Anglų kalbos egzaminas šiais metais yra populiariausias po privalomojo lietuvių kalbos ir literatūros. Šiemet jį pasirinko kone 18 tūkst. moksleivių (46 proc. visų laikančiųjų). Po pernykščio „šimtukų lietaus“ ir dabartiniai abiturientai tikėjosi nesunkiai jį išlaikyti.

Tačiau šiemetinis anglų kalbos egzaminas nenudžiugino: dauguma abiturientų išėjo iš jo nusivylę, pikti, praradę pasitikėjimą savo jėgomis ir dar labiau įbauginti egzaminų „siaubo“.

NEC duomenimis, apie 3 proc. pasirinkusiųjų neatvyko šeštadienį laikyti šio egzamino. Numatoma, kad egzamino rezultatai bus skelbiami birželio 18 d.

„Klausymo užduotis buvo neaiški“

Tą dieną tvyrojęs rekordinis karštis „pakišo“ abiturientams koją ir neleido susikaupti egzamino metu, bet ir anot laikiusiųjų, labiausiai jie „susikirto“ dėl neprofesionaliai egzamino rengėjų pateiktos klausymo užduoties.

„Klausymo užduotis buvo be galo sunki, moteriškas balsas aukštas ir „besimalantis“ o vyro balsas buvo toks, lyg jis būtų per arti mikrofono arba kažką valgytų, nes tekstas buvo visiškai neaiškus. Manau, daugelį nuvylė tokios užduotys...“

„Iš tikrųjų klausymas buvo sunkiausia užduotis, per mažai laiko duota perskaityti tekstą, per 15 sekundžių vos spėji permesti akimis porą sakinių ir jau pradeda kalbėti, o norisi dar skaityti tuos duotus sakinius. Iš tikrųjų, su klausymu buvo persistengta jį ruošiant.“

„Egzaminas buvo labai sunkus. Net IELTS‘o klausymas buvo lengvesnis“, – tokie ir panašūs komentarai sklando po anglų kalbos egzamino. Ir, akivaizdu, kad ne be pagrindo.

Prašoma anuliuoti rezultatus arba sušvelninti vertinimą

Kauno Jurgio Dobkevičiaus vidurinė mokyklos atstovai, suvienijo abiturientus ir vakar pateikė prašymą Nacionaliniam egzaminų centrui, išdėstydami savo nepasitenkinimą egzaminu ir aiškiai įvardindami priežastis:

„Mūsų nuomone, NEC parengto anglų kalbos brandos egzamino klausymo testo įrašas buvo prastos kokybės.

* Per daug ryškūs žemi dažniai neleido aiškiai girdėti balsų. Taip pat pakenkė daugelio kabinetų prasta akustika, dėl kurios įrašas aidėjo.

* Taip pat egzamino metu, mokiniams, buvo nesudarytos palankios sąlygos gerai girdėti įrašą. Abiturientai, laikantys egzaminą šalia esančioje patalpoje taip pat aiškiai padidino garsą (dėl prastos kokybės įrašo), todėl buvo sunku suprasti įrašą, kuomet patalpoje jau ir įrašų garsai pradėjo pintis.

* Prašome NEC dar kartą įvertinti ir atsižvelgti į įrašo kokybę, reikalui esant, anuliuoti klausymo testo rezultatus arba sušvelninti, kadangi dėl išvardintų priežasčių nukentėjo abiturientų rezultatas egzamino metu“ – tokiu prašymu moksleiviai kreipėsi į NEC. Tik ar bus išgirsta jų nuomonė ir prašymas? Tai paaiškės artimiausiu metu, kai bus skelbiami egzaminų įvertinimai. Preliminari rezultatų skelbimo diena – birželio 18 d.

Skundai ir į ministeriją

Kurstoti.lt duomenimis, Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) jau yra gavusi apie tūkstantį skundų iš moksleivių, kurie nėra abejingi, kokį įvertinimą jie gaus iš šio komplikuoto tapusio egzamino.

Dar keletas moksleivių komentarų, kurie buvo pareikšti viešoje erdvėje:

Monika: „Laikiau IELTS, tai nors ten įrašą leidžia tik vieną kartą, bet buvo tikrai tikrai lengviau nei čia...“

Eglė Beinusauskaitė: „Sakyčiau gana greitai kalbėjo, todėl vietomis buvo sunku išgirsti konkretų žodį.“

Vilius Andrulionis: „Taip, IELTS listeningas tikrai buvo lengvesnis, bet čia ne pirmi metai, kai taip yra (ir asmeniniai rezultatai tai patvirtina). IELTS už tai kitose vietose atsigriebia. Bet kad dėl to bus imtasi kažkokių veiksmų, tai tikrai nesiūlyčiau tikėtis“.

