauga po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. Šios ekspozicijos dalį sudaro dokumentai ir fotonuotraukos, savadarbė pirmųjų pasieniečių atributika ir darbo prietaisai, naudoti pradėjus saugoti Lietuvos valstybės sieną po Nepriklausomybės atkūrimo. Čia lankytojas gali pamatyti ir suprasti, kaip dirbo ir ką jautė pirmieji Lietuvos pasieniečiai.

Išskirtinę muziejaus ekspozicijos vietą užima pasieniečio Gintaro Žagunio memorialinė ekspozicija. G. Žagunis buvo vienas pirmųjų atgimusios Lietuvos Respublikos krašto apsaugos savanorių, Šalčininkų užkardos Dieveniškių ruožo patrulinės tarnybos baro pamainos viršininkas, 1991 m. gegužės 19-osios naktį nužudytas tarnybos vietoje pasienyje su Baltarusija.

Plačiai muziejaus lankytojai supažindinami ir su VSAT vystimosi ir plėtros raida, dabartiniais pasiekimais, įrengtomis atskirų VSAT rinktinių ekspozicijomis.

 Pasieniečių muziejaus užsakymu yra sukurta ir naudojama virtuali dviejų dalių reprezentacinė programa – „LDK pasienio apsauga nuo valstybės susidarymo iki XVIII a. pabaigos“ ir „Lietuvos valstybės pasienio apsauga nuo XVIII a. pabaigos iki šių dienų“. Ji  demonstruojama ekskursijų į muziejų metu.

Moksleivių grupėms rengiamos edukacinės programėlės, leidžiančios betarpiškai pajausti pasieniečių svarbaus ir atsakingo darbo specifiką.

 

Pasieniečių muziejus kviečia visus besidominčius valstybės sienos apsaugos istorija apsilankyti, pasidalinti sukaupta informacija bei nemokamai eksponuoti privačiai sukauptas kolekcijas.

Jei turite vertingų istorinių žinių apie sienos apsaugą, esate girdėjęs atsiminimų, sukaupęs įvairios atributikos, asmens dokumentų kolekcijų, būtinai apsilankykite Pasieniečių muziejuje arba kreipkitės į jo darbuotoją, kuris susitiks ir išklausys Jus.

Muziejui taip pat galite laikinam arba nuolatiniam saugojimui perduoti eksponuoti Jūsų sukauptas muziejines vertybes. Jums bus išduotas nustatytos formos oficialus dokumentas, liudijantis muziejinių vertybių priėmimo faktą.

Čia laukiami ir pavieniai asmenys, ir organizuotos grupės.

Taip pat labai kviečiame muziejuje apsilankyti moksleivius, ypač vyresniųjų klasių.

 

Muziejus  veikia darbo dienomis nuo 9 iki 16 val.

Muziejaus lankymas yra nemokamas, tačiau jis įrengtas uždarose patalpose, kur veikia asmenų judėjimo kontrolės sistema, todėl yra priimami tik iš anksto susitarę ir užsiregistravę lankytojai ir jų grupės.

Adresas: VSAT Pasieniečių mokykla, Medininkų k. Vilniaus r. sav.  LT 13019.

Telefonas pasiteirauti (8-5) 2198265, 8 663 69341; El. paštas: pasienieciu.muziejus@vsat.vrm.lt