006_calendar_400Šiemet net keturi valstybiniai abitūros egzaminai vyks keturis gegužės šeštadienius iš eilės. Nors Švietimo ir mokslo ministerija tikina, kad toks egzaminų tvarkaraštis buvo suderintas su mokyklomis, tačiau nemažai pedagogų piktinasi, kad iš jų bus atimti laisvadieniai, rašo „Vakarų ekspresas“.


Be to, šiemet pirmą kartą užsienio kalbų egzaminai vyks dar nepasibaigus mokslo metams, kai metiniai įvertinimai dar nebus išvesti. Tad diskutuojama, ar ne per daug abiturientams bus streso - ir ruoštis egzaminams, ir stengtis pasigerinti trimestro pažymį. Keista ir tai, kad neturėdami metinio įvertinimo mokiniai galės laikyti egzaminą, nors iki šiol egzaminus galėdavo laikyti tik tie mokiniai, kurie turėdavo teigiamą metinį įvertinimą.
Tačiau labiausiai dėl šios naujovės pyksta mokytojai.

"Klaipėdos mokytojai labai pasipiktinę. Negalima šitaip tyčiotis iš žmonių. Juk už darbą savaitgalį turėtų mokėti dvigubai, tačiau į mokinių krepšelius papildomai lėšų nėra įdėta, tad kur garantijos, kad šeštadieniais egzaminuose dalyvavę pedagogai gaus už tą dieną dvigubą atlyginimą?" - uostamiesčio pedagogų pasipiktinimą išsakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Klaipėdos miesto susivienijimo pirmininkė Laima Juknienė.Be to, šiemet pirmą kartą užsienio kalbų egzaminai vyks dar nepasibaigus mokslo metams, kai metiniai įvertinimai dar nebus išvesti.
Derinimai - į dangų?
Jai pritarė ir "Žaliakalnio" gimnazijos direktorius Vitalijus Jakobčiukas. Nors mokytojai ir turėjo galimybę internetu išsakyti savo nuomonę dėl egzaminų tvarkaraščio, tačiau esą vargu ar į tuos pasisakymus kas nors atkreipė dėmesį.

Nuomonės patenka tik į dangaus kanceliariją?

"Žinote, man kartais atrodo, kad mūsų išsakytos nuomonės patenka tik į dangaus kanceliariją", - ironizavo gimnazijos vadovas.
Pasak jo, abiturientai ir taip patiria didžiulį stresą, tad atimti iš jų savaitgalius, kai jie galėtų pailsėti kartu su šeima, - nėra sveikintina.
"Juk valstybinių egzaminų procese dalyvauja pusė mokyklos mokytojų, tad visiems jiems teks atsisakyti laisvadienių?" - stebėjosi L. Juknienė"Negana to, juk ir įskaitų tvarkaraštis sudarytas taip, kad dalis jų vyks per pavasario atostogas. Tiesa, kadangi mūsų gimnazija - rusakalbių, mūsų vaikams pavasario atostogos vyks vėliau, tad keblumų daug nekils. Beje, Švietimo ir mokslo ministras neseniai išplatino raštą, kuriuo visoms mokykloms siūlo pasiderinti pavasario atostogų laiką pagal įskaitų tvarkaraštį. Ar neturėtų būti atvirkščiai?" - svarstė V. Jakobčiukas.
Pagal tvarkaraštį, vieną įskaitą abiturientams teks laikyti Didįjį penktadienį, o kitą - iškart po Velykų.
O valstybiniai užsienio kalbų egzaminai numatyti gegužės 7, 14, 21, 28 dienomis - keturis šeštadienius iš eilės.
"Juk valstybinių egzaminų procese dalyvauja pusė mokyklos mokytojų, tad visiems jiems teks atsisakyti laisvadienių?" - stebėjosi L. Juknienė.
Tuo metu "Baltijos" gimnazijos direktorė Vitalija Grybauskienė sakė nematanti jokios bėdos - esą mokytojai pripratę dirbti ir šeštadieniais, nes per mokslo metus būna įvairių olimpiadų, kurios taip pat vyksta savaitgaliais, bet pedagogai dėl to nesipiktina.
"Juolab kad už darbą savaitgalį mokamas dvigubas atlyginimas. Manau, kad lėšų tam pakaks. O jei pritrūktų, juk galima kitaip spręsti situaciją - pavyzdžiui, tiems mokytojams, kurie dirbo šeštadienį, prie vasaros atostogų pridėti dar vieną dieną", - svarstė V. Grybauskienė.

Dirbs ne tik mokytojai

Gegužės šeštadienius teks paaukoti ne tik kai kuriems pedagogams, bet ir savivaldybės Švietimo skyriaus darbuotojams, nes jie yra egzaminų koor

"Kas nori dirbi šeštadieniais ir dar pavasarį? Bet nieko nepadarysi, toks yra ministro įsakymas ir mes privalome jį vykdyti", - lakoniškai komentavo Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus Ugdymo ir kaitos poskyrio vedėja Virginija Kazakauskienė.

