Kanada yra konstitucinė monarchija, kurią faktiškai valdo Jungtinės Karalystės valdovas (šiuo metu karalienė Elžbieta II), jo skiriamas gubernatorius ir ministras pirmininkas, kuris išrenkamas per Kanados parlamento rinkimus. Kanada yra padalinta į dešimt provincijų ir tris teritorijas. Provincijos – tankiau apgyvendinti regionai, turintys daugiau teisių, nei teritorijos: Alberta, Britų Kolumbija, Kvebekas, Niufaundlendas ir Labradoras, Manitoba, Naujasis Bransvikas, Naujoji Škotija, Ontarijas, Princo Edvardo sala, Saskačevanas. Teritorijos – mažiau apgyvendinti šiauriniai regionai, turintys mažiau teisių, nei provincijos: Jukonas, Nunavutas, Šiaurės Vakarų teritorijos.

    Kanadoje yra dvi valstybinės kalbos: anglų ir prancūzų. Apie 57% šalies gyventojų gimtoji kalba yra anglų kalba, apie 22% (daugiausiai Kvebeko provincijoje) gimtoji kalba yra prancūzų.

    Aukštojo mokslo institucijos Kanadoje skirstomos į du tipus: aukštojo mokslo institucijas, teikiančias aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir aukštojo mokslo institucijas, teikiančias aukštąjį neuniversitetinį išsilavinimą. Abiejų tipų aukštojo mokslo institucijos gali būti valstybinės arba privačios. Ne visos privačios aukšotosios mokyklos pripažįstamos valstybės. Kanadoje kiekviena provincija ar teritorija savarankiškai rūpinasi aukštuoju mokslu savo jurisdikcijos ribose ir kiekviena turi atskirą švietimo ministeriją ar departamentą. Nacionaliniu lygmeniu už aukštąjį mokslą atsakinga Kanados švietimo ministrų taryba (Council of Ministers of Education, Canada (CMEC).

   Visos valstybinės ir privačios valstybės pripažįstamos aukštosios mokyklos turi teisę (suteiktą savo provincijos ar teritorijos valdžios) teikti akademines kvalifikacijas ir turi laikytis vietos įstatymų, kurie užtikrina pačių institucijų bei jų studijų programų kokybę.

    Registruotos ir licencijuotos aukštojo mokslo institucijos prižiūrimos vietinės valdžios daugiau siekiant apsaugoti vartotojus, nei užtikrinti institucijų ir jų studijų programų kokybę.

    Neregistruotos ir nelicencijuotos aukštojo mokslo institucijos yra privačios komercinės įstaigos, kurių studijų programos nėra reguliuojamos.

STUDIJOS IR MOKSLINIAI LAIPSNIAI

Mokslo metai Kanadoje paprastai skirstomi į du semestrus: nuo rugsėjo iki gruodžio mėnesio ir nuo sausio iki balandžio mėnesio. Mokslo metų trukmę ir svarbias datas kiekviena aukštoji mokykla nustato savarankiškai. Privačios aukštosios mokyklos mokslu metus dažnai skirsto į tris semestrus arba skaičiuoja savaitėmis.

Kanadoje gerai išvystytas ne tik tradicinis “on campus” mokymasis, bet i

Aukštojo mokslo institucijose, teikiančiose aukštąjį univerasitetinį išsilavinimą, teikiami šie moksliniai laipsniai:

Bakalauro laipsnis (Bachelor): skiriami du tipai - General BA ir Honours BA. Pirmasis teikiamas po 3-4 metų studijų. Honours BA programos paprastai yra labiau specializuotos ir reikalauja papildomų studijų metų.

Magistro laipsnis (Master): teikiamas po 2 studijų metų.

Daktaro lapsnis (PhD): teikiamas po mažiausiai 3, kartais 4-5 studijų ir mokslinių tyrimų metų, bei apgynus daktaro disertaciją.

Aukštojo mokslo institucijose, teikiančiose aukštąjį neuniversitetinį išsilavinimą, galima įgyti profesinį išsilavinimą daugybėje sričių, pvz., verslas, sveikata, žemės ūkis, taikomieji menai, technologijos, socialinis darbas ir pan. Kai kuriose institucijose galima įgyti ir ne tik diplomą ar sertifikatą, bet ir profesinį bakalauro ar magistro laipsnį.

STUDIJŲ PROGRAMŲ PAIEŠKA

Kadangi Kanadoje yra labai daug įvarių tipų ir aukštojo mokslo institucijų, savo aukštąją mokyklą reiktų rinktis itin atidžiai ir atsargiai. Geriausiai rinktis aukštąsias mokyklas, kurios būtų valstybės pripažįstamos. Taip pat galima kreiptis į Studijų kokybės vertinimo centrą ir užklausti, kaip būtų vertinamas pasirinktos aukštosios mokyklos išduotas diplomas grįžus į Lietuvą.

Kanados švietimo ministrų tarybos (CMEC) ir Kanados užsienio reikalų ir tarptautinės prekybos departamento (Canada’s Federal Department of Foreign Affairs and International Trade Canada (DFAIT)) iniciatyva yra sukurtas savotiškas aukštųjų mokyklų prekinis ženklas – Imagine Education au/in Canada. Universitetai, kurie turi teisę naudotis šiuo ženklu, yra praėję specialų įvertinimą ir įrodę savo kokybę. Tokiu būdu užsienio studentams palengvinamas aukštosios mokyklos pasirinkimo procesas, nes rinkdamasis iš aukštųjų mokyklų, pažymėtų šiuo ženklu, jis gali būti tikras, kad studijuos pasaulinio lygio standartus atitinkančioje aukštojoje mokykloje. Tokių mokyklų sąrašą galima rasti čia: http://imagine.cmec.ca/en/institutions/.

