Renginys išties ypatingas – tradiciškai šiuos metus paskelbus būrų poeto K. Donelaičio metais – buvo paminėtas ne tik žymus literatūros klasikas, tačiau perskaitytas bemaž visas kūrėjo literatūrinis palikimas. Šis sumanymas ir renginio idėja kilo „Vieno aktoriaus teatro“ įkūrėjui S. Jačėnui, kurio mintis leido prasmingai paminėti poeto sukaktį bei paskatinti jaunimą ir miestelėnus šią dieną išgyventi K. Donelaičio kūryboje. Renginį pradėjo ir ryto lopšinę su dūdmaišiu padovanojo Alvydas Vozgirdas (Klaipėdos EKC „Kuršių ainiai“).

Pasveikinę susirinkusiuosius, renginio vedėjai donelaitiško vežimo vadeles perdavė Klaipėdos dramos teatro aktoriui Aleksandrui Šimanskiui. Puikia dikcija ir maloniai ramiu balso tembru aktorius deklamavo visiems puikiai pažįstamas eilutes iš „Metų“ epo. Lyg Donelaičio lūpomis tądien suskambo hegzametru parašyto „Metų“ kūrinio eilutės. Savanoriai mielai skaitė tekstus, o šiame skaitymo maratone, regis, galiojo viena taisyklė – Donelaičiui amžiaus ribų nėra – sunkiai suprantamus žodžius noriai bandė „išlukštenti“ patys mažiausieji pradinukai, o skirtingomis intonacijomis skaityti suaugusiųjų tekstai tartum privertė susimąstyti ir įsigilinti į tekstų prasmę – tą, kuriai amžius pakantus, tą, kuri aktuali ir šiandien.

Skaitymuose dalyvavo ir Klaipėdos universiteto lietuvių filologijos ir režisūros studijų programos antro kurso studentės, kurios savo scenos kalbos dėstytojos Virginijos Kochanskytės dėka, galėjo pajusti skaitymo malonumą ir suprasti, jog Donelaitis gyvas ne tik suaugusiųjų ir klasikos mylėtojų, tačiau ir jaunų žmonių širdyse. Renginio metu veikė ir Klaipėdos dailės studijos „Guboja“ narių tapybos darbų paroda „Metų laikai“. Viso renginio metu šventinę-adventinę atmosferą padėjo kurti įvairūs muzikiniai pasirodymai, tarp skaitymų renginio svečiai buvo kviečiami diskusijoms prie karšto arbatos puodelio ir paskanauti donelaitiškųjų būrų gaspadinių keptų raigaišių bei pyragų. Renginio pabaigoje savo pasirodymą padovanojo Klaipėdos universiteto mišrus choras „Pajūrio aidos“ (vadovas doc. Algirdas Šumskis).

Tad derėtų pasidžiaugti, jog Klaipėda garsėja ne tik Baltijos jūros skalaujamais krantais, iš tolimųjų kelionių į gimtąjį uostą parplaukiančiais laivais, tačiau ir tokiais intelektualiais literatūriniais renginiais, kurių dėka, jaunimas skatinamas susimąstyti ir vis dažniau į rankas paimti galbūt po storu dulkių sluoksniu pasislėpusius, tačiau nepaprastai vertingus klasikos kūrinius. Smagu, jog šių skaitymų metu buvo pasiektas ir savotiškas Klaipėdos rekordas – Donelačio mylėtojų – skaitovų  visos dienos metu susidarė net 100! Tad, skubykimės nusitverti reikiamus darbus, nepamiršti amžinai gyvuojančios klasikos ir pasidžiaugti jog Donelaitis gyvas – mano, tavo, jūsų ir visų mūsų širdyse!

Kotryna Rekašiūtė