Tai  leidinys, skirtas abiturientams bei vyresniųjų klasių moksleiviams apie profesijos pasirinkimą: „Kaip suprasti, koks darbas man labiausiai patiks?“, „Kur man geriausiai seksis?“, „Kaip pasirinkti?“. Į šiuos ir daugiau klausimų abiturientams padės atsakyti žurnalo ekspertai ir savo sričių profesionalai. 

Žurnale savo patirtimi dalijasi ir patarimus teikia daug savo srityje pasiekę pašnekovai: garsūs verslininkai, patyrę psichologai, verslo konsultantai, savo srities profesionalai.

„KUO BŪTI“ kalbinami pašnekovai dalijasi savo patirtimi, atskleidžia, koks buvo jų kelias nuo pasirinkimo iki šiandieninės situacijos, pataria besirenkantiems profesiją. Leidinyje rasite ir profesionalių psichologų parengtus testus, kurie padės pamatyti savo galimybes, sužinoti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, padės tobulinti asmenybę bei tinkamai pasirinkti tolimesnį kelią.

Rubrikoje „Kaip pasirinkti?“

Pasirinkti specialybę ir profesiją – itin atsakingas sprendimas. Kaip pasielgti: elgtis taip, kaip liepia širdis, ir mokytis to, kas įdomu, bet neaišku ar finansiškai naudinga, ar paklausyti tėvų, mokytojų ir draugų ir stoti ten, kur žadamos geriausios perspektyvos?

„Norėdamas nuspėti ateitį, turi ją susikurti pats“, – tvirtina Robertas Dargis, įmonių grupės „Eika“ įkūrėjas ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas. Pasak R.Dargio, jis mokykliniais metais taip pat nežinojo, kuo norėtų būti ateityje. Jo nuomone, tik labai nedaug žmonių būdami mokykloje pradeda kryptingai siekti savo tikslo. Tuo metu kiti jį tik bando išsiaiškinti.

„Laikas mokykloje yra ypatingas, nes galima kaupti žinias. Informacijos gaunama daug ir nemokamai. Be to, tam gali skirti labai daug laiko, nes dar nėra kitų rūpesčių, pavyzdžiui, aštuonių valandų darbo dienos. Tik svarbu tą laiką išnaudoti tinkamai“, – sako verslininkas, kurio paties domėjimosi sritys mokykloje apėmė nuo muzikos iki automobilių.

„Jei neplanuosite laiko, nieko nesuspėsite. Nepamirškite, kad laikas yra vienintelė valiuta, kurios turite ribotą kiekį. Pinigų savo poreikiams visada galite uždirbti, bet laiko nepadauginsite“, – primena jis.

Pamirškite žodį „sunku“!

Atrasti savąjį gyvenimo kelią ir tvirtai juos žengti – užduotis ne iš lengvųjų. Tai patvirtintų ir milijonus sukrovę verslininkai, ir Nobelio premiją gavę mokslininkai, ir žymiausi scenos žmonės. Tikriausiai – net ir jūsų pačių tėvai. Ir visi jie tikriausiai pripažintų, kad priimti tinkamą sprendimą pavyko toli gražu ne iš pirmo bandymo.

„Jaunajai kartai yra pakankamai didelis iššūkis įsiklausyti į savo vidinį balsą, surasti savąjį kelią – iš vienos pusės aplinka formuoja tam tikras nuostatas apie „tinkamus“ ir „netinkamus“ pasirinkimus. Iš kitos pusės jaunuolius spaudžia tėvai, primesdami jiems savo valią, bandydami realizuoti neišsipildžiusias savo pačių svajones“, – teigia Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius.

Deja ir pačiam S.Jurkevičiui į aukštąją mokyklą pavyko įstoti ne iš pirmo karto. Tačiau jis įsitikinęs, kad atkakliai dirbant ir siekiant savo tikslo – pasiekti įmanoma viską.

„Mokykitės, netinginiaukite. Nepraraskite entuziazmo ir tikėjimo, dirbkite su savimi, atviromis akimis žvelkite į pasaulį, naudokitės visomis įmanomomis galimybėmis, būkite socialiais aktyvūs, bendraukite, džiaukitės, turėdami priimti sprendimus ir keisti savo gyvenimą. Ir svarbiausia – nebijokite egzaminų!“, – drąsina licėjaus direktorius.

Bijokite stagnacijos, bet ne permainų!

Vien tik sėkme pasikliauti galima nebent žaidžiant loterijoje, tačiau norint pasiekti karjeros aukštumų, tik sunkus darbas ir tikslingos pastangos leis pasiekti užsibrėžtų tikslų. Taip teigia vienos didžiausių Lietuvos statybos kompanijos „YIT Kausta“ generalinis direktorius Kęstutis Vanagas. Jo karjera prasidėjo nuo žemiausio laiptelio – pagal užsakymus klojant medines grindis.