Samantha Mažeikaitė: „O aš vis galvoju, kur man priekaištus savo išreikšti, kadangi daugiau nei 20 minučių už patalpos, kurioje vyko egzaminas, durų (t.y. koridoriuje) kitos grupės prižiūrėtoja nuolat kosėjo. Kadangi sėdėjau prie durų, pusės klausymo užduoties nugirsti negalėjau... O mūsų grupės prižiūrėtojos tik galvomis kraipė ir nieko nedarė. Jaučiuosi stipriai nuskriausta, tačiau ar galima tokį dalyką apeliuoti?“

Kiti skundėsi dėl trumpo laiko:

Agnė Rapkevičiūtė: „O man ne vien dėl paties įrašo pikta, o dėl to, jog buvo duotos tik 15 sekundžių peržiūrėti užduotį.“

Modestas Jamantas: „Primena Don Kichoto kovą su vėjo malūnais“.

Šarūnas Leonas: „Pas mus pasakojo, kad įrašas trūkinėjo ir tie, kurie turėjo prižiūrėti nestabdė ir nekeitė, nes neturėjo atsarginio disko.“

Aušra Babakinaitė: „Nemanau, kad kažkas keis ribas. Praeitais metais informatikos neišlaikė 17,57 proc.  mokinių, bet niekas nieko nedarė.“

Buvo ir visiškai priešingų komentarų:

Andrius Bespalenko: „Egzaminas yra egzaminas, nereikia verkšlenti. Ką, kiekvienas nori išeiti iš egzamino su mintimis: o, buvo lengva. Taip niekada nebuvo ir nebus, neieškokit kaltų, o mokykitės“.

Voriuku pasivadinęs komentatorius: „Kiekvienais metais tas pats, egzaminai sunkesni nei pernai ir neįmanoma ir nesuvokiama, bet vis tiek atsiranda tokių, kurie išlaiko 100 proc. Nėra ko verkšlenti, nueisite į aukštąją, tai dar ne taip šnekėsite...“

Viktorija:„Perdėta panika... Tik patys dvyliktokai kalti, jog nesugeba susidoroti su įtampa.“

Ainaras Bagdonavičius: „Per daug sureikšminate tuos egzaminus, nors, žinoma, tie „aukščiau“ juos dar labiau yra sureikšminę. Kai laikiau aš, iš anglų gavau, rodos, 87. Gerai, blogai, vidutiniškai? Koks skirtumas, užtat anglų kalbos katedroje jau universitete buvau geriausias...“

Pasitaikė ir daugiau nesklandumų egzamino metu

Viename naujienų portale buvo paviešinta informacija, kad Utenoje egzaminą laikiusi abiturientė nufotografavo egzamino užduotis ir pagalbos paprašė jas įkėlusi į „Facebook“. Pasak NEC direktorės, šis atvejis buvo nevykęs bandymas papokštauti: paviešinta užduotis nebuvo iš šių metų egzamino. Tai, NEC direktorės manymu, veikiau bandymas patikrinti įvairių tarnybų budrumą.

Kaune taip pat neišvengta nemalonaus incidento: vienoje mokykloje abiturientas buvo išvytas iš egzamino, nes atsinešė mobilųjį telefoną. Kurioje mokykloje įvyko incidentas rengėjai neatskleidžia. 

„Egzaminas Kaune praėjo gana sklandžiai, tik apmaudu, kad vienas vaikinas prisidarė nemalonumų. Nuolat primename, kad mobilųjį telefoną į patalpą, kurioje laikomas egzaminas, draudžiama neštis, tačiau kasmet pasitaiko tokių atvejų", – teigė NEC direktorė Saulė Vingelienė.

Taisyklių nesilaikęs vaikinas anglų kalbos egzaminą iš naujo galės laikyti tik kitais metais.

Vilniuje egzaminą laikę abiturientai kentėjo dėl nepakeliamo karščio ir įvairių pašalinių garsų už lango.

„Klasėje buvo nepakeliamai karšta, nes klasės langai nukreipti į pietinę pusę. Toks karštis sunkiai leido susikaupti“, – kalbėjo sostinėje egzaminą laikę abiturientai. Čia jų skaičius buvo didžiausias. Vilniaus mieste anglų kalbos egzaminą laikyti buvo pasirinkę 3 788 mokiniai (tai 70,40 proc. visų šiemet laikančiųjų brandos egzaminus).

Egzaminą laikiusiems moksleiviams karštis buvo ne vienintelė problema. Taip pat būta skundų ir dėl šunų lojimo, garsiai dirbančių žoliapjovių. NEC direktorės teigimu, nėra jokių reglamentų dėl karščio, tačiau už tvarką per egzaminus yra atsakingos miesto savivaldybės.

Laukiame daugiau jūsų komentarų, ar pritariate, ar nepritariate išsakytoms nuomonėms, dalinkitės savo įspūdžiais, jūsų išsakytos mintys juk svarbios jūsų bendramoksliams!

facebook_logoKur stoti