Šiuo metu yra žinomi trys augalų dauginimo būdai: in vitro metodas (mikrodauginimas), vegetatyvinis dauginimas ir dauginimas sėklomis.

Dauginimas in vitro yra efektyviausias būdas, skirtas greitai ir dideliais kiekiais padauginti augalus laboratorinėmis sąlygomis. Daugiausia dauginami tie augalai, kurie sunkiai dauginasi tradiciniais būdais. Pasaulyje per metus in vitro kultūrose padauginama apie 800 milijonų vienetų augalų, iš kurių devynis dešimtadalius sudaro dekoratyviniai augalai.

Vegetatyviniu būdu dauginame augalus, kurie nedera arba jų sėkliniai palikuonys nepaveldi mums reikiamų savybių. Dauginimas gyvašakėmis – vienas iš dažniausiai taikomų vegetatyvinio dauginimo būdų, dauginant sumedėjusius augalus. Tai tikrai patogu, jeigu norite išauginti daug augalų iš vieno augalo.

Dauginant sėklomis reikia įvertinti medžio ar krūmo, kuris jas subrandino, ypatumus. Tik iš gerai išsivysčiusios sėklos išauga stambūs daigai ir stiprūs augalai. Jei gerai išsivysčiusios sėklos buvo netinkamai laikomos bei neparuoštos sėjai, jos dygsta silpnai arba visai nedygsta. Iš sėklų, turinčių silpną dygimo energiją, išaugę daigai būna paliegę, o išdygę daigeliai silpni, negyvybingi ir negajūs.

Vienas populiariausių sėklos paruošimo būdų – stratifikacija. Stratifikuojant sėklas ir norint pasiekti gerų rezultatų, reikia žinoti, kur augalas natūraliai auga ir veši, sėklų paruošimo ypatumus ir stratifikacijos trukmę. Jeigu stratifikuojama buitinėmis sąlygomis, reikėtų rasti tokią vietą, kurioje temperatūra nepakyla daugiau +5 C ir drėgmė laikytųsi 60 proc. ir daugiau.

Tam puikiai tiks ir buitinis šaldytuvas. Sėklos yra sumaišomos su specialiu substratu: durpėmis, smėliu, agroperlitu (perlitu), vermikulitu ar jų mišiniais. Drėgnas substratas sumaišomas su sėklomis, supilamas į specialias dėžutes. Stratifikuojant jis periodiškai (kartą per savaitę) permaišomas ir sudrėkinamas. Mažesnius sėklų kiekius, sumaišytus su substratu, galima stratifikuoti ir styginiame polietileno maišelyje, kuris įdedamas į buitinį šaldytuvą.

Stratifikuojamas sėklas reikia prižiūrėti ir sudrėkinti substratą, pašalinti sugedusias ir gendančias sėklas. Pasibaigus stratifikacijai, prieš sėjant, stambios sėklos iš substrato išsijojamos sietais, o smulkios sėjamos kartu su substratu. Stratifikacija būna aktyvesnė, kai, laikant sėklas, keičiama aplinkos temperatūra. Taip darant, sėklose suaktyvėja biocheminiai procesai.

Stratifikuoti nebūtina, jeigu sėklos bus sėjamos natūraliame savo augalo rūšies areale. Sėjant sėklas nerekomenduojama naudoti žemių mišinio (substrato), kurio sudėtyje yra galvijų mėšlo. Visas sėklas ir dirvožemį prieš sėjimą rekomenduojama dezinfekuoti 2 proc. kalio permanganato tirpalu. Taip pat rekomenduojama tokiu pačiu tirpalu nupurkšti 2 savaičių daigus.

Patinka augalai, jų dauginimas, priežiūra? Tuomet prisijunk prie KMAIK studentų būrio – įdomios veiklos čia nestinga!

Daugiau informacijos apie KMAIK studijų programas: želdynų dizainas, sodininkystė.