„Tik patys, savo jėgomis, užkopę į kalno viršūnę, galime pajusti vidinį pasitenkinimą“, – tikina „YIT Kausta“ vadovas. K.Vanagas puikiai žino, ką reiškia pasiekti karjeros aukštumas, kuriose šiandien yra.

„Esu dėkingas tėčiui, kuris dar besimokant mokykloje vasaros atostogų metu leisdavo ilsėtis tik mėnesį, kai kiti vaikai atostogaudavo visus tris. Kartais norėjosi ilgesnių atostogų, tačiau reikia pripažinti, jog vienoks ar kitoks darbelis paauglystėje ugdo ne tik asmens discipliną, bet ir atveria galimybes jaunuoliui netikėtai atrasti patinkantį užsiėmimą, kuris vėliau gali virsti puikios karjeros pamatu“, – pabrėžė bendrovės „YIT Kausta“ vadovas.

Rubrika „Mėgstamas darbas“

Čia rasite interviu su daug savo srityse pasiekusiais profesionalais. Visi jie pasakoja apie savo profesijas, meilę darbui ir gyvenimą. Nuo ko viskas prasidėjo? Kada suprato, ką jiems veikti? Ar planavo? Kaip jiems sekėsi pasiekti tai, ko pasiekė? Kokia jų darbo kasdienybė? Ką jie gali patarti norintiems dirbti panašų darbą?

Geras vadovas daug dirba ir daug uždirba

IT bendrovės „Barclays“ technologijų centro Lietuvoje buvęs generalinis direktorius Giedrius Dzekunskas, dabar dirbantis „Danske bank“.

„Dauguma vadovų dirba ilgas darbo valandas. Ir tai yra gerai, nes jie padaro daug daugiau darbų. Vadovo dienos darbai suplanuoti minučių tikslumu. Toks laiko planavimas yra efektyvus. Svarbiausia – gerai atlikti savo darbą. Tai pavyksta tuomet, kai darbas tau patinka, į jį ateini kupinas energijos“, – sako G. Dzekunskas, penkerius metus vadovavęs didžiausiai Lietuvoje veikiančiai IT įmonei.

Darbo vieta – virš debesų

Pilotas Vilmantas Rudelis, kurio darbo diena prasideda viename iš pasaulio oro uostų, įpusėja – kažkur virš debesų, o baigiasi kitame pasaulio gale nei ji prasidėjo.

Pilotas tvirtina, kad pirmieji skrydžiai išlieka atmintyje ilgam. Tai visai kitoks potyris, susikaupimas, savęs ir savo jėgų pajautimas. Tai panašu į mokymąsi vairuoti – kai anksčiau ar vėliau teks važiuoti vienam.

„Ši profesija reikalauja didžiulės vidinės koncentracijos, motyvacijos, mokėjimo valdyti save, dirbti komandoje, priimti sprendimus. Daugelis šių savybių išugdomos. Tai nėra tipinis darbas su normuotomis darbo valandomis nuo ryto iki vakaro. Tai savotiškas gyvenimo būdas, dėl kurio teks paaukoti nemažai asmeninių“, – pasakoja V.Rudelis.

Įvertinimas – grįžtantys pacientai

Odontologė Živilė Kliučinskienė, kuri savo darbą prilygino juvelyrikai, kai reikia dirbti dėmesį sutelkus į mažą, vos kelių kvadratinių milimetrų ar dar mažesnį plotą: „Skirtumas tas, kad juvelyro objektas negyvas. Mūsų pacientai – gyvi žmonės, kurie jaučia, jiems skauda“, – teigia moteris.

Odontologė sakė, jog didelių sunkumų savo mėgiamame darbe nemato, o šiuolaikinės odontologijos galimybės leidžia ir pacientui, ir gydytojui džiaugtis akivaizdžiais darbo rezultatais.

Aktorystė: sunku ir velniškai įdomu

Aktorius Arūnas Sakalauskas, kuris apie savo darbą sako: „Tai sunki, labai sunki profesija“. Aktorius, anot jo, yra atlikėjas, interpretatorius. „Kai kas tai vadina kūryba, bet aš taip nesakyčiau. Tai buvimas su savimi, darbas sau. Per save pasakoji personažų istorijas. Ir tai, kaip tu vaidinai tą patį vaidmenį prieš dešimt ar dvidešimt metų, šiandien tu jį atliksi visiškai kitaip“, – sako A.Sakalauskas.

„Ir dar nepamirškite, kad šitoje profesijoje labai dažnas reiškinys, kad tai, kaip tu linksmai ir šauniai gyveni, paprastai sužinai iš kitų“, – dėsto A.Sakalauskas.