Pagrindinis argumentas surengti užsienio kalbų egzaminus gegužės šeštadieniais - netrukdyti mokyklos ugdymo procesui ir sudaryti geresnes sąlygas pasirengti vadinamiesiems pagrindiniams egzaminams, kuriuos laiko daugiausia abiturientų.

Pasak jos, dar nežinoma, kaip bus mokama ar kompensuojama savivaldybės darbuotojams už gegužės šeštadienius. Tai turės spręsti savivaldybės administracija.Švietimo ir mokslo ministerijos teigimu, buvo parengti trys brandos egzaminų tvarkaraščio variantai, kurie buvo paskelbti viešai svarstyti. Pastarasis pasirinktas dėl to, kad esą jam pritarė du trečdaliai mokyklų, mokinių organizacijos bei socialiniai partneriai. Pagrindinis argumentas surengti užsienio kalbų egzaminus gegužės šeštadieniais - netrukdyti mokyklos ugdymo procesui ir sudaryti geresnes sąlygas pasirengti vadinamiesiems pagrindiniams egzaminams, kuriuos laiko daugiausia abiturientų.Šiemet tarptautinis užsienio kalbų egzaminas, kurį abiturientai išsilaiko gerokai anksčiau nei prasideda egzaminų sesija, prilygintas valstybiniam egzaminui. Tad nemaža dalis mokinių užsienio kalbų egzaminą jau bus išsilaikę iki gegužės mėnesio. Tiesa, jis bus įskaitytas kaip valstybinis tik tiems mokiniams, kurie bus pasirinkę, kad laikys valstybinį užsienio kalbos egzaminą.


Nematau jokios bėdos - mokytojai pripratę dirbti ir šeštadieniais, nes per mokslo metus būna įvairių olimpiadų, kurios taip pat vyksta savaitgaliais, bet pedagogai dėl to nesipiktina. Juolab kad už darbą savaitgalį mokamas dvigubas atlyginimas. Manau, kad lėšų tam pakaks. O jei pritrūktų, juk galima kitaip spręsti situaciją - pavyzdžiui, tiems mokytojams, kurie dirbo šeštadienį, prie vasaros atostogų pridėti dar vieną dieną
Vitalija GRYBAUSKIENĖ, "Baltijos" gimnazijos direktorė

Informacija

Šiemet abiturientams tradiciškai bus privalomas vienintelis egzaminas - lietuvių kalba. Tam, kad mokinys gautų atestatą, pakaks išlaikyti du egzaminus. Tačiau stojant į aukštąsias mokyklas, reikalaujama mažiausiai 3 valstybinių egzaminų.
Dėl to, kad net keturi valstybiniai egzaminai vyks gegužės mėnesį, šiek tiek anksčiau baigsis pagrindinė egzaminų sesija - liepos 8 d. Pernai ji baigėsi liepos 11 d.

Dešimtokams taip pat yra viena naujovė Lietuvių kalbos (žodžiu) patikrinimas šiemet gali būti rengiamas vasario 10 - balandžio 29 dienomis, tad jis gali vykti pamokų, ar renginių metu.

Šiemet numatyta, kad visi pagrindinės egzaminų sesijos rezultatai turi būti paskelbti iki liepos 12 d., o kada bus paskelbti konkretaus egzamino rezultatai, spręs nacionalinis egzaminų centras.

Pasirinkti, kuriuos egzaminus norės laikyti ir užsiregistruoti, abiturientai turi jau iki kovo 7 dienos. Iki šios datos užsiregistruoti egzaminams privalo ir eksternai (baigusieji vidurines mokyklas, bet dėl vienų ar kitų priežasčių norintys pasigerinti atestato rezultatus). Pernai uostamiestyje buvo net 44 eksternai.

Dešimtokams taip pat yra viena naujovė

Lietuvių kalbos (žodžiu) patikrinimas šiemet gali būti rengiamas vasario 10 - balandžio 29 dienomis, tad jis gali vykti pamokų, ar renginių metu.
Dešimtokams pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimas jau pernai turėjo būti privalomas, bet kadangi iki šiol nepakeistas Švietimo įstatymas jis iki šiol yra pasirenkamas. Tad jei dešimtokas turi teigiamą metinį įvertinimą jis ir nepraėjęs patikrinimo įgis pagrindinį išsilavinimą. Tačiau kasmet šį patikrinimą renkasi per 80 proc. dešimtokų.
"ŠVENTĖS". Valstybiniai užsienio kalbų egzaminai numatyti gegužės 7, 14, 21, 28 dienomis - keturis šeštadienius iš eilės, negana to, ir įskaitų tvarkaraštis sudarytas taip, kad dalis jų vyks per pavasario atostogas. Kai kurių pedagogų manymu, abiturientai ir taip patiria didžiulį stresą, tad atimti iš jų laisvadienius, kai jie galėtų pailsėti kartu su šeima, - nėra sveikintina.

Edita Gudavičė
„Vakarų ekspresas“