Į šiuos ir daugiau klausimų abiturientams padės atsakyti žurnalo ekspertai ir savo sričių profesionalai.

Žurnale savo patirtimi dalijasi ir patarimus teikia daug savo srityje pasiekę pašnekovai: garsūs verslininkai, verslo konsultantai, patyrę psichologai, savo srities profesionalai.

„Kuo būti“ kalbinami pašnekovai dalijasi savo patirtimi, atskleidžia, koks buvo jų kelias nuo pasirinkimo iki šiandieninės situacijos, pataria besirenkantiems profesiją. Leidinyje rasite ir profesionalių psichologų parengtus testus, kurie padės pamatyti savo galimybes, sužinoti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, padės tobulinti asmenybę bei tinkamai pasirinkti tolimesnį kelią.

Rubrikoje „Kaip pasirinkti?“

Pasirinkti specialybę ir profesiją – itin atsakingas sprendimas. Kaip pasielgti: elgtis taip, kaip liepia širdis, ir mokytis to, kas įdomu, bet neaišku ar finansiškai naudinga, ar paklausyti tėvų, mokytojų ir draugų ir stoti ten, kur žadamos geriausios perspektyvos?

Vieno žinomiausių Lietuvos architektų Algirdo Kaušpėdo laimės formulė labai paprasta – nesvarbu, kokia tavo profesija, visą gyvenimą reikia kažkuo domėtis, kažko mokytis, nebijoti keistis, išeiti iš savo komforto zonos – nebūti kaip užstrigusiai plokštelei.

„Aš nežinau, ar talentas išvis egzistuoja. Profesija, žinojimas, meistrystė yra grynai praktikos, mokymosi reikalas. Paprastai kalbant, visą laiką turi būti aštrus kaip išgaląstas peilis“, – sako A.Kaušpėdas. 

90 procentų rezultato – darbas

„Pamilk savo profesiją, ir tau niekada nereiks eiti į darbą. Tai, ką aš veikiu, yra mano gyvenimas. Nėra takoskyros tarp darbo ir poilsio. Aš gyvenu 24-ias valandas per parą ir tokiu būdu lengviau yra pasiekti rezultatus, nes neskaičiuoju savo laiko. Tiesiog gyvenu gyvenimą, – sako lenktynininkas. – Sėkmė aplanko labiausiai užsispyrusius. Atkaklumas yra didžiausia sėkmės formulės dalis. Buvimas tinkamu laiku tinkamoje vietoje? Galbūt. Bet tik atkaklus žmogus į tas vietas pataiko laiku“, – sako vienas garsiausių visų laikų Lietuvos lenktynininkų Benediktas Vanagas.

B.Vanagą pirmiausiai pažįstame iš Dakaro ralio lenktynių. Dvi savaites trunkantis ir milžiniškų pastangų reikalaujantis maratonas tampa didžiuliu išbandymu. Anot lenktynininko, tai puikus būdas susipažinti su savimi.

„Dakaras man yra ne tik didžiausias iššūkis, bet ir tam tikra socialinė misija – padeda perduoti žinutę apie vertybes, valios triumfą ir tikslo siekimą“, – teigia pašnekovas, kuris Dakaro ralyje dalyvavo jau 4 kartus.

Man pavyko dėl to, kad turėjau teisę klysti

„Visada labiausiai norėjau, kad kai atsistoju, pradedu kalbėti ir visi nutyla, – vaikystės svajone dalijosi Jonas Nainys. – Bet… atrodė neturiu net ką pasakyti. O dabar taip ir yra – arenoje su tūkstančiais gerbėjų šventėme gimtadienį, pakeli ranką – jie irgi pakelia, pasakai – jie klauso tavęs ir sklinda tokia energija!

Net tėvai nematė to manyje. Pamenu, kaip baigus 12-tą klasę, sėdžiu namie, valgau ir klausiu mamos ką ji mananti, jei aš būčiau radijo didžėjus. Ji glosto man galvą ir sako: „Jonuk, tai ne tau...“.

Tik nuolatinis lipimas per kliūtis, darbas su savimi, milžiniškos pastangos įveikiant sunkumus, Jonui padėjo pasiekti tai, ką turi dabar. Nebaigęs jokios muzikos studijų, jis Jovani vardu išleido jau ne vieną dainą, kurių peržiūros YouTube kanale siekia milijonus!

Daryk tai, kas įdomu – tada greitai judėsi į priekį

„Sakyčiau... man pavyko gimti tinkamu laiku“, – šypteli verslininkas, koncerno „MG Baltic“ įkūrėjas ir vadovas Darius Mockus. Nuspręsti, kad tapsi verslininku, anot pašnekovo, tiesiog neįmanoma, tačiau kryptingai to siekti – reikia ir būtina, jei žinai, kad tai ir yra tavo tikslas.

Sėkmingo verslo formulė – kryptingumas, ekonomikos ir skaičių išmanymas, tam tikros charakterio savybės, mokėjimas pasinaudoti susidariusiomis aplinkybėmis. „Kiekvienas žmogus turi galimybes, tam tikrą pašaukimą ir gabumus, tik reikia mokėti jais pasinaudoti“, – sako D.Mockus.

Mylimo darbo paieškos gali užtrukti

Verslininkas, statybų bendrovės „Hanner“ vadovas ir pagrindinis akcininkas, Arvydas Avulis juokauja, kad tik meilė gali būti iš pirmo žvilgsnio, o mylimo darbo paieškos gali užtrukti.

„Kuo anksčiau pradėsite ieškoti, tuo greičiau suvoksite, kas jums patinka. Toks pats principas galioja ir mokslams. Jei jaučiate, kad tai – ne jūsų sritis, drąsiai ją keiskite. Tikrai ne visiems reikia universitetinio išsilavinimo ar magistro laipsnio. Kiekvienas žmogus turi laisvą pasirinkimą. Jei nori kažką daryti – daryk nežiūrėdamas jokių apribojimų ar visuomenės nuostatų“, – ragina nebijoti statybų imperiją sukūręs verslininkas.

„Esu įsitikinęs, kad jaunas žmogus turi išbandyti save įvairiose srityse, jog galėtų pasakyti, kas jam įdomu, o kas – ne. Dirbdamas turi atsiduoti, negali dirbti tik formaliai, nes tada nepasieksi gerų rezultatų. O dirbti su meile gali tik tada, kai tau iš tikrųjų malonu“, – pabrėžia A.Avulis.

Rubrika „Mėgstamas darbas“

Čia rasite 18 interviu su daug savo srityse pasiekusiais profesionalais. Visi jie pasakoja apie savo profesijas, meilę darbui ir gyvenimą. Nuo ko viskas prasidėjo? Kada suprato, ką jiems veikti? Ar planavo? Kaip jiems sekėsi pasiekti tai, ko pasiekė? Kokia jų darbo kasdienybė? Ką jie gali patarti norintiems dirbti panašų darbą?

Verslininkas: neįmanoma pasiekti sėkmės iš pirmo karto

Ilja Laursas, mobiliųjų aplikacijų bendrovės „GetJar“ įkūrėjas, yra tituluojamas vienu garsiausių ir sėkmingiausių naujos kartos verslininkų Lietuvoje ir visame pasaulyje. Prieš kelerius metus jo turtas buvo vertinamas keliais šimtais milijonų eurų, tuo metu – 1 mlrd. litų. 2011 m. Europos verslo spaudos asociacija jam skyrė „Metų vadovo“ titulą, pagal „Wall Street Journal“ jis vertinamas kaip vienas iš 25 Europos technologijų lyderių.

 „Ilgiausia mano darbo diena truko 38 val. Ateini į biurą, valytoja ateina išeina, prasideda kita diena, vėl viskas kartojasi, o tu sėdi ir dirbi. Sutartis įpareigoja darbą baigti laiku, kitu atveju laukia baudos. Samdomi darbuotojai gali išeiti 18 val., nes tai jiems garantuoja valstybė. O tu, kaip savininkas, sau to negali leisti. Kaip laivo kapitonas – arba nuskęsi su laivu, arba išplauksi“, – apie vadovo atsakomybes kalba I.Laursas.

Teisė – ambicingų intelektualų kelias

Apie teisininko kasdienybę, profesinę sėkmę ir atsidavimą atliekamam darbu pasakoja šios srities atstovas, Lietuvos Konstitucinio Teismo pirmininkas, Vilniaus universiteto profesorius Dainius Žalimas.

„Teisėjas gyvena kaip po padidinamuoju stiklu, jis pateikiamas kaip pavyzdys visuomenei. Teisėjo vardas suteikia garbę, prestižą, autoritetą bei svorį visuomenėje. Kita vertus, teisėjas yra tas, kurio klaidos ar „nuodėmės“ pastebimos iš karto, o kartais ir be pagrindo sureikšminamos“, – aiškina Teismo pirmininkas.

Chirurgijoje nėra žodžio „vėliau“

Kuo žymesnis chirurgas, tuo didesnės jo kapinės. Šiais prieš amžius Napoleono ištartais žodžiais garsiausias šalies mikrochirurgas profesorius Kęstutis Vitkus mėgsta apibendrinti chirurgo kelią profesinės sėkmės link.

Pusę gyvenimo ligoninėse praleidęs medikas neslepia – šis pasirinkimas pareikalavimo visiško atsidavimo. „Chirurgijoje nėra žodžio „vėliau“, – tiesos neslepia K.Vitkus.

Jei norite tapti chirurgais, turėsite susitaikyti su įtampa, stresu. Kiekviena kritinė situacija bus kitokia. Mažas adatos dūris žmogui gali sukelti anafilaksinį šoką, kurio metu gali sustoti širdis ir kvėpavimas: „Per dešimtį studijų metų išmokoma labai daug, dar daugiau išmokstama dirbant.“

„Muzika – mano gyvenimas“

Viena populiariausių šių laikų Lietuvos dainininkių Justė Arlauskaitė-Jazzu nuo vaikystės žinojo, kuo ji bus užaugus. „Muzika yra mano pašaukimas ir esu laiminga, kad taip anksti supratau, jog tai – mano gyvenimo prasmė. Aš niekada nenustojau svajoti! Ir dabar svajoju, ir mano svajonės didelės!“, – sako talentinga atlikėja, kurios išskirtinis balsas ir kuriama muzika nepalieka abejingų.

„Kai mokiausi muzikos, kai pradėjau ją kurti, patikėkite, apie šlovę ar pinigus aš tikrai negalvojau. Ir dabar tam didelės reikšmės neteikiu. Pirmoje vietoje visada buvo muzika. Viską dariau nuoširdžiai, į pasaulį ėjau atvira širdimi, niekada nebuvau garbėtroška“, – atvirai kalba dainininkė ir priduria, kad teko nueiti tikrai nelengvą kelią savo svajonės link – reikėjo ir geležinės valios, išlieti nemažai prakaito, nesuskaičiuotų bemiegių naktų, o svarbiausia – begalinio užsidegimo siekti savo svajonės išsipildymo.

Virtuvė – tik nebijantiems sunkaus darbo

Itin žinomas Lietuvos virtuvės šefas Liutauras Čeprackas įsitikinęs, kad tikrai labai geru virėju gimstama ir jeigu nesi talentingas – tau lemta būti tiesiog virtuvės darbininku. Ir nors pats Liutauras savo profesinį kelią taip pat pradėjo ne gamindamas maistą, visada tvirtai žinojo, jog jo pašaukimas – virtuvė.

Liutaurą pelnytai galima tituluoti žinomiausiu virtuvės šefu Lietuvoje – jis vedė realybės šou „Pragaro virtuvė“, kur jo keiksmus girdėjo visa Lietuva, buvo pagrindinis teisėjas šou „Skonis“, rudenį geriausią virėją rinko laidoje „Lietuvos superšefas“.

„Taip, žinomumą kūriau sistemingai darydamas dalykus, kuriais tikėjau. Kai mokiausi „Le Cordon Bleu“, sakiau, kad būsiu šefas televizijos žvaigždė, tuomet visi juokėsi. Aš daug šneku, bet viską, ką pasakau – įgyvendinu“, – atvirauja virėjas.

Patirtis iš profesionalų lūpų

Patirtimi dalinsis ir daugiau garsių savo srities specialistų:

 • 20 metų verslo vadybos konsultavimo ir daugiau kaip 7 metų koučingo darbo patirtį turintis Aurimas Vietrinas,
 • bendravimo, karjeros treneris, organizacijų vidinės kultūros ekspertas Mindaugas Vidugiris,
 • žurnalistas, publicistas, maisto apžvalgų rengėjas Andrius Užkalnis,
 • Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos direktorius Raimondas Dambrauskas,
 • psichologas Gintaras Šmatavičius

Taip pat apie savo specialybės subtilybes pasakos:

 • Finansų ekspertas ir investuotojas Alvydas Žabolis
 • Karininkas pulkininkas Remigijus Baltrėnas
 • Informacinių technologijų srities atstovas Vytautas Kaminskas, dirbantis įmonėje „Baltic Amadeus“
 • Mokytojas Mindaugas Grigaitis (Kauno jėzuitų gimnazijos)
 • Drabužių dizainerė Agnė Kuzmickaitė
 • Stilistė Agnė Jagelavičiūtė
 • Žemės ūkio srities specialistas Ramūnas Karbauskis
 • Technologinių specialybių atstovai:
  • jaunosios kartos inžinierius Gediminas Nemanis,
  • Kauno hidroelektrinės inžinierius Andrius Besusparis,
  • „Baltec CNC Technologies“ (BCT) Kokybės kontrolės skyriaus vadovas Andrius Jevstignejevas
 • Kirpėjas Valerijus Gigevičius
 • Reklamos kūrybininkė (copywriter) Stefanija Jokštytė
 • Stalius-dailidė Jevgenijus Peščinskis

Pašnekovai atskleis įdomias ir intriguojančias savo istorijas, kaip jiems pavyko tapti garsiais ir tikrais savo srities profesionalais.

Šiais metais taip pat rasite interviu su žurnalo „Kuo būti“ veidu – dainininke Egle Jurgaityte.

Žurnale – nauji testai

Žurnale rasite ir tris naujus testus, kurių pagalba galima susisteminti jau žinomą informaciją apie save, sužinoti kažką naujo apie save, geriau suprasti savo charakterio bruožus, bendravimo stilių, norus ir poreikius. 

 • Testai:
 • Kaip reaguojate į pokyčius?
 • Profesijų pasirinkimo matrica
 • Koks jūsų mąstymo tipas?

Žurnalo ieškokite prekybos centruose „Maxima“, IKI, „Norfa“, „Prisma“, „Rimi“, spaudos kioskuose bei knygynuose. Kaina 2,89 eurai.

facebook_logoKuo būti