Atlyginimas toks – kokio pats nori

IT specialistas Donatas Krukauskas, kuris prieš daugiau nei dešimtmetį rinkosi specialybę, nė nenutuokė kaip pasikeis kompiuterių specialisto darbo pobūdis ir kokios galimybės jam atsivers. Šiandien kompiuterininkus, turinčius patirties, graibstyte graibsto garsiausios pasaulio tarptautinės kompanijos ir moka vakarietiškus atlyginimus, o jei labiau patyręs specialistas – sutinka mokėti tiek, kiek jis pats paprašo.

„Atlyginimas šios srities specialistams – tai susitarimo reikalas. Dažniausiai jis būna tikrai solidus. Ypač tarptautinės kompanijos geriems specialistams moka dosniai“, – sako D.Krukauskas.

Gimtadienio dovana – 16 telyčių

Ūkininkui Donatui Vaiteliui aštuonioliktojo gimtadienio proga tėvai padovanojo 16 telyčių. Tai tapo išties simboline dovana: vos sulaukęs brandos vaikinas įsteigė savo ekologinį ūkį, dešimteriopai padidino auginamų galvijų bandą ir dabar sėkmingai ūkininkauja 400 hektarų ūkyje.

Kaime gimęs ir augęs, nuo mažumės su tėvais ūkyje visus darbus dirbęs vaikinas nė nesvarstė, kokią specialybę rinktis. Juolab, kad pirmosios savarankiškos patirties įgijo būdamas vos 13 metų. Tačiau dabar, anot ūkininko, jaunam žmogui pradėti ūkininkauti yra labai sunku, tačiau nėra neįmanoma.

„Galima ūkininkauti ir 20, ir net 8 hektaruose – tik pasirinkus tinkamiausią kryptį: gal auginti salotas, gėles, gal – ožkas“, – drąsino ūkininkas.

Patirtis iš profesionalų lūpų

Patirtimi dalinsis ir daugiau ne mažiau garsių savo srities specialistų: vienos efektyviausių Lietuvos bendrovių, biotechnologijos įmonės „Thermo Fisher Scientific Baltics“ generalinis direktorius Algimantas Markauskas; žinomas finansų analitikas, SEB banko prezidento patarėjas Gitanas Nausėda; verslo valdymo konsultantas, personalo parinkimo ekspertas Saulius Jovaišas; psichologas, verslininkas, aukštosios mokyklos lektorius Sikstas Ridzevičius.

Taip pat apie savo specialybių subtilybes pasakos:

 • vienas žymiausių Lietuvos advokatų Leonas Virginijus Papirtis;
 • skaitomiausio portalo „Delfi“ vyriausioji redaktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė;
 • logistikos specialistas Ramūnas Pilvelis;
 • buhalterė Danguolė Pranckėnienė;
 • mokytojas Mindaugas Nefas;
 • konstruktorius Mindaugas Kasiulevičius;
 • interjero dizainerė Gabija Pažarskytė;
 • brokerė Aušra Kriščiūnienė;
 • kelionių vadovė Jolita Graževičiūtė;
 • virtuvės šefas Tomas Rimydis;
 • statybininkas apdailininkas Tomas Morkūnas;
 • automobilių meistras Mindaugas Mickūnas.

Pašnekovai atskleis įdomias ir intriguojančias savo istorijas, kaip jiems pavyko tapti garsiais ir tikrais savo srities profesionalais.

Dėmesio! Šiais metais naujiena žurnale – linksmas ir nuotaikingas interviu su žurnalo „Kuo būti“ veidu – dainininke Milita Daikeryte. 

„Tikiu, kad mano gyvenimas jau yra suplanuotas, todėl gyvenu šia diena priimdama visus likimo mestus iššūkius. Nežinau, kuo būsiu ateityje – nenoriu rinktis madingų ar paklausių studijų. Noriu studijuoti tai, kas artima man pačiai, noriu įgyti specialybę, kurios dėka galėčiau ir realizuoti savo pomėgius, ir uždirbti. O muzika amžiams liks mano širdyje“, – sako jauna atlikėja.

Testai

Žurnale rasite ir tris naujus testus, kurių pagalba galima susisteminti jau žinomą informaciją apie save, sužinoti kažką naujo apie save, geriau suprasti savo charakterio bruožus, bendravimo stilių, norus ir poreikius.

Testai padės atsakyti į tokius svarbius klausimus kaip: „Kas aš esu?“, „Koks aš esu?“, „Ko aš noriu?“, „Kas man tinka?“ ir pan. O savo stipriųjų ir silpnųjų pusių žinojimas padės tobulinti asmenybę bei tinkamai pasirinkti tolimesnį mokymosi kelią, profesiją, darbą.

Žurnalo ieškokite prekybos centruose „Maxima“, IKI, „Norfa“, „Prisma“, „Rimi“, spaudos kioskuose bei knygynuose. Kaina 2,89 eurai.

Kuo būti