Aukštųjų mokyklų ir studijų programų paieškos sistemos taip pat yra www.educationau-incanada.ca/ ir www.cicic.ca/ puslapiuose.

STOJIMO TVARKA

Stojimo procesą į Kanados universitetus reikėtų pradėti bent prieš metus iki planuojamų studijų pradžios.

Pasirinkus dominančią aukštąją mokyklą, reikėtų susisiekti su tos mokyklos priėmimo komisija (Office of Admissions) ir paprašyti visos informacijos apie stojimą bei reikiamų paraiškos formų.

Priėmimo komisija paprastai atsiunčia visą reikiamą informaciją apie stojimo dokumentus, terminus, vertimus ir vizą. Kai kuriose provincijose stojimo paraišką galima užpildyti internetu:

Alberta: Alberta Learning Information Service – Eletronic Application Service http://www.alis.gov.ab.ca/learning /ao/postsecondary.asp

Britų Kolumbija: Post-Secondary Application Service of British Columbia (PASBC): https://portal.bccampus.ca/render.userLayoutRootNode.uP?uP_tname=Login_and_Apply_for_Admission

Ontarijas: Ontario Universities Application Centre: http://www.ouac.on.ca/

Ontario Colleges Application Service: http://www.ontariocolleges.ca/

Kvebekas (CEGEPS)
Montreal region: http://www.sram.qc.ca/
Quebec City region: http://www.sraq.qc.ca/
Saguenay/Lac St-Jean region: http://www.srasl.qc.ca/

KALBA

Kanadoje dėstoma anglų ir prancūzų kalbomis. Stojant į aukštąją mokyklą, reikia išlaikyti tos kalbos, kuria bus dėstoma, egzaminą. Kokie egzaminai priimtini ir kokie balai reikalaujami, reikėtų teirautis kiekvienos institucijos atskirai.

MOKESTIS UŽ MOKSLĄ

Priklausomai nuo aukštosios mokyklos ir studijų programos, mokslas Kanadoje kainuoja 1 900 – 34 000 Kanados dolerių (CAD). Užsienio studentams mokslas paprastai kainuoja brangiau (vidutiniškai apie 14 000 CAD). Tikslų mokesčio už mokslą dydį galima sužinoti Imagine Education au/in Canada interneto svetainėje: www.educationau-incanada.ca/

BŪSTAS IR PRAGYVENIMAS

Pragyvenimui Kanadoje reikėtų skirti apie 1000 CAD per mėnesį. Žinoma, ši suma yra apytikrė ir gali kisti priklausomai nuo vietos, kurioje įsikūręs universitetas.

Tikslias pragyvenimo išlaidas galima pasiskaičiuoti čia:

http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?countryžCanada
http://www.xpatulator.com/outside.cfm?lid=40

Gyvenimas Kanados aukštųjų mokyklų studentų bendrabučiuose gali kainuoti nuo 250 iki 1 100 CAD per mėnesį. Jei į nuomą įskaičiuojamas ir maitinimas gali būti nuo 360 iki 1 600 CAD per mėnesį. Vietų skaičius studentų bendrabučiuose yra ribotas, todėl prašymą ten gyventi reikia pateikti kuo anksčiau.

Kambario nuoma bute gali kainuoti nuo 300 iki 900 CAD per mėnesį. Buto nuoma – nuo 400 iki 1 500 CAD per mėnesį.

Būsto paieškos portalai:

http://sfbay.craigslist.org
http://iagora.com/
http://www.kijiji.ca

DARBAS

Užsienio studentai gali dirbti, kol studijuoja. Gavę studijų leidimą, studentai įgyja teisę dirbti pusę darbo dienos  (iki 20 val. per savaitę) studijų metu ir pilną darbo dieną atostogų metu.

STIPENDIJOS

Tiek Kanados piliečiai, tiek studentai iš užsienio gali gauti stipendijas. Taip pat egzistuoja daugybė mainų programų. Daugelis universitetų turi savo atskiras stipendijų programas.

Visas finansavimo galimybes galima rasti čia: www.scholarships-bourses.gc.ca

IMIGRACIJOS FORMALUMAI

Norint išvykti į Kanadą studijuoti, reikia gauti studijų leidimą (study permit). Dėl studijų leidimo reikia kreiptis į Kanados imigracijos tarnybą:

http://www.cic.gc.ca

Reikalingi dokumentai studijų leidimui:

·      Paso kopija;
·      Nuotrauka dokumentams;
·      Užpildyta anketa studijų leidimui gauti;
·      Patvirtinimas apie priėmimą ir aukštosios mokyklos;
·      Pateikti dokumentus, įrodančius finansines galimybes.

Studijų leidimas turi ribotą galiojimą, todėl reikia jį pasitikrinti ir atėjus laikui – prasitęsti. Prasitęsti leidimą reikia likus ne mažiau 30 dienų iki turimo studijų leidimo galiojimo pabaigos.

DAUGIAU INFORMACIJOS

Kanados ambasada
Kanceliarija: Baznicas iela 20/22, 6 st., Riga LV – 1010, Latvia

Kanados ambasados biuras:
Business Centre 2000,
Jogailos g. 4,
LT-01116 Vilnius
Tel. 370 5 249 9050
Faks.: 370 5 249 7865
El.Paštas: vilnius@canada.lt
Interneto svetainė:
http://www.canada.lt

Kanados švietimo ministrų taryba: www.cmec.ca
Studijų programų ir kainų paieška: www.educationau-incanada.ca
Stipendijos: www.scholarships-bourses.gc.ca
Canadian Information Center of International Credentials: www.cicic